ادغام موسسات اعتباری نیرو‌های مسلح کلید خورد

معاون نظارتی بانک مرکزی از ادغام موسسه تعاونی اعتبار ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار خبر داد و گفت: تا بهار ٩٧ کار ادغام انجام خواهد گرفت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اسفند ۹۶

معاون نظارتی بانک مرکزی از ادغام موسسه تعاونی اعتبار ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار خبر داد و گفت: تا بهار ٩٧ کار ادغام انجام خواهد گرفت.

فرشاد حیدری در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران درباره این ادغام توضیح داد: هیچ جای نگرانی برای سپرده گذاران نیست و حتی یک دقیقه وقفه نیز در کار روزانه این موسسات انجام نخواهد شد و تا بهار ٩٧ نیز این ادغام نهایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: به طور قطع بانک مرکزی اجازه خلل در سپرده ها را نمی دهد و نمی گذارد حق و حقوقی از سپرده گذاران ضایع شود.

حیدری ادامه داد: قرار بر این است که در مرحله بعد سه موسسه کوثر، بانک حکمت و قوامین نیز ساماندهی شوند که به مرور اعلام می شود ولی فعلا ثامن و مهر اقتصاد در بانک انصار ادغام می شوند.

موسسات غیرمجاز چگونه پا گرفتند؟

حیدری در این نشست خبری با اشاره به ریشه های شکل گیری موسسات اعتباری غیرمجاز در نظام بانکی ایران گفت: داستان موسسات غیرمجاز اعتباری که در قالب صندوق های تعاونی و اعتباری از قبل انقلاب شروع شده است و منشا آثار خیری در فعالیت بودند و بعد از انقلاب موضوع ربوی بودن شبکه بانکی منتفی شد و اقدامات خیرخواهانه در ایجاد صندوق های قرض الحسنه شکل گرفت.

وی افزود: در دهه ۸۰ اما برخی از صندوق ها ورشکسته شدند و به سپرده گذاران ضرر زده و نظام بانکی را تحت الشعاع قرار دادند. این در حالی است که با تاسیس وزارت تعاون، این وزارتخانه اقدام به صدور مجوز تعاونی اعتباری کرد که قرار بر این بود که فقط اقدامات داخلی انجام دهند و در یک جا مستقر باشند اما تعدادی از آنها از چارچوب خارج شدند و بدون اجازه از مرجع صدور مجوز، زمینه ساز مشکلاتی در عرصه پولی و بانکی شدند.

وی تصریح کرد: با مشکلاتی که این صندوق ها ایجاد کردند، بانک مرکزی برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی وارد عمل شد و برای اجرا ابلاغ شده است ضمن اینکه آیین نامه نیز در سال ٨۶ ابلاغ شد و از آنجا به بعد ساماندهی صندوق ها، صرافی ها و لیزینگ ها در دستور کار قرار گرفت و اکنون فعالیت صرافی های غیرمجاز شناسایی شدند و امروز از درخواست تا صدور مجوز زمان محدود نیاز است و اشخاص فعالیت می کنند.

به گفته معاون بانک مرکزی، شرکتهای لیزینگ ها هم ساماندهی شده اند و اکنون صندوق های قرض الحسنه ریر نظر سازمان اقتصاد اسلامی مسغول به کار بوده و ساماندهی شده اند ولی در حوزه ساماندهی تعاونی های اعتبار نیز مهلت یکساله داده شده که اکنون ٢۵٠ تعاونی اعتبار از بانک مرکزی مجوز گرفته امد و در قالب تعاونی کارگری و کارمندی به فعالیت می پردازند اما برای تعاونی های صنفی هنوز دستورالعمل صادر نشده و در صورت تصویب در شورای پول و اعتبار راه برای راه اندازی این تعاونی های صنفی نیز باز خواهد شد.

وی افزود: ساماندهی یا انحلال یا صدور مجوز، سه راهکار ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز بوده است و سال ٩۶، سال پایان فعالیت اعتباری موسسات غیرمجاز خواهد بود و اکنون هیچ موسسه اعتباری غیرمجازی وجود ندارد.

