ارز دیجیتال یا بورس؟ چیزهایی که قبل از سرمایه گذاری باید بدانید

در حال حاضر دو روش محبوب برای سرمایه گذاری میان کاربران، ورود به بازار ارز دیجیتال و بورس است. بااین‌حال این سؤال برای بسیاری از افراد پیش می‌آید که ارز دیجیتال بهتره یا بورس؟!

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ مهر ۹۹

خرید و فروش ارز دیجیتال یا بورس؟ کدام‌یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید در نظر داشته باشید این است که منظور از سرمایه گذاری تنها خرید و فروش ارز دیجیتال نیست! خرید و فروش تنها یکی از روش‌های کسب درآمد و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است.

ازآنجایی‌که این روزها، خرید و فروش ارز دیجیتال بسیار رایج شده و به یک‌راه درآمد اصلی برای بسیاری از افراد تبدیل شده است، افراد زیادی تنها به سمت این روش از سرمایه گذاری می‌روند. درصورتی‌که خرید و فروش ارزهای دیجیتال تنها یکی از راه‌های سرمایه گذاری در این بازار است. شما می‌توانید با روش‌های دیگر، سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را تجربه کنید.

ازآنجایی‌که خرید و فروش انواع ارز دیجیتال در مدت‌زمان بسیار کمی می‌تواند انجام شود، برخی از افراد این روش سرمایه گذاری را به بورس ترجیح می‌دهند. بااین‌حال سرمایه گذاری در بورس نیز یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد است اما درک شباهت‌ها، تفاوت‌ها و ویژگی‌های هر دو مدل سرمایه گذاری اهمیت زیادی در چگونگی نتیجه دارد. ازاین‌رو هر فرد با توجه به شرایط و موقعیت خود باید نسبت به شناخت وضعیت سرمایه گذاری در این دو بازار تحقیقات لازم را انجام دهد.

از کجا بفهمیم بازار ارز دیجیتال بهتره یا بورس!

شما با تحقیق کردن درباره هر دو بازار می‌توانید به پاسخ بسیاری از سؤال‌های خود برسید. قطعاً پاسخی که درنتیجه‌ی شناخت هر دو بازار و مقایسه آن به دست می‌آید بسیار حساب‌شده‌تر از پاسخی است که از دیگران خواهید شنید.

درک شباهت‌ها و تفاوت‌های هر دو بازار بسیار اهمیت دارد. به‌طور مثال مدت‌زمانی که برای سرمایه گذاری در نظر دارید، شناخت بازار، آگاهی از کارمزد معاملات، نوع سوددهی، نحوه خرید و فروش از مواردی هستند که با توجه به شرایط و اهدافتان باید آن‌ها را بررسی کنید.

اما نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که چرا در حال حاضر محبوبیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال نسبت به خرید بورس بسیار بیشتر است!

چرا سودهی در بازار ارز دیجیتال بیشتر از بازار بورس است؟

ممکن است این سؤال در ذهن شما هم‌شکل گرفته باشد. پاسخی که برای این سؤال باید در نظر بگیریم این است که هیچ قطعیتی مبنی بر بیشتر بودن سود هریک از بازارها وجود ندارد! اما مسئله‌ای که درنهایت باعث می‌شود تا کاربران فکر کنند که سوددهی بازار ارز دیجیتال بسیار بیشتر است، تنها یک نکته ساده است.

نوسانات قیمت در بازار ارز دیجیتال می‌تواند بسیار زیاد و سریع باشد. درصورتی‌که این نوسانات قیمت در بازار بورس بسیار کمتر است. به‌طور مثال این احتمال وجود دارد که یک روز بعد از خرید بیت کوین، شاهد رشد بسیار زیاد این ارز دیجیتال باشید اما در بازار بورس این نوسانات قیمت نهایت ۱۰ درصد خواهد بود. همین مورد باعث شده تا بسیاری از کاربران فکر کنند در بازار ارزهای دیجیتال، در مدت‌زمان کمتر سود بیشتری به دست می‌آورند که البته دیدگاه اشتباهی نیست!

بازار ارزهای دیجیتال و بورس چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند؟

بازار ارزهای دیجیتال و بورس تفاوت‌ها و شباهت‌های بسیاری دارند که شناخت دقیق همه‌ی این موارد به شما کمک می‌کند تا منطقی‌ترین و صحیح‌ترین تصمیم را درباره محل سرمایه گذاری بگیرید.

  • یکی از تفاوت‌های این دو بازار، ساعت معامله است. شما برای معاملات بورس در هرکجای دنیا که باشید باید طبق ساعات اعلام‌شده، اقدامات لازم را انجام دهید. درصورتی‌که برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال هیچ محدودیتی ندارید و در هر مکان و زمان از شبانه‌روز می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. زمانی که بازار ساعت کاری نداشته باشد، پدیده‌های صف خرید و فروش در آغاز و انتهای ساعت کاری بازار که خود در شکل دادن جهت بازار و نوسانات بسیار تأثیرگذار خواهد بود را نمی‌بینیم! به همین دلیل این مسئله یک مزیت برای بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود.
  • بازار ارز دیجیتال برخلاف بازار بورس که کاملاً ملی و داخلی است، یک بازار جهانی محسوب می‌شود. بازار جهانی ازنظر گردش اطلاعات، و روند معاملات فضایی عادلانه‌تر به‌حساب می‌آید.
  • در بازار بورس شما مالک قسمتی از یک شرکت خواهید شد اما در بازار ارز دیجیتال تنها مالک ارز دیجیتالی هستید که به‌جز شما، کسی به آن دسترسی ندارد و شما تنها صاحب آن خواهید بود.
  • آنچه باعث ایجاد تفاوت قیمت در هر دو بازار می‌شود، میزان عرضه و تقاضا است. به‌طور مثال ممکن است در یک بازه زمانی یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین از یک ارز دیگر مانند، اتریوم قیمت بیشتری داشته باشد سپس بعد از کاهش عرضه و تقاضا با کاهش قیمت مواجه شود. حال این موضوع برای انواع سهام در بورس نیز صدق می‌کند.
  • برای ورود به هر دو بازار باید اطلاعات کامل داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است ضرر و زیان زیادی بدهید.

شباهت بازار ارز دیجیتال و بورس در اصل و ذات آن‌که معامله است می‌تواند خلاصه شود.

در بحث معاملات، تمام تکنیک‌های تحلیل می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. به همین دلیل شباهت اصلی بورس و ارز دیجیتال، در روش‌ها و متدهای تحلیل تکنیکال خلاصه می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که یک تحلیل‌گر بورس کاملاً می‌تواند در بازارهای ارز دیجیتال هم تحلیل و معاملات را شروع کند.

در این قسمت تنها به بررسی تعدادی از مهم‌ترین تفاوت و شباهت‌های هر دو بازار پرداختیم. اما این مسائل تنها به این نکات کوتاه ختم نمی‌شوند و موارد بسیاری وجود دارد که باید نسبت به آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. بااین‌حال این نکته را فراموش نکنید که انتخاب بهترین بازار برای سرمایه گذاری کاملاً وابسته به هدف و شرایط شماست.

درنهایت پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب محل سرمایه گذاری به‌خوبی تحقیقات خود را انجام دهید. به‌طور مثال برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ارزهای دیجیتال می‌توانید به وب‌سایت نوبیتکس مراجعه کنید. نوبیتکس یکی از معتبرترین صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال است که امکانات بسیار خوبی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این وب‌سایت بستری کاملاً معتبر و امن برای انجام انواع معاملات ارز دیجیتال است و به‌صورت ۲۴ ساعته در اختیار شماست.

پاسخ دادن