ارایه پیش‌نویس سند سیاستگذاری و تمرکززدایی تهران

اقتصاد برتر

تهیه طرح ساماندهی و تمرکززدایی منطقه شهری تهران با هماهنگی تمام سازمان‌های ذی‌ربط و ایجاد یک مجتمع اداری در تهران یا نزدیک تهران از جمله پیشنهادهای کلی است که در خصوص این طرح، اعلام و ارایه شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، هفتمین جلسه کارگروه تخصصی شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران با موضوع سند سیاستگذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران با دو دستورِ گزارش جلسات کارگروه تخصصی و ارائه پیش‌نویس سند سیاستگذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران به ریاست معاون شهرسازی‌ و معماری وزارت راه و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارتخانه برگزار شد.

در جلسه فوق، غلامرضا کاظمیان مدیرکل دفتر طرح‌ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران پیش‌نویس سند سیاستگذاری ساماندهی و تمرکز زدایی تهران را ارائه کرد و سند با حضور اعضا به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

بر اساس اعلام دفتر طرح‌ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران از دفاتر حوزه معاونت شهرسازی و معماری، تهیه طرح ساماندهی و تمرکززدایی منطقه شهری تهران با هماهنگی تمام سازمان‌های ذی‌ربط و ایجاد یک مجتمع اداری در تهران یا نزدیک تهران از جمله پیشنهادهای کلی است که در خصوص این طرح، اعلام و ارایه شد.

کاظمیان مدیرکل دفتر طرح‌ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران پیش‌نویس سند را در ۱۱ فصل قابل تفکیک برشمرد و اعلام کرد: مبانی و چارچوب طرح، ابر مساله‌های تهران، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های تهران، رویکردهای متداول در مواجهه با مسائل کلانشهرها و پایتخت‌ها، روندها و عوامل شکل‌گیری وضع موجود، مطالعات و طرح‌های پیشین، تجارب جهانی انتقال پایتخت، سیاست‌های بنیادین، سناریوهای آینده تهران و جمع‌بندی و نتیجه‌گیری در این طرح مطالعه و تدوین شده است.

وی در خصوص نتایج حاصل از این مطالعه گفت: تهران اگرچه مسائل و مشکلات جدی دارد اما مسائل آن قابل حل است. همچنین با توجه به اینکه چالش های تهران یکباره به وجود نیامده اند راه‌حل‌های آن نیز یکباره و دفعی نیستند.

کاظیمان ادامه داد: مسائل تهران در سطح شهر قابل‌حل نیستند بلکه مسائل تهران در چهار سطح محلی، منطقه ای، ملی و جهانی قابل‌حل هستند. در عین حال اگرچه تهران مسائل و مشکلات متعددی دارد اما از پتانسیل‌های فراوانی نیز برخوردار است. همچنین مرکزیت اداری و سیاسی تنها عامل مسائل تهران نیست.

مسائل شهری تهران قابل حل هستند

در ادامه جلسه محمدحسین شریف‌زادگان استاد دانشگاه شهیدبهشتی گفت: دولت ایران توانایی اقتصادی برای انتقال مرکز سیاسی- اداری کشور را ندارد و در عین حال مسائل تهران مسائل غیرقابل حلی نیستند.

شریف زادگان با اشاره به اینکهدولت‌ها از سال ۶۴ تاکنون بحث انتقال پایتخت را مطرح کرده‌اند و طرح‌ها و مطالعات فراوانی در این زمینه وجود دارد، تاکید کرد: باید دیدگاه‌ها به رویکرد تبدیل شوند و در این خصوص ضرورت دارد تا اجماعی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مسائل تهران قابل حل هستند و باید با عزم و اراده به حل مشکلات تهران و ساماندهی آن همت گمارد.

تاکید بر حل هرچه سریعتر مسائل زیست‌محیطی تهران

اسفندیار زبردست استاد شهرسازی دانشگاه تهران نیز در نشست فوق اعلام کرد: در سند ارایه شده تاکید بر انتقال پایتخت نیست، بلکه ساماندهی مرکز سیاسی- اداری طرح شده است که باید با این رویکرد طرح ساماندهی مرکز سیاسی- اداری پایتخت را دنبال کرد.

به گفته زبردست، تاکید بر تمرکز زدایی از سال‌ها قبل شروع شد و به همین دلیل باید شیوه برنامه‌ریزی را در خصوص تهران تغییر دهیم.

وی با تاکید بر اینکه تهران مسائل زیست محیطی فراوانی دارد که باید در حل آنها همت گماشت، خاطرنشان کرد: کشور در حال حاضر از نظر اقتصادی شرایط انتقال پایتخت را ندارد و باید بر روی ساماندهی آن همت گماشت و اما انتقال مرکز سیاسی- اداری در نزدیکی تهران، طرحی است که به نظر می‌رسد با بررسی‌های بیشتر قابلیت انجام دارد.

گفتنی است: در نشست فوق، فرزانه صادق‌مالواجرد، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران؛ محمدجعفر علیزاده، معاون وزیر و مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی؛ محمد شکرچی‌زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛ غلامرضا کاظیمان، مدیرکل دفتر طرح ریزی شهری و طرح های توسعه و عمران و نمایندگانی از ستاد کل نیروهای مسلح، مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور، وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان محیط زیست، شهرداری تهران، وزارت اطلاعات، مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتند.

پاسخ دادن