اروپا پیروز مناقشه برجامی با آمریکا

پس از ماه‏ها رویارویی اروپا و آمریکا بر سر اجرای توافق هسته ای، اینک شاهد موفقیت بازیگران قاره سبز در مقابل زیاده خواهی رئیس جمهوری ایالات متحده هستیم. مواضع حمایتگرانه مکرر و قاطعانه مسئول سیاست خارجی اتحادیه از «برجام» در مقابل پذیرش پایبندی به توافق تا پایان دوره بررسی از جانب آمریکا از این واقعیت حکایت دارد.

تهران-اقتصاد برتر-۲۵ تیر۹۶

جهان در دو سال گذشته شاهد هم‏صدایی مقامات و مسئولان کشورهای مختلف با توافق هسته‏ای بود؛ توافقی که بیست و سوم تیرماه ۹۴ مورد تایید همه طرف‏های مذاکره کننده قرار گرفت و روز گذشته نیز این توافق بزرگ عمر دو ساله خود را پشت سر گذاشت.
هر روز که از عمر این توافق معتبر بین‏المللی می‏گذرد حمایت‏های جهانی از آن افزایش می‏یابد و تیره نمایی‏های دشمنان ایران از جمله آمریکا برای بر هم زدن این توافق راه به جایی نمی‏برد.
در این میان مواضع حمایتگرانه دیگر مقامات عالیرتبه گروه ۱+۵ و همچنین «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جبهه‏ای را علیه توطئه‏های آمریکایی ایجاد کرده است.
حمایت تمام قد اروپا از برجام
موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چند روز پیش (۲۱ تیرماه) در کنفرانس خبری با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در بروکسل، پایبندی همه طرف‎ها از جمله آمریکایی‎ها به توافق هسته‎ای را خواستار شد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخشی از سخنان خود گفت: «می دانیم که آمریکا در حال مرور سیاست خود است و به آن احترام می‏گذاریم اما برجام متعلق به یک کشور نیست، متعلق به جامعه بین‏المللی و مورد تایید شورای امنیت است، مسئولیت داریم اجرای کامل آن توسط همه طرف‏ها را تضمین کنیم.»
نماینده اتحادیه اروپا پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا همواره کاخ سفید را بر اجرای درست برجام توصیه کرده و در هر نشستی که موگرینی حضور دارد می‏توان رد پای طرفداری وی از برجام را مشاهده کرد که نشست مجمع اسلو از آن جمله به شمار می‏رفت.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اسلو گفت: همه ما به این توافق هسته‏ای پایبند هستیم توافق متعلق به یک کشور نیست. متعلق به جامعه جهانی است و تا زمانی که مربوط به اتحادیه اروپا باشد ما تمام تلاش خود را می‏کنیم که مطمئن شویم توافق اجرایی شده و در حال اجراست. اروپا با آمریکا و یا بدون آن برجام را اجرا خواهد کرد.
تجربه نشان داده که در واقع اروپا بیش از دیگر بازیگران بین‏المللی در پی بهره گیری از فرصت‏های «پسابرجام» است. سفرها و نشست‏هایی که با هدف رفع موانع بانکی و تسهیل مبادلات تجاری انجام می‏گیرد در این راستا قابل تبیین است.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن