اروپا قانون سدکنندۀ مجازات های آمریکا را فعال کرد

برای حفاظت از شرکت های اروپایی فعال در ایران، کمیسیون اروپا، امروز جمعه هجدهم ماه مه، “قانون سد کنندۀ” تحریم های آمریکا را فعال کرد. هدف از فعال کردن این قانون حمایت از شرکت های اروپایی است که به دلیل فعالیت شان در ایران می توانند در معرض تهدید تحریم های آمریکا قرار بگیرند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ اردیبهشت ۹۷

برای حفاظت از شرکت های اروپایی فعال در ایران، کمیسیون اروپا، امروز جمعه هجدهم ماه مه، “قانون سد کنندۀ” تحریم های آمریکا را فعال کرد. هدف از فعال کردن این قانون حمایت از شرکت های اروپایی است که به دلیل فعالیت شان در ایران می توانند در معرض تهدید تحریم های آمریکا قرار بگیرند.

این قانون در سال ۱٩٩۶ تصویب شد، ولی هرگز به اجرا گذاشته نشد. اتحادیۀ اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه کوبا این قانون را به تصویب رساند. به موجب این قانون شرکت ها و دادگاه های کشورهای اروپایی ملزم به رعایت مقررات تحریم های کشورهای ثالث نیستند.

به گزارش رادیو فرانسه،کمیسیون اروپا روز جمعه ۱۸ مه/ ۲۸ اردیبهشت برنامه مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرایی کرد. هدف از این برنامه محافظت از منافع تجاری شرکت‌های اروپایی در ایران است.

کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای که منتشر کرده، می‌گوید: «این روند برای فعال کردن مقررات جلوگیری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز می‌شود.»

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین آمده است: «اقدامات اتحادیه اروپا در مدت ۲ ماه اجرایی می‌شود مگر اینکه پارلمان اروپا یا دولت‌های اروپایی آن‌را رد کنند. اما در عین حال این امکان وجود دارد که این روند زودتر از زمان تعیین شده فعال شود، در صورتی که حمایت قوی سیاسی در پس این اقدامات اجرا شود.»

کمیسیون اروپا همچنین می‌گوید: «این فرآیند انسداد، جلوی هر نوع حکم تحریمی که از سوی دادگاه‌های آمریکا علیه شرکت‌های اروپایی صادر می‌شود را می‌گیرد و هیچ کدام از احکامی که دادگاه‌های آمریکایی در این خصوص صادر کنند را به رسمیت نمی‌شناسد.»

از دیگر اقداماتی که کمیسیون اروپا برای حفظ برجام، به آن اشاره کرده، می‌توان به تلاش این کمیسیون به تشویق طرف اروپایی به بالاتر بردن سطح روابط بانکی با ایران اشاره کرد.

تبادلات بانکی نیز از جمله مواردی است که در این بیانیه به آن اشاره شده است، از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الزام دولت‌های اتحادیه اروپا برای تبادل بانکی با بانک مرکزی ایران

آغاز روند قانونی اجازه دادن به بانک‌های سرمایه‌گذاری اروپا برای اعطای وام به پروژه‌های اتحادیه اروپا در ایران

بیانیه کمیسیون اروپا نتیجه مذاکراتی است که کشورهای اروپایی در روزهای گذشته به ویژه در دیدار رهبران این اتحادیه در صوفیه بلغارستان داشتند و بر لزوم دفاع و زنده نگاه داشتن توافق هسته‌ای با ایران تاکید کردند.

این تلاش‌های اتحادیه اروپا برای مقابله با تهدیدها و تحریم‌هایی است که ایالات متحده آمریکا در قبال ایران وضع می‌کند.

ژان-کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، در توضیح این تصمیم گفته است که “مجازات های آمریکا بی نتیجه نخواهد بود و به همین خاطر کمیسیون اروپا وظیفۀ خود می‌داند که از شرکت های اروپایی به ویژه شرکت های کوچک و متوسط حمایت کند.” در این حال، “والدیس دُمبرووسکیس”، معاون رئیس کمیسیون اروپا، دیروز پنجشنبه هفدهم مه، قانون سد کنندۀ اروپا را در مقابل تحریم های آمریکا بی اثر خواند و گفت که اروپا عملاً در مقابل مجازات‌های آمریکا علیه ایران بی دفاع است.

امروز رئیس فدراسیون صنایع آلمان، “دیتر کمپف”، نسبت به تاثیر تدابیر حفاظتی اروپا بر شرکت های آلمانی فعال در آمریکا ابراز نگرانی کرد. اتحادیۀ اروپا که در گذشته شریک اصلی تجاری ایران به شمار می رفت، پس از امضای توافق اتمی سال ٢٠۱۵، بر تلاش های خود برای گسترش مبادلات تجاری با ایران افزود. بعد از سال ٢٠۱۶ سه کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا بیش از ٢٠ میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کردند و در سال ٢٠۱۶ صادرات نفت ایران به اتحادیۀ اروپا ۳۳۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و به رقم ۵ میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار رسید.

رئیس کمیسیون اروپا، ژان-کلود یونکر، دیروز پنجشنبه هفدهم ماه مه در پایان نشست اتحادیۀ اروپا و کشورهای بالکان گفته بود که باید در مقابل نتایج زیانبار تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران از هم اکنون واکنش نشان داد و در همین چارچوب قانون سدکنندۀ اروپا از روز جمعه هجدهم ماه مه فعال می شود. ژان-کلود یونکر هدف از اجرای این قانون را خنثی کردن نتایج فراملی تحریم های آمریکا اعلام کرده بود.

در اظهاراتی جداگانه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که نتایج غیرمستقیم تحریم های آمریکا به سود روسیه و چین در منطقه و منافع شرکت های آنها تمام خواهد شد.

پاسخ دادن