به گفته حیدری، برخی از موسسات با هیچ طریقی نمی خواستند ضوابط را رعایت کنند و البته حرکت آنها قیمت تمام شده پول را بالا برده بود و تورم را هم بالا برد؛ ضمن اینکه این تعاونی ها استراتژی مالی نداشتند و به ساده ترین وجوه ممکن منابع مردم را به امور پرریسک اختصاص می دادند و البته بخشی از اقدامات آنها منجر به برهم زدن برخی بازارها مثل ارز، طلا و مسکن شد و در نهایت، این موضوع منجر به این شد که سهامداران و مدیران ریسک بالایی را به سپرده گذاران وارد کردند.

وی تصریح کرد: کمیته سران قوا تکلیف کرد که ساماندهی این موسسات انجام گرفت و امروز دیگر هیچ موسسه غیرمجازی نداریم و پایان موسسات غیرمجاز پولی را مظهر اقتدار بانک مرکزی می دانیم تا قیمت تمام شده پول برگردد.

حیدری تاکید کرد که اکنون اجازه راه اندازی هیچ موسسه غیرمجازی در کشور داده نمی شود و البته بانک مرکزی مایل بود که این موضوع کار را به آرامی و بدون تنش پیش برد ولی برخی سهامداران و مدیران غیرمجازها تلاش کردند در راه ساماندهی سنگ اندازی کنند و بر این اساس با حمایت همه جانبه سران قوا با قاطعیت و صبوری، کار به سرانجام رسیده است.

تسویه سپرده های زیر۱۰۰ میلیون افضل توس/آغاز تسویه ولیعصر رباط کریم

وی در خصوص تعاونی افضل توس گفت: مقرر شده سپرده های زیر صد میلیون تومان تسویه شده و نرخ سود هم تعدیل شود و البته بر این اساس کل سپرده گذاران ٣۶۵ هزار و ٣٠٠ نفر بوده که ٣۶١ هزار و ٢٧۵ نفر تعیین تکلیف کرده شده اند. عملیات تسویه دو تعاونی بدر توس در خراسان و تعاونی ولیعصر رباط کریم از هفته قبل آغاز شده است.

در رباط کریم تعداد سپرده گذاران ٢٧ هزار و ٣۵٧ نفر هستم که تا دیروز تعداد تسویه شده ١٧هزار و ٨۶١ نفر سپرده گذار بوده است در مورد ولیعصر نیز ۵١٩۵٢ نفر سپرده گذار بوده اند که تا دیروز ۴۵هزار و ٣ نفر تعیین تکلیف شده اند.

وی از برکناری هیات تسویه تعاونی های ساماندهی شده بعنوان یکی از مصوبات کمیته سران سه قوا نام برد و افزود: هیات تسویه ای از وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، بانک مرکزی، نمایندگان سهامداران و سپرده گذاران تشکیل شده بود.

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه در ساماندهی موسسات، در تعاونی فرشتگان ۴۵٨هزار سپرده گذار وجود داشت که مقرر شد در آن سپرده های زیر ۲۰۰ میلیون تومان را پرداخت کنیم و برای انهایی که بالاتر از ۲۰۰ میلیون سپرده داشتند نیز ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت کردیم ضمن اینکه از شهریور٩۴ هیچ سودی به آنها تعلق نخواهد گرفته اند. البته ٩٩ درصد سپرده گذاران را تعیین تکلیف کرده و پرداخت مابقی سپرده ها نیز متناسب با تصمیمات و دارایی ها تسویه را انجام خواهیم داد.

سپرده گذاران اگر مغایرتی دیدند، اطلاع دهند

وی افزود: اگر سپرده گذاری با شروطی که ایین نامه دارد مغایرتی می بیند می تواند به بانک مرکزی یا کاسپین مراجعه کند. در تعاونی وحدت نیز ۴۴ هزار و ٨٧١ سپرده گذار داشته که نرخ سود آنها نیز به ١۵ درصد تقلیل یافته است، ضمن اینکه سپرده های کمتر صد میلیون تعیین تکلیف شده اند.

