اروپا: ایران برای رونق اقتصادش به مذاکره نیاز دارد

آشنایی با جانشین احتمالی موگرینی
اقتصادبرتر

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: ایرانی‎ها باید متقاعد شوند که به توافق نیاز دارند و اقتصاد و جامعه آن‎ها در وضعیت بدی قرار دارد. آن‎ها هزینه زیادی را به ‎دلیل تحریم نفتی پرداخته‌اند و برای رونق دوباره اقتصادشان به توافق نیاز دارند. ایران باید به مذاکرات برگردد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ مهر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، شبکه «پی‌بی‌اس» آمریکا مصاحبه‌ای با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام داده و نظر او را درباره وضعیت جاری غرب با ایران و برجام جویا شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به ادامه بدعهدی طرف‌های غربی به اجرای تعهدات برجام، مدعی است که ایران به احیای توافق هسته‌ای نیاز دارد.

مجری این شبکه آمریکایی از بورل سوال کرد: «در مورد ایران الان چهار ماه است که از مذاکرات اروپا و ایران که بدون نتیجه قابل توجهی (به پایان رسید)، گذشته، دو ماه از انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران گذشته است. آیا تایید می‌کنید که ایران امروز مایل به انجام گفت‌و‌گوی جدی نیست؟».

بورل در جواب به این سوال گفت: «خوب اگر بخواهیم صادق باشیم (تازه) دو ماه شده و باید این را هم در نظر داشته باشید که فقط ۲۵ روز از آغاز به کار وزیر خارجه جدید (ایران) گذشته است».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «من این فرصت را داشتم که شخصاً با او (حسین امیرعبداللهیان) ملاقات کنم، یک بحث طولانی (داشتیم). او به من اطمینان داد که آنها به میز مذاکرات در وین در اتریش باز خواهند گشت. من به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، تمام تلاش خود را برای انجام این کار، برای احیای توافق، بازگشت ایالات متحده به توافق و انجام کامل تعهدات هسته‌ای توسط ایران انجام خواهم داد».

مجری شبکه «پی‌بی‌اس» از جوزپ بورل پرسید: «ایرانی‌ها در گذشته گفته‌اند که این مذاکرات را از سر خواهند گرفت و به وضوح هنوز این گام را برنداشته‌‌اند. آیا معتقدید برای اطمینان از احیای این مذاکرات باید اهرم یا فشار بیشتری بر ایران اعمال شود؟».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جواب داد: «موضوع، فشار نیست. من فکر می‌کنم که آنها باید متقاعد شوند که به توافق نیاز دارند و اقتصاد و جامعه ایران در وضعیت بسیار بدی قرار دارد. آنها هزینه زیادی را برای بسته شدن ظرفیت نفت (تحریم نفتی ایران) پرداخته‌اند و برای شروع دوباره اقتصادشان به توافق نیاز دارند و این تنها راه برای بازگشتن به میز مذاکره است».

پاسخ دادن