استرالیا به ارتقای روابط اقتصادی با هند چشم دوخته است

ثبت نام دانشجویان بین المللی هند در استرلیا نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۳۲ درصد افزایش داشته است که سریعترین رشد بازار خدماتی این کشور بوده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۸ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ، شمار مهاجرین هند در استرالیا از چین پیشی گرفته است و پس از چین و انگلیس سومین کشور با پراکندگی جمعیت مهاجران است.

تورم جمعیت هند – که قرار است در سال ۲۰۲۷ از چین پیشی بگیرد – فرصت های همیشگی را به منظور ایجاد تنوع در اقتصاد استرالیا فراهم می سازد که در حال حاضر وابسته ترین اقتصاد توسعه یافته به چین است.

پس از درخواست استرالیا برای تحقیق جامعه بین الملل در مورد ریشه های ویروس کووید-۱۹ که پکن آن را حمله سیاسی در نظر گرفت، روابط این دو کشور به کمترین میزان خود در ۳۰ سال گذشته رسید و چین محدودیت هایی بر واردات جو، گوشت گاو و برخی محصولات دیگر از نیوزیلند و استرالیا اعمال کرد.

این موضوع باعث شده است که استرالیا به دنبال متحدان دیگری برای جبران این خلاء باشد. «نارندرا مودی» نخست وزیر هند و «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا نیز با شرکت در یک ویدئو کنفرانس، بر گسترش روابط دو کشور تاکید کردند.

از طرفی افزایش نفوذ چین در منطقه یک امر نگران کننده برای هند و استرالیا است و دلیل اصلی گسترش روابط دریایی دو کشور محسوب می شود بنابراین هند و استرالیا روابط خود را به سطح ” همکاری جامع راهبردی” ارتقاء داده اند.

اخیرا وزیران تجارت ژاپن، هند و استرالیا توافق کرده اند تا در جهت دستیابی به انعطاف در زنجیره تأمین در منطقه هند و اقیانوس آرام تلاش کنند.

پاسخ دادن