استعفاهای پی در پی در وزارت بهداشت

استعفاهای پی در پی در وزارت بهداشت

دومین استعفا در وزارت بهداشت ظرف یک شب؛ در شبی که محدودیت‌های کرونایی شروع می‌شوند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، معاون تحقیقات وزارت بهداشت در اعتراض به وزیر بهداشت استعفا کرد.

ملک‌زاده: مدیریت غلط شما موجب تلفات بالا شده و در عین حال مدعی درس مدیریت بحران کرونا به سایر کشورها هستید

به دنبال صحبت‎ها و انتقادات اخیر وزیر بهداشت از وضعیت تحقیقات سلامت، ملک زاده معاون تحقیقات وی به دلیل آنچه مدیریت پر نقص پاندمی کرونا نامید، از سمت خود استعفا کرد.

دیروز وزیر بهداشت با انتقاد از تحقیقات سلامت گفته بود که تمام پیش‌بینی‌ها و تخمین‌هایی که درباره کرونا دریافت کرده، اشتباه بوده است.

ماجرا از کجا شروع شد؟
گفتنی است روز گذشته در اخبار وزارت بهداشت به نقل از سعید نمکی، وزیر بهداشت انتقاداتی نسبت به وضعیت تحقیقات سلامت مطرح شد و در بخشی از این نامه با اشاره به معاون تحقیقات و فناوری این وزارتخانه عنوان کرد: «نامه بنده به دکتر ملک زاده در روز‌های اول شیوع کرونا در کشور را مشاهده کنید که ۱۰ آیتم تعیین شده، اما یکی از آن‌ها تاکنون جواب نداده است. کدام وزیر کم خرد با چنین یافته‌های شکسته‌ای می‌تواند بخش سلامت کشور را اداره کند؟ اصلا نباید بر یافته‌هایی که بر حسب یک تخمین به وزیر داده می‌شود، کار و اعتماد کرد. این تخمین‌ها تاکنون درست نبوده و ۱۰ مدل اپیدمیولوژیک به من دادند که هیچ کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبود.»

رضا ملک‌زاده امروز در نامه استعفای خود نوشته: مدیریت بسیار غلط، پر نقص در پاندمی کرونا به دلیل عدم مشورت و توجه شما به توصیه های متخصصان و محققان نظام سلامت موجب تلفات انسانی در ایران شده است و در عین حال مدعی درس مدیریت بحران کرونا به سایر کشورها هستید

معاون مستعفی وزیر بهداشت، اظهارات وزیر بهداشت درباره تولید واکسن ایرانی کرونا را «غیرعلمی و ناشی از شتابزدگی» عنوان کرده و دفاع وزیر از طب سنتی و «ادعاهای بی‌اساس» وزیر در خصوص موثر بودن داروهای گیاهی را از جمله دلایل استعفای خود بیان کرده است.

دومین استعفا در وزارت بهداشت ظرف یک شب؛ در شبی که محدودیت‌های کرونایی شروع می‌شوند

پس از استعفای ملک‌زاده از معاونت تحقیقات وزیر بهداشت، علی نوبخت نایب رئیس و دبیر شورای مشورتی مدیریت بیماری کرونا (برادر محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه) چهار روز پس از اینکه توسط وزیر بهداشت به این سمت منصوب شده بود کناره‌گیری کرد.

نوبخت خطاب به وزیر بهداشت نوشته «سخنان شما در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی، راهی برای هم‌کاری بنده با جناب‌عالی و وزار‌ت‌خانه نگذاشته است»

وزیر بهداشت چهار روز قبل علی نوبخت را که در مجلس دهم رییس کمیسیون بهداشت بود، به‌عنوان “نایب‌رییس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا” منصوب کرده بود.

سعید نمکی وزیر بهداشت به تازگی در اصفهان به بخش تحقیقات وزارت‌خانه خودش انتقاد کرده بود که: «درباره کرونا یک مدل به بنده بدهید که پیش‌بینی‌ها درست بوده باشد! تحقیقات کاربردی در حوزه سلامت در کشور نداریم و اما تا زمانی که تحقیقات کشور، مقاله محور باشد، تحقیقات راهگشای مشکلات کشور نخواهد بود.»

متن استعفانامه علی نوبخت:

با سلام و احترام. با نهایت تاسف بدینوسیله عدم توفیق همکاری با آن رفیق شفیق را اعلام میدارم
عدم اجرای پیشنهاد مشفقانه حقیر و دوست بلندپایه ما در جلسه مورخ ۱۶-۸-۹۹ و موافقت اولیه جنابعالی که می‌توانست باعث وحدت شده و از جو موجود جلوگیری نماید.
اینک بعد از سخنان آن جناب در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی متاسفانه راهی برای همکاری بنده با جنابعالی و آن وزارت خانه باقی نگذاشته است.
با آرزوی توفیق – علی نوبخت

پاسخ دادن