استرداد کلاهبردار ۶۰۰ میلیاردی به کشور

استرداد کلاهبردار ۶۰۰ میلیاردی به کشور

جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا از استرداد متهم ۶۰۰ میلیارد تومانی به کشور به جرم کلاهبرداری، خیانت در امانت و پولشویی خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از صدا وسیما،  سردار کاظم مجتبایی گفت: شب گذشته متهمی به جرم کلاهبرداری، خیانت در امانت و پولشویی از یکی از کشور‌های حاشیه خلیج فارس به کشور بازگردانده شد.
وی افزود: این متهم بیش از چهار سال تحت تعقیب پلیس بین الملل ناجا بود و با درخواست اعلان قرمز از اینترپل جهانی، فرآیند تعقیب و تلاش برای دستگیری وی آغاز شد.

جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا با بیان اینکه متهم طی این چند سال به حدود پنج کشور اروپایی و آسیایی سفر کرد و در تلاش بود به شکل‌های مختلف دستگیر نشود، ادامه داد: با توان، هوشمندی، اقدامات اطلاعاتی و هماهنگی‌های دیپلماسی پلیس بین الملل ناجا با سازمان اینترپل جهانی و پلیس اینترپل سایر کشورها، بالاخره تعقیب متهم به نتیجه رسید و نامبرده شب گذشته به کشور بازگردانده شد.
سردار مجتبایی در اعلام جزئیات بیشتر از این پرونده، تصریح کرد: مطابق آخرین ردیابی ها، متهم در یکی از کشور‌های حاشیه خلیج فارس مخفی شده بود؛ میزان کلاهبرداری و خیانت در امانت این فرد از یک شرکت دولتی ۱۲۰ میلیون درهم معادل ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که با این پول ها، اقدام به ساخت و ساز در کشور‌های دیگر کرده و به نوعی پولشویی هم مرتکب شده است.
وی توضیح داد: این متهم “صرافی” داشته و بنا بود فعالیت‌هایی برای یک شرکت دولتی انجام دهد، اما در ادامه مسیر مرتکب خیانت شده و پول‌ها را به حساب شخصی خود منتقل کرده و در نهایت متواری شده بود.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به فرآیند پیچیده استرداد متهمان از سایر کشور‌ها، خاطرنشان کرد: استرداد مجرمان که در بیرون مرز‌ها هستند با دستگیری مجرمان و متهمان در داخل کشور کاملا متفاوت و نیازمند دیپلماسی قوی پلیسی و هماهنگی بین بخشی است.
وی یادآور شد: نیرو‌های پلیسی که برای انتقال و استرداد متهمان اعزام می‌شوند علاوه بر ورزیدگی جسمی و ذهنی باید مسلط به قوانین حقوقی و زبان‌های بین المللی باشند.
جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا یادآور شد: در هر حال، این فرد پانزدهمین متهمی است که از ابتدای سال تاکنون به همت این پلیس و البته با هماهنگی دستگاه قضا به کشور مسترد شده و باید بگویم استرداد متهمان از ابتدای سال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۴ درصدی داشته است.
سردار مجتبایی در پایان تاکید کرد: عملیات محور شدن ماموریت‌ها و فعالیت‌های پلیس بین الملل ناجا همچنان ادامه دارد.

پاسخ دادن