استاندارد ایزو چیست و پرکاربردترین آنها کدامند؟

در این مطلب تعریف استاندارد ایزو و برخی از استانداردهای پرکاربرد و معروف ایزو را مرور می کنیم و مقداری در خصوص آنها توضیح می دهیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ اسفند ۹۶

در این مطلب تعریف استاندارد ایزو و برخی از استانداردهای پرکاربرد و معروف ایزو را مرور می کنیم و مقداری در خصوص آنها توضیح می دهیم.

سازمان بین المللی استاندارد ایزو (ISO):

ایزو در واقع مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین المللی استاندارد می باشد که یک مجمع بین المللی از سازمان های استاندارد کشورهای عضو، آن را تشکیل می دهد. کلمه ISO از عبارت ISOS که کلمه ای یونانی است گرفته شده و به معنا هم شکل و یکسان می باشد.علت این نامگذاری هم می تواند این باشد که سازمان ایزو بدنبال یکسان سازی استانداردها در سطح جهان می باشد تا ارتباط بین کشورها در تجارت و ارتباطات آسان تر شود. سازمان ایزو از کمیته های مختلفی تشکیل شده است که کار آنها بررسی و تدوین استانداردهای مرتبط با آن کمیته می باشد.

سازمان بین المللی ISO متشکل از شبکه ای از موسسات استاندارد ملی از ۱۵۷ کشور در سراسر دنیا می باشد که بر پایه یک مرکز در هر کشور و یک مرکز اصلی در شهر ژنو – سوییس فعالیت می کند که وظیفه هماهنگی مراکز مختلف را برعهده دارد، برخی عضو اصلی، برخی عضو ناظر هستند. .سازمان ایزو از کمیته های مختلفی تشکیل شده است که کار آنها بررسی و تدوین استانداردهای مرتبط با آن کمیته می باشد.بعنوان مثال کمیته هایی مثل محیط زیست، کیفیت و ….

سازمان ایزو یک موسسه غیر دولتی است، یعنی هر یک از اعضای آن الزاما نماینده ملی کشور خود نیستند. استاندارد ایزو یک نقش مهمی بین بخش های خصوصی و عمومی ایفا می کند، چون که اعضای اصلی آن در دولت یا موسسات دولتی دارای سمتی هستند و یا نماینده دولت می باشند. دیگر اعضا که نقش خصوصی دارند، نقش مهمی در ارتباطات صنعتی دارند و در نتیجه با دولت ها در تعامل مستقیم قرار دارند.

در واقع ایزو مانند یک پل ارتباطی عمل می کند که هم سبب رضایت کسب و کارها شده و هم درخواست عموم را تامین می نماید.
در ایران هم مرکز ملی تایید صلاحیت ایران بعنوان نمایندگی در ایران می باشد، که زیر مجموعه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی می باشد و می توانید با مراجعه به سایت ISIRI.org اخبار و اطلاعات مرتبط را دریافت نمایید.

تا کنون بیش از ۱۷۰ هزار استاندارد توسط سازمان ایزو منتشر شده است که در حوزه های مختلف و در سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تعریف استاندارد ایزو ISO 9001 چیست؟

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ را استاندارد سیستم مدیریت کیفیت می نامند، بدین معنی که این استاندارد به دنبال ایجاد سیستمی است که کیفیت را در سراسر سازمان مدیریت کند.

همانطور که می دانید، معنای مدیریت را برنامه ریزی، کنترل، هدایت و نظارت میدانند و در ایزو ۹۰۰۱ قرار است این اقدام ها با رویکرد کیفیت انجام شود.

در نوامبر ۲۰۰۸ سازمان جهانی استاندارد اقدام به معرفی مجموعه بازنگری شده استانداردهای مدیریت کیفیت بر مبنای مدل فرآیندی نمود.

در این مدل جدید تاکید بر رضایت مشتری و بهبود مستمر است. این استاندارد مجموعه ای از مقررات است که در سطح بین المللی معتبر شناخته می شود و شرکت ها از آن به منظور بهبود کیفیت محصول یا خدمات خود در درون سازمان استفاده می کنند.

در سال ۲۰۱۵ نیز این استاندارد تغییر ویرایش یافت و مدیریت ریسک و مدیریت دانش، نگرش استراتژیک و مواردی دیگر نیز به این استاندارد اضافه شد.

کیفیت(ISO 9001):

این سیستم با تمرکز بر فرآیندهای کلیدی موجب شناسایی نقاط ضعف سازمان شده و با تکنیک های موجود قادر به ریشه یابی آنها خواهد بود.
سیستم خود ارتقا بوده و به مرور زمان اثر بخشی خود را نشان داده و روند بهبود در فرآیندهای کاری سازمان را نمایان خواهد نمود.
سازمان های دارای این سیستم مدیریتی خود ارزیاب بوده و در بازه های زمانی معینی پرسنل، سازمان خود را مورد ارزیابی قرار داده و نقاط ضعف و قوت را شناسایی می نماید و براساس روش های علمی موجود قادر به حل آن ها خواهد بود.
مشتری مداری این سیستم از یکی از بزرگترین مزایای آن می باشد که قادر خواهد بود تا هر نوع سلیقه ای را در مشتریان شناسایی و با تمرکز بر آنها رضایت مشتریان را تاحد وسیعی پوشش می دهد.

استاندارد سیستم مدیریت یکپارچه IMS چیست؟

مطمئنا بسیاری از شما عبارت IMS (Integrated Management System) یا سیستم مدیریت یکپارچه را شنیده اید و یا بر روی برخی از محصولات آنرا دیده اید.

گاهاً دیده می شود IMS را صرفا تلفیق سه استاندارد ۹۰۰۱، ۱۴۰۰۱ و ۱۸۰۰۱ می دانند اما اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به این استاندارد و عبارت IMS داشته باشیم، فراتر از این سه استاندارد است.

در این مطلب در این خصوص بیشتر صحبت می کنیم:

زمانی که سازمانی اقدام به پیاده سازی چندین استاندارد ایزو می کند، پیشروی نامناسب و برخی از همپوشانی های استانداردها با یکدیگر باعث ایجاد دردسر در سازمان می شود. این دردسرها از زیاد شدن حجم کارها و انجام ممیزی های مختلف گرفته تا ایجاد هزینه های مختلف و هدر رفتن زمان کارکنان و مدیریت سازمان، می تواند بهره وری این استانداردها را کاهش دهد.

 استاندارد سیستم مدیریت یکپارچه IMS چیست؟

هرگاه سازمانی هر سه استاندارد ۹۰۰۱ ، ۱۴۰۰۱ و ۱۸۰۰۱ را دریافت نمایید می گویند IMS گرفته است.

 استاندارد قطعه سازان خودرو ISO/TS 16949:2009:

هدف از این استاندارد توسعه اصولی سیستم های کیفیت است که برای بهبود مستمر ، تاکید بر جلوگیری از بروز عیب و کاهش در نوسانات و ضایعات زنجیره عرضه محصولات تهیه شده است این استاندارد نیازمندی های سیستم های کیفیت موجود صنایع اتومبیل سازی جهان را بیان می کند و از ممیزهای اخذ گواهی متعدد جلوگیری می نماید. این استاندارد مورد استفاده کلیه تامین کنندگان داخلی، داخل شرکت های خودروسازی و خارجی می باشد که اقلام زیر را مستقیما برای شرکت های خودروسازی تامین می کنند.

• مواد اولیه
• قطعات یدکی
• عملیات حرارتی، رنگ کاری، آبکاری، سایر خدمات.

استاندارد ایزو تی اس نیز در سال ۲۰۱۷ تغییر ورژن یافت.