حیدری با بیان اینکه در تعاونی البرز ایرانیان ۴١هزار و ٧٣١ سپرده گذاران تعیین تکلیف شده اند و انهایی که بالای صد میلیون تومان سپرده داشته اند هم صد میلیون تومان دریافت کرده اند، گفت: در مورد تعاونی افضل توس تعداد ٣٧۴ هزار و ٢۴۶ سپرده گذار وجود داشته است و سپرده های زیر صد میلیون تومان آنها هم پرداخت شود که ٣٧٠ هزار و ٩۵٨ نفر آنها تعیین تکلیف شده اند.

وی با بیان اینکه خط اعتباری داده ایم تا پرداخت سپرده گذاران تسریع شود و بعد از آن هیات تسویه وارد عمل شده و اموال را به قیمت مناسب بفروشیم که تاکنون بیست هزار میلیارد تومان خط اعتباری تخصیص داده شده است ، گفت: شبکه بانکی تحت نظارت بانک مرکزی هستند و تلاش داریم بانکها با شرایط مناسبی کار کنند و نظارت هم صورت می گیرد؛ اما تعمیم مسایل موسسات غیرمجاز به شبکه بانکی کار مغرضان در داخل و خارج از کشور بود.

بازداشت دو کارمند بانک مرکزی در پرونده غیرمجازها

معاون بانک مرکزی از بازداشت دو کارمند بانک مرکزی در جریان پرونده موسسات غیرمجاز بازداشت شده اند خبر دادو تصریح کرد: هیچ یک از مدیران بانک مرکزی بازداشت نشده اند و تنها دو کارمند به دلیل تخلفات داخل و خارج از بانک مرکزی بازداشت شده اند که کار حقوقی و قضایی در مورد آنها صورت گرفته است.

۲۰هزارمیلیارد تومان تسویه موسسات غیرمجاز نقشی از افزایش نرخ ارز نداشت

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا اختصاص ٢٠ هزار میلیارد تومان به موسسات غیرمجاز باعث بر هم زدن بازار ارز شده است، گفت: نقدینگی که برای این سپرده گذاران انجام شده است، کمتر از یک دهم نقدینگی کشور است و بنابراین نمی تواند تغییر نرخ ارز را رقم بزند؛ این در حالی است که دارایی های موسسات غیرمجاز شناسایی شده و به بانک مرکزی بابت خط اعتباری داده شده برگردانده خواهد شد.

صرافی‌های غیرمجاز را ساماندهی می کنیم/پلمب ۲۰۰ غیرمجاز و مجاز متخلف

وی در پاسخ به سوال خبرنگار  مبنی بر این که کار ساماندهی صرافی های غیرمجاز چه زمانی به سرانجام می رسد، ادامه داد: امروز بالغ بر ۶٠٠ صرافی مجاز در حال فعالیت هستند که البته ممکن است برخی تخلفات را هم انجام دهند که به هر حال با آنها به نحو مقتضی برخورد می شود.

حیدری گفت: برخی تحرکات در بازار ارز در صرافی های مجاز نیست و در محل های مشهوری تخلف می کنند. بر این اساس با هماهنگی وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و بانک مرکزی قاطعانه برخورد شده است.

معاون بانک مرکزی ادامه داد: باید فعالیت ارزی از طریق صرافی مجاز انجام گیرد و تمام فعالیت های ارزی مجاز نیز ثبت می شود در نتیجه نظیر موسسات غیرمجاز کار ساماندهی صرافی های غیرمجاز نیز انجام می شود.

وی افزود: اگر تخلفات صرافی های مجاز جزئی باشد، در کمیسیون مربوطه رسیدگی شده و تذکر دریافت می کنند؛ و اگر سطح تخلفات بالاتر باشد، لغو مجوز می شود و اگر جرم کند، به قوه قضاییه معرفی می شود.

حیدری گفت: در سال ٩۶ تعداد ٢٠٠ صرافی غیرمجاز یا مجاز متخلف با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه پلمپ شده اند و قاطعیت لازم را هم داریم.

*مهر

پاسخ دادن