ارسال ۳۰ تریلی آب و غذا به کربلا

ارسال ۳۰ تریلی آب و غذا به کربلا
اقتصادبرتر

رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین برای روزهای پیک اربعین ۳۰ تریلی آب و غذا و ۲ تریلی یخ به عراق ارسال می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، حسن پلارک، رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به اینکه موکب‌های اربعینی از هفته گذشته خدمت‌رسانی به زائران را آغاز کردند، اظهار داشت: با وجود افزایش تعداد زائران، خدمت‌‌رسانی در موکب‌ها به خوبی انجام می‌شود و با توجه به تدابیر اتخاذ شده، هیچ‌گونه کمبود مواد غذایی برای پذیرایی از زائران وجود ندارد.

برای تأمین آب آشامیدنی زائران در مرز شلمچه از بصره آب خریداری و در مرز توزیع شد

وی با بیان اینکه در روزهای پنج‌شنبه و‌جمعه هفته گذشته در مرزهای چهارگانه با تعداد زیادی از زائران مواجه شدیم، افزود: این افزایش جمعیت موجب شد تا خدمت‌رسانی تاحدودی به کُندی صورت گیرد. البته در مرز شلمچه ساعاتی به علت نبود وسایل حمل و نقل در خاک عراق شاهد تجمع جمعیت بودیم.

پلارک با اشاره به کمبود آب در مرز شلمچه تصریح کرد: کمبود آب در این مرز با توجه به گرمای هوا و ازدحام جمعیت به سرعت برطرف شد، به طوری که حتی برای رفاه بیشتر زائران آب از بصره خریداری کرده و در اختیار موکب‌ها و زائران قرار دادیم تا در مرز دچار مشکل نشوند.

رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه بسیاری از زائران در حال بازگشت به کشور هستند، گفت: ما در مرز مهران از بسیاری از زائران هنگام بازگشت به کشور از نحوه خدمت‌رسانی موکب‌ها نظرسنجی کردیم که با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای تأمین زائران، حتی یک‌مورد نارضایتی نیز وجود نداشت و تمامی زائران از پذیرایی و اسکان راضی بودند.

۱۱ میلیون بطری برای بازگشت زائران اربعین در مرزها دپو شده است

وی با اشاره به برنامه‌ریزی کمیته اسکان و تغذیه برای مدیریت خدمت‌رسانی موکب‌ها هنگام بازگشت به کشور، خاطر نشان کرد: از شنبه هم‌زمان با اربعین حسینی موج‌ بازگشت زائران آغاز می‌شود که به طور حتم در شنبه و یک‌شنبه شاهد حضور خیل عظیم عاشقان حسینی در مرزها به ویژه مرز مهران و شلمچه خواهیم بود.

پلارک با بیان اینکه ما برنامه‌ریزی‌های باز برای بازگشت زائران را انجام داده‌ایم، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین نیاز زائران با توجه به گرمای هوا، آب آشامیدنی است که برای این منظور علاوه بر توزیع آب در بین‌ موکب‌های مستقر در مرزها، ۱۱ میلیون بطری آب نیز دپو‌ کرده‌ایم تا در بین زائران توزیع کنیم.

وی‌ با اشاره به اینکه بیشتر زائران اربعین از مرز مهران وارد کشور می‌شوند، گفت: ۶ میلیون بطری آب آشامیدنی در مرز مهران آماده کرده‌ایم. همچنین ۴ میلیون بطری آب آشامیدنی در مرزهای شلمچه و‌ چذابه و یک میلیون بطری آب آشامیدنی در مرز خسروی تدارک دیده شده است که از شنبه بین زائران توزیع خواهد شد.

تانکرهای آب در مسیر زائران تعبیه شده است/ توزیع ۲ هزار قالب یخ در همدان و‌ کرمانشاه

رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی از تدارک تانکرهای آب در مسیر زائران حسینی خبر داد و افزود: علاوه بر بطری‌های آب آشامیدنی، تانکرهایی در مسیر زائران ازمرزها تعبیه شده که زائران می‌توانند علاوه بر نوشیدن آب، برای خنک شدن نیز از آن‌ها استفاده کنند.

وی‌ با بیان اینکه با توجه به گرمای هوا قالب‌های یخ نیز تهیه شده است، خاطرنشان کرد: ۲ هزار قالب یخ روزانه در همدان و‌ کرمانشاه بین زائران و‌ موکب‌ها توزیع می‌شود. همچنین در سایر شهرهای مرزی نیز به تناسب نیاز قالب‌های یخ پیش‌بینی کرده‌ایم تا زائران در گرمای هوا اذیت نشوند.

احداث سکوهای تغذیه در مرزها/ پخت غذا برای ۶۰۰ هزار زائر در مرز مهران از شنبه تا دوشنبه

پلارک با اشاره به احداث سکوهای تغذیه در مسیر زائران اربعین حسینی گفت: با توجه به ازدحام جمعیت از شنبه در مرزها، سکوهای تغذیه پیش‌بینی شده است که غذاهای طبخ شده در آشپزخانه‌ها و‌ موکب‌ها را در این سکوها بین زائران توزیع می‌کنیم تا غذاها تنها در موکب‌ها در اختیار زائران قرار نگرفته و از ازدحام جمعیت کاسته شود.

رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه از شنبه هم‌زمان با موج بازگشت زائران اربعین موکب‌ها تقویت می‌شوند، افزود: در مرز مهران از شنبه تا دوشنبه ظرفیت پخت برای روزانه ۶۰۰ هزار نفر پیش‌بینی شده است. در سایر مرزها نیز با توجه به نیاز زائران و ‌به تناسب جمعیت وعده‌های غذایی بیشتر خواهد شد.

پیش‌بینی بالگرد توزیع آب و آبپاش برای بازگشت زائران

وی با اشاره به پیش‌بینی بالگرد برای توزیع آب بین زائران خاطرنشان کرد: ما در شرایط بحران جمعیت یعنی زمانی که به دلیل ازدحام جمعیت امکان ارسال آب به موکب‌ها و زائران نداشته باشیم، پیش‌بینی کردیم تا به وسیله بالگرد آب آشامیدنی در اختیار زائران قرار گیرد. همچنین این بالگردها برای آب‌پاشی روی زائران به منظور کاهش گرمای هوا آماده هستند.

ارسال ۳۰ تریلی آب و غذا و ۲ تریلی یخ برای ایام پیک اربعین به عراق

پلارک با بیان اینکه بیش از ۵۴ میلیون وعده غذایی بین زائران اربعین حسینی توزیع شده است، گفت: با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی و حضور میلیونی زائران در کربلا، تدارک تغذیه و آب آشامیدنی برای زائران دیده‌ایم؛ به طوری که علاوه بر تجهیزات قبلی در موکب‌های مستقر در عراق، ۳۰ تریلی غذا و آب آشامیدنی پیش‌بینی کرده‌ایم که تا روز گذشته ۱۵ تریلی آن از کشور خارج و به سمت کربلا رفته است و ۱۵ تریلی باقی‌مانده نیز تا دو روز آینده وارد عراق می‌شود.

رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی از ارسال دو‌ تریلی یخ برای زائران در کربلا خبر داد و گفت: از فردا شب هم‌زمان با شب جمعه که شب زیارتی امام حسین (ع) است، شاهد حضور زائران در کربلا هستیم. بر همین اساس از فرداشب تا شنبه شب در کربلا ایام پیک به شمار می‌رود که برای این ایام حدود ۲ میلیون آب آشامیدنی پیش‌بینی کرده‌ایم که در بین زائران توزیع می‌شود.

پلارک با اشاره به اینکه بسیاری از موکب‌های عراقی پس از اربعین تعطیل می‌شوند، خاطرنشان کرد: موکب‌های ایرانی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند تا مشکلی در خدمت‌رسانی به زائران ایجاد نشود.

پاسخ دادن