مزایای بکارگیری استاندارد تی اس:

انطباق کامل با استاندارد ISO 9001 و قابلیت تلفیق به خصوص برای واحدهای تولیدی که هم برای صنعت خودرو و هم خارج از آن فعالیت می نمایند.
قابلیت انطباق و سازگاری با استاندارد مدیریت، زیست محیطی، ISO 14000
استقرار یک سیستم مدیریت کیفیت فرآیند گرا که متضمن ایجاد بهبود مداوم در سازمان و حرکت به سمت مدل های TQM و تعالی سازمان است.
پذیرش این سیستم توسط گروه خودرو سازی سایپا
قابلیت انطباق سیستم با الزامات خودرو سازان ایرانی دیگر (ایران خودرو، کرمان خودرو و….)
استفاده از مزایای عمومی سیستم های مدیریت کیفیت

 استاندارد رضایت مشتری ISO 10002 :

وجود یک مشتری ناراضی و خشمگین، اغلب هراس انگیز است. اما حتی بهترین سازمان ها هم نباید انتظار داشته باشند که تمامی مشتریانشان همواره از آنها راضی باشند. اعتراض و شکایت می تواند منافعی را هم به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال اطلاعات ارزشمندی از عملکرد محصولات یا خدمات مورد ارایه را در اختیار سازمان قرار دهد. همچنین اقدام مناسب و مثبت در مقابل مشتری ناراضی می تواند وفاداری او را به سازمان افزایش دهد. استاندارد های سری ۱۰۰۰۰ ایزو در زمینه رضایت مشتری، چارچوبی جامع برای مدیریت شکایات، از پیشگیری گرفته تا رسیدگی به شکایات ارائه می دهند.

 آشنایی با استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲

– اهداف و مزایای ISO 10002:

کمک به افزایش اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت
تسریع پاسخگویی به شکایات
افزایش رضایت مشتریان و سایر طرف های ذینفع
استفاده از بازخور مشتری در جهت بهبود کیفیت محصولات
افزایش اعتبار سازمان
تشویق کارکنان برای بهبود روابط با مشتریان
برقراری امکان ممیزی فرایند رسیدگی به شکایت
تشخیص به موقع توقعات شاکیان
دریافت، ردیابی، بررسی، پاسخگویی و رفع شکایات

استاندارد پایش و اندازه گیری رضایت مشتریان (ISO 10004:2012):

ایزو ۱۰۰۰۴ در مجموع با ایزو ۱۰۰۰۱، ایزو ۱۰۰۰۲ و ایزو ۱۰۰۰۳ می تواند راهنمایی را در جهت کمک به کاهش و به حداقل رساندن نارضایتی مشتری و افزایش رضایت مشتری ارائه دهد.

این مشخصات فنی بوسیله ارائه راهنمایی در جهت اندازه گیری و پایش رضایت مشتری مکمل ایزو ۱۰۰۰۱، ایزو ۱۰۰۰۲ و ایزو ۱۰۰۰۳ هستند. اطلاعات بدست آمده می تواند سازمان را در جهت حفظ یا افزایش رضایت مشتری راهنمایی کند.

تعریف استاندارد ایزو ISO 10004 چیست؟

از مزایای پیاده سازی ایزو ۱۰۰۰۴ شناسایی دائمی انتظار مشتریان، جمع آوری واقعی و صحیح داده ها، سیستم علمی تجزیه و تحلیل داده ها، بازخورهای مناسبی برای بهبود و در نهایت اندازه گیری رضایت مشتری می باشد.

تعریف استاندارد ایزو ISO 22000 چیست؟

ایزو ۲۲۰۰۰ مجموعه ای از مقررات است که شرکت ها با رعایت آن ها می توانند سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را در سازمان خود مستقر نمایند. این سیستم مبتنی بر روش های موجود ۹۰۰۱ ISO و HACCP , است،. در این استاندارد تمامی مخاطره هایی که احتمال وقوع آن در زنجیره ی تولید مواد غذایی وجود دارد ( مخاطرات مرتبط با فرآیند و یا تاسیسات و تجهیزات و…) شناسایی و ارزیابی شده و در نتیجه به راحتی توسط یک واحد فرآوری و یا سایر واحدها در طول زنجیره تولید تا عرضه قابل کنترل هستند.

 سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000:2005 & HACCP:

مزایای ایزو ISO 22000:

مزایای این استاندارد را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

تطابق محصول با استانداردهای جهانی
تضمین کیفیت و ایمنی محصول
حفظ اعتبار تولید کننده و نماد محصول
هماهنگی در اجرای استاندارد در کشورهای مختلف و رقابت بهتر در بازارهای جهانی
کاهش بیماری ها ی ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده
بهره برداری بهتر از منابع
مستند کردن بهتر روش ها و فرآیند ها
افزایش سوددهی یا کاهش موارد مرجوع

 استاندارد HALAL(غذای حلال):

با دریافت این تاییدیه سازمان قادر به برقراری ارتباط با بیش از ربع جمعیت دنیا از طریق کسب موقعیت استثنایی صادرات به متقاضیان غذای حلال در سراسر دنیا خواهد بود.

با توجه به بالا بودن جمعیت مسلمان جهان، ارزش مالی این بازار بسیار بالا خواهد بود.

تاییدیه حلال با اعمال قوانین بسیاردقیق و سخت گیرانه در زمینه رعایت اصول بهداشتی فردی مورد نیاز، علاوه بر تاکیدات موجود در سیستم های ایمنی و تامین سلامت مواد غذایی خواهد بود.

 تعریف استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ چیست؟

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ یا سیستم مدیریت زیست محیطی از استاندارد های محبوب سازمان بین المللی ایزو است که پس از استاندارد ۹۰۰۱ در بسیاری از سازمان ها استقرار یافته است.

این استاندارد که الزاماتی را برای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آسیب رساندن آلاینده های شرکت ها به محیط دارد، می تواند در تمام سازمان ها، چه تولیدی و چه خدماتی استقرار یابد.ایزو ۱۴۰۰۱
این استاندارد همچنین می تواند پوشش دهنده بسیار خوبی به قوانین و مقررات دولتی درحوزه محیط زیست باشد، چرا که الزامات این استاندارد فراتر از قوانین و استانداردهای ملی است.

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ در سال ۲۰۱۵ در راستای همسوتر شدن با استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ تغییر ورژن یافت و سازمان ها از این پس باید ISO 14001:2015 را دریافت نمایند.

الزامات کلی استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ بر شناسایی عوامل آلوده گننده یا بقول استاندارد جنبه های زیست محیطی است.
جنبه ها می تواند در هر عاملی که می تواند تاثیر بر محیط زیست بگذارد وجود داشته باشد که تاثیر جنبه را پیامد می نامند.

 سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001:

ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۰۴ مجموعه ای از مقررات است که در سطح بین المللی معتبر است و شرکت ها از آن برای مدیریت جنبه های زیست محیطی عملیات خود استفاده می کنند تا اثرات مضر زیست محیطی عملیات خود را به حداقل برسانند. ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۰۴ یکی از استانداردهای خانواده ایزو ۱۴۰۰۰ است. در این خانواده تعداد زیادی مدارک و راهنما وجود دارد که هدف آن ها کمک به شرکت ها در درک الزامات زیست محیطی و بهبود شرایط و فرآیند به منظور به منظور کاهش آلاینده هایی است که تولید می کنند.

این استاندارد نیز در سال ۲۰۱۵ پس از تغییر ورژن ایزو ۹۰۰۱ تغییر ورژن یافت و شامل ۱۰ بند شد.

استاندارد OHSAS 18001 چیست؟(سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی)

استاندارد ۱۸۰۰۱ را استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم می نامند، استانداردی که در آن الزاماتی را برای سازمان ها ارائه می کند که می خواهند ایمنی کارکنانشان را بالاترین حد ممکن نگهدارند.

این استاندارد الزاماتی را برای یک سیستم مدیریت به منظور توانا ساختن سازمان جهت کنترل ریسک ها و بهبود عملکرد خود مشخص می کند.

این استاندارد از نظر متن و الزامات به استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ورژن ۲۰۰۴ بسیار شبیه است و بجای الزامات محیط زیستی الزامات ایمنی و بهداشت شغلی آورده شده است.

استاندارد ۱۸۰۰۱ توسط سازمان بین المللی ایزو تدوین نشده است و به همین سبب نباید از عبارت ایزو در کنار آن استفاده کرد، این استاندارد را OHSAS 18001 می نامند.(مخفف Occupational Health and safety Assessment series به معنی سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای)

تاریخچه ای مختصر از این استاندارد:

با توجه به نبود استانداردی بین المللی در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی در سال ۱۹۹۸ در کمیته ای با نظارت و رهبری انیستیتو استاندارد بریتانیا (BSI) تشکیل شد.
این کمیته با همکاری شرکت های انگلیسی صدور گواهینامه مشغول تدوین استانداردی در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی شدند.
اولین نسخه مربوط به این استاندارد در سال ۱۹۹۹ارائه شد.
آخرین ویرایش مرتبط با سال ۲۰۰۷ می باشد.
سازمان بین المللی ایزو در سال های اخیر کمبود این استاندارد را احساس کرده و اقدام به تدوین این استاندارد نموده و قرار است استانداردی با نام ایزو ۴۵۰۰۱ ارائه شود، این استاندارد اکنون در مرحله پیش نویس بوده و انتظار می رود تا اواخر سال ۲۰۱۶ و یا سال ۲۰۱۷ منتشر شود.
این استاندارد نیز مانند ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ یک استاندارد عمومی بوده و تمام سازمان ها صرف نظر از اندازه، خدماتی و یا تولیدی بودن می توانند آنرا پیاده سازی نمایند و محیط کاری ایمنی را برای پرسنلشان ایجاد کنند.

 سسیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001:2007:

این استاندارد مجموعه ای از مقررات است که شرکت ها با رعایت آن ها به مدیریت مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت کاری و مسائل مربوط به خطرات شغلی محیط خود می پردازند. خروجی اصلی این نظام مدیریت مجموعه ای از رویه ها وروش هاست که به شرکت ها امکان می دهند، مخاطرات بهداشتی و ایمنی در محیط کار خود را شناسایی کنند، تخفیف دهند و از بروز آنها جلوگیری نمایند.

 ارزیابی برند بر مبنای استاندارد ISO 10668:2010:

امروزه برند به بخش مهمی از سرمایه و ثروت یک سازمان تبدیل شده و به تبع آن مدیریت و راهبری آن نیز جزء استراتژی های سازمان ها قرار گرفته است.

حال با توجه به اهمیت برند در سازمان، ضروری است همانند سایر سرمایه ها، برند نیز مورد ارزیابی و کنترل ارزش و محاسبه نرخ بازگشت سرمایه قرار بگیرد. از این رو در سال های اخیر سازمان های بزرگی با جایگاه برند خاص خود اقدام به ارزیابی های مختلفی در این زمینه نمودن که هر کدام از روش های بکار گرفته شده نقاط قوت و ضعف خود را داشت. تا این که در سپتامبر ۲۰۱۰ مؤسسه بین المللی ISO بنا به نیاز سازمان ها در این زمینه، اقدام به تدوین و انتشار استاندارد بین المللی ISO 10668: 2010 با نام Brand Valuation نمود.

این استاندارد بین المللی با عنوان “ارزش نام تجاری – نیازمندی ها برای ارزش مادی نام تجاری” به تشریح استوار و شفاف روش های اجرایی برای اندازه گیری میزان ارزش یک برند می پردازد. برندها شامل نام ها، اصطلاحات، نشانه ها، نمادها، آرم ها و … هستند که محصولات، خدمات و اشخاص حقیقی و حقوقی را می شناسند. هرچند که مدت زیادی از انتشار این استاندارد نمی گذرد، اما سازمان هایی که از این استاندارد در راستای مدیریت و ارزیابی برند خود استفاده نموده اند، از موفقیت های چشمگیری برخوردار شده اند. کریستوفر شولز، رییس کارگروه پروژه ایزو که استاندارد مورد نظر را توسعه داده است می گوید “نام های تجاری باید تصویری متمایز و پایدار در ذهن ذینفعان به منظور کمک به یک شرکت برای پایداری در بازار ایجاد نمایند و با مشتریان ارتباط برقرار کرده و آنها را با خود درگیر نماید”.

