استطاعت مالی یا فقر اقتصادی!

اقتصادبرتر

در خبرها آمده است که ریاست سازمان حج در حال مذاکره با مقامات عربستان سعودی برای ارسال گوسفندهای قربانی حجاج ایرانی در آیین سالیانه‌ی حج تمتع است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، با توجه به تعداد حجاج یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری، و واجب بودن قربانی کردن گوسفندی به ازای هر نفر، میزان قابل توجهی از لاشه‌ی شرعی ذبح شده‌ی گوشت گوسفند بدست می‌آید که از طریق سازمان همکاری اسلامی، اولویت کشورهای محرومی چون کشورهای آفریقایی شناسایی و در میان آن‌ها توزیع می‌شود. عملی شایسته و ارزشمند در جهت تامین نیازهای فقرا.

به‌درخواست سازمان حج برای دریافت لاشه‌ی گوسفندهای قربانی حجاج، علی القاعده، توجه خواهد شد. بنابراین، به میزان ۸۰ هزار زائر ایرانی، انتظار می‌رود که ۸۰ هزار لاشه‌ی گوسفند از این طریق وارد بشود. اگر هر لاشه‌ای به‌طور متوسط برابر ۵۰ کیلو باشد، وزن این تعداد، می‌شود ۴ هزار تن. میزان واردات لاشه‌ی گوسفند در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۶ هزار تن بوده است. ۹۸ هزار تن نیز گوشت گوساله وارد شد. به این حساب، با عملیاتی شدن درخواست سازمان حج، حدود ۱۱ درصد از واردات لاشه‌ی گوسفند از این طریق قابل تامین است.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش شدید قیمت گوشت قرمز، به نحوی که مصرف در حد استاندارد آن برای بخش قابل توجهی از هموطنان به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده است، این اقدام می‌تواند تاثیری کوچک بر تنظیم بازار بگذارد. امّا، اگر کشور ایران را با توجه به امکانات مختلف و ظرفیت های عظیم بالقوه در اختیارش، به عنوان کشوری در نظر بگیریم که دارای استطاعت مالی است، در این‌صورت، تقاضا برای ارسال گوسفندهای قربانی شده، حکم گوسفند نذری فردی را پیدا می‌کند که به جای در اختیار دیگران قرار دادن آن، خود مصرف می‌کند. اگر، چنان نیازمند است که توانایی بخشش آن را ندارد، در این صورت نذری به این صورت بی معناست. اگر توانایی دارد، در این صورت، مصرف شخصی آن توجیه اخلاقی ندارد.

مساله چیست؟ اصل مساله عبارت است از عقب ماندگی تمدنی اقتصاد ایران از قافله‌ی تحولات اقتصاد جهانی که موجب بروز شکاف تاریخی میان سطح رفاه هموطنان با شهروندان کشورهای دیگری چون ترکیه و عربستان و امارات و کویت و مالزی شده است. این عقب ماندگی، در شرایط عادی که همراه با ثبات سیاسی است، تا حد زیادی از طریق واردات و کنترل بازار ارز، قابل پوشش است. در شرایط پرتنشی چون شرایط امروز که قیمت گوشت گوسفند به حدود ۲۰۰ هزار تومان در هر کیلو رسیده است، آثار خود را بروز می دهد و چنین درخواست هایی مطرح می شود که از نظر حیثیتی در شان جامعه ی ایران نیست.

*علی دینی ترکمانی/عضو هیأت علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

پاسخ دادن