ارز خرید واکسن کرونا از مطالبات عراق پرداخت می‌شود

بنا به گفته وزیر نیرو، ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا از روسیه از محل مطالبات‌ ایران از عراق تامین و به زودی نخستین پرداخت انجام می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان در حاشیه دیدار با ماجد مهدی حنتوش وزیر برق جمهوری عراق در محل وزارت نیرو در جمع خبرنگاران گفت: براساس دستور رییس جمهوری از یک ماه پیش مقرر شده بود ارز مورد نیاز خرید واکسن از نقاط مختلف جهان تامین شود. خرید واکسن طبق نظر وزارت بهداشت، از منابع مختلف انجام خواهد شد، بر اساس قرارداد بین ایران و روسیه، بخشی از طلب ما از عراق، صرف خرید واکسن‌های روسی می‌شود. سفر وزیر برق عراق بیشتر برای تنظیم مطالبات ریالی وزارتخانه‌های نفت و نیرو انجام شده است

وزیر نیرو با اشاره به جزئیات دیدار با وزیر برق عراق، افزود: جلسه خیلی خوبی با وزیر برق جمهوری عراق برگزارشد، وی روز گذشته به تهران سفر کرده و دیدارهایی با وزیر نفت انجام داد و امروز نیز جلسه ها و بازدیدهایی با بخش برق و گاز کشورمان دارد. کمیسیون مشترک همکاری های ایران و عراق سال گذشته در تهران برگزار شد و از طرف ایران، وزیر نیرو و از سوی عراق، وزیرتجارت در این کمیسیون حضور دارند. همکاری‌های برق دو کشور از مدت ها قبل در حال انجام است، این سفر عمدتا برای تنظیم ترتیبات مالی برای پرداخت بدهی های عراق به شرکت ملی گاز ایران و مقداری هم به شرکت توانیر بوده و هماهنگی خوبی نیز با وزیر نفت انجام شده است که اطلاع خواهند داد.

وی با اشاره به پرداخت پول خرید واکسن از محل مطالبات از عراق، خاطر نشان کرد: شرایط این اقدام باید در تهران، بغداد و مسکو انجام می شد که همه ترتیبات قراردادی مهیا شده و انتظار ما این است که نخستین پرداخت ها در همین روزها انجام شود. قراردادهای جاری شامل دو قرارداد دو میلیون دوز و ۶۰ میلیون دوزی است که تلاش می کنیم مسایل مالی‌شان به موقع حل شود. تلاش می‌شود با اختصاص این پرداخت‌ها هیچ وقفه و اختلالی در روند واردات واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت رخ ندهد. علاوه بر تامین واکسن از مسکو، مسیرهای دیگری هم در حال انجام است، اما مانند هر کار دیگری، نیاز به زمان دارد تا همه چیز آماده شود.

پاسخ دادن