مزایای استقرار استاندارد ارزیابی برند:

انتخاب مصرف کنندگان را هدایت می کند:
در یک بازار بسیار بزرگ و پیچیده، برند یک میانبر را در فرآیند تصمیم گیری مصرف کننده به وجود می آورد. در مواجهه با محصولاتی که به لحاظ کلیه جوانب برابر هستند، مصرف کنندگان غالبا برند‌هایی را انتخاب می کنند که آن را می شناسند، محترم می شمارند و تایید می کنند.
مرکز مشاوره مدیریت مرسر (MMC) اخیرا از مصرف کنندگان پرسیده است که تمایل دارند با چه نوع شرکت کار کنند، مصرف کنندگان پاسخ دادند که شرکت هایی را انتخاب می کنند که برند مورد تایید دارند، به جای شرکت هایی که تنوع گسترده ای از کلیه محصولات را با قیمت پایین به مشتری ارائه می دهند.

بر وفاداری مشتریان می افزاید:
از آنجا که مشتریان بیشتر برندهایی را انتخاب می کنند که می شناسند، استنباط می شود که وفاداری مشتریان به شرکت هایی با برند مورد تایید، بیشتر است. در نتیجه سود مالی روشنی را برای اینگونه شرکت ها به وجود می آورد برای اینکه هزینه جذب مشتریان جدید، به طور متوسط ۱۰ تا ۲۰ برابر هزینه حفظ مشتریان موجود است.

ورود به بازار جدید را ممکن می سازد:
شرکت هایی با نام های تجاری قوی در ورود به بازار جدید به مراتب موفق تر هستند. مرسدس بنز آنقدر در زمینه مهندسی کیفیت قوی است که وقتی وارد بازار خودروهای سرعتی و ورزشی شد، خودرو کلاس M آن قادر شد با یک قیمت مناسب بر بازار حکمفرمایی کند، علی رغم اینکه مرسدس بنز قبلا اصلا وسایل نقلیه ورزشی تولید نمی کرد. دیزنی نتیجه مشابه همین را داشت زمانی که وارد صنعت سفرهای تفریحی دریایی شد، برند شرکت آنقدر قوی است که خط تفریحی دیزنی یکی از موفق ترین ها در این زمینه شد.

افزایش قیمت محصول را امکان پذیر می سازد:
شرکت هایی با نام تجاری قوی اغلب می توانند قیمت های بیشتری برای کالاهای خود درخواست کنند. تویوتا خودروهای خود را با قیمت بیشتر از قیمت خودروهای ژئو(GEO) می‌فروشد. برعکس، یک برند ضعیف برای رقابت باید قیمت های پایین ارائه دهد. دیوید روبرت معاون اول استراتژی بازار در شیکاگو می‌گوید یکی از دلایلی که نیسان ضرر داد (در سال های اخیر) اینست که شرکت نیسان تقریباً ۱۰۰۰ دلار در هر خودرو به خاطر ضعیف شدن برند از دست داد. وی می افزاید: این چیزی است که رئیس هیئت مدیره نیز پذیرفت.

استخدام کارکنان را افزایش می دهد:
شرکت هایی با نام تجاری قوی بهتر می توانند نخبگان را جذب کنند. در سال ۱۹۹۸ مرکز مشاوره مدیریت مرسر(MMC) از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی نظرخواهی کرد که چه عاملی بر تصمیمات استخدامشان تاثیر گذاشته است. پاسخ دهندگان به این نظرخواهی نام تجاری و شهرت شرکت را عامل شماره یک تاثیرگذارنده بر انتخابشان دانستند. در واقع نام تجاری شرکت حداقل ۲۵ درصد بیشتر از سایر عوامل دیگر نظیر حقوق، نوع کار، فرهنگ شرکت، فرصت های ترفیع و تشویق امتیاز کسب کرد.

 CE Marck:

استاندارد اتحادیه اروپا و برای صادرات به کشورهای اروپایی.

 استاندارد آزمایشگاه های اندازه گیری ISO 17025:2005:

استانداردی برای تایید صلاحیت آزمایشگاه ها

این استاندارد توسط اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی تایید می شود و آزمایشکاه یه عنوان آزمایشگاه همکار شناخته می شود.

*اقتصاد برتر

1 پیام

پاسخ دادن