از حرف تا عمل مسئولین، مسئله این است

اقتصاد برتر

همتی گفت: امروز بر همگان مسجل شد که آمریکا در تحریم کامل نفت ایران و به صفر رساندن آن، ناکام مانده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۲ آبان ۹۷

رییس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی در یکی دو روزه اخیر نوشت:

“با یاری خداوند متعال امروز دیگر بر همگان مسجل شد که آمریکا در تحریم کامل نفت ایران و به صفر رساندن آن به هر دلیل و بهانه ای ناکام شده است. با معافیت تدریجی کشورهای متعدد از تحریم خرید نفت ایران، فضای آتی تجاری و درآمدی کشور مشخص تر می شود.

اما اینکه وی پیش از اعلام بازگشت تحریم های آمریکا از سوی ترامپ به اعلام مطالبی از این دست می پردازد تنها جنبه تسکین روحی لحظه ای دارد . چرا که مردم ایران به خوبی واقفند که تحریم های آمریکا از ماه ها پیش بازگشته و نتایج آن را نیز در زندگی روزمره خود احساس می کنند.

اما اینکه مسئولین رده بالا از جمله جناب همتی تا چه حد صحبت های خود در خصوص بازگرداندن دلار به کانال ۷ هزار تومانی را جامه عمل پوشانده اند برای مردم اهمیت دارد. و تازه اگر دلار به این کانال بازگردانده شود حس کاهش قیمت ارز باید برایشان ملموس باشد.

نه اینکه تنها در حرف بگوییم نوسانات ارزی کنترل شد و دیگر مشکلی نیست و تحریم ها خنثی شد.

به عقیده نویسنده که البته نظر اکثریت مردم نیز هست اگر به شخصه برای خرید مایجتاج خود به فروشگاه مراجعه کنند و با قیمت های منطقی اجناس مواجه شوند آن وقت است که به صحبتهایی از این دست از سوی مسئولین اعتماد خواهند کرد و باور می کنند اگر مسئولی قولی به مردم می دهد حتما اجرایی خواهد شد.

و اگر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می گوید: در ماه های اخیر ذخائر ارزی خود را به حد مطلوب رسانده است، متناسب با شرایط در حال تغییر، حتی در شرایط بسیار نامحتمل به حداقل رسیدن صادرات نفت ، برنامه متناسب با آن دارد، باید بطور ملموس توسط عامه مردم احساس شود و نتایج ناشی از این تحولات مشهود باشد.

*اکرم صدیقی

پاسخ دادن