استعفای دسته جمعی ۷ فرمانده ارتش ترکیه

رسانه‌های ترکیه‌ای از استعفای دسته‌جمعی شماری از فرماندهان عالی‌رتبه ارتش