استراتژی کانادا برای جذب نخبگان جهان

استراتژی کانادا برای جذب نخبگان جهان
اقتصادبرتر

احمد حسن ، وزیر مهاجرت کانادا می‌گوید که دولت باید سریعا به استراتژی‌ها و نوآوری‌هایی روی بیاورد که این کشور را همچنان پرچمدار جذب نیروهای متخصص دنیا نگه می‌دارند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ مرداد ۹۸

در گزارش جدید OECD ، کانادا کشور پیشرو در سیستم اقتصاد مهاجرتی نام گرفته و موفقترین کشور دنیا در این عرصه است. او می‌گوید که کانادا باید همچنان معیار و شاخصی برای سنجش بقیه کشورها باشد.
به نظر حسن ، کانادا کارهای درست زیادی را انجام می‌دهد ولی باید آماده پذیرش و استفاده از استراتژی‌های هوشمندانه برای سیاست‌های مهاجرتی خود باشد و درهای تحقیق و یادگیری را همیشه باز نگه دارد.

برخی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که اکثریت کانادایی‌ها خواهان محدودسازی تعداد مهاجرین خارجی در هر سال هستند، اما حسن می‌گوید که همزمان اکثر مردم موافقند که باید نیروی کار متخصص بیشتری برای پر کردن گپ‌ها و ترقی اقتصاد وارد کشور شود.
در حالی که کانادا به انتخابات فدرال نزدیک می‌شود، انتظار می رود مشکلات مهاجرتی از عملکرد دولت در زمینهٔ پذیرش پناهندگان گرفته تا سایر موارد در مرکز مناظره‌ها قرار گیرند. اما طبق گزارش OECD روش دولت در جذب مهاجرین متخصص تا امروز درست بوده است. از جمله نشانه‌های این موفقیت، پذیرش آسان و عمومی این مهاجرین در بین مردم کانادا است.

در ضمن کانادا هنوز یکی از داغ‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرین متخصص است.
حسن می‌گوید: «در قلب این موفقیت می‌توان به سیستم استادانهٔ انتخاب نخبگان اشاره کرد، و البته به کل زیرساختی که این سیستم بر آن استوار است و مدام به بازنگری معیارها مشغول است.»
کانادا دهمین کشوری ست که OECD به بررسی سریالی آنها پرداخته است که در این گزارش رتبهٔ محبوبیت بالایی به دست آورده است.
طبق این گزارش، کانادا بزرگترین، پرسابقه ترین و کامل‌ترین سیستم مهاجرت از راه استخدام نیروی کار ماهر را دارد و جاافتادن مهاجرین در بین مردم کانادا بیشتر از دیگر کشورها ست.
این سطح پذیرش بالا به این دلیل است که مردم کانادا رویکرد مهاجرتی کشورشان را کارآمد و دقیق می‌دانند. نه فقط این سیستم بسیار معتبر است بلکه عوامل زیادی نیز آن را پشتیبانی می‌کنند که می‌تواند کلاس درسی برای بقیه کشورها باشد.
یکی از منتقدین محافظه‌کار مهاجرت در کانادا، میشل رِمپِل، می‌گوید که تحسین کانادا توسط OECD به خاطر اصلاحات دولت محافظه‌کار قبل از ترودو است.
وی می‌افزاید: «OECD بازنگری‌های نوآورانهٔ دولت محافظه‌کار قبلی را تایید می‌کند، به خصوص معرفی سیستم Express Entry را که نمونه‌ای از عملکرد مثبت، منصفانه، و منظم سیستم مهاجرتی کانادا است.»
وزیر مهاجرت کانادا با اشاره‌ به اصلاحات دولت لیبرال از سال ۲۰۱۵، از جمله معرفی استراتژی مهارتهای جهانی ، باعث جذب ۴۰,۰۰۰ نفر نیروی بسیار ماهر از سال ۲۰۱۷ شده است.
حسن اضافه می کند که ۸۰ درصد از رشد جمعیت کانادا از راه مهاجرت است. در سال ۱۹۷۱، به ازای هر فرد بازنشسته، هفت نفر شاغل وجود داشت. اما پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش این نسبت است و تا سال ۲۰۳۵ به ازای هر نفر بازنشسته، ۲ نفر شاغل در کانادا خواهیم داشت که می‌تواند بحران‌ساز باشد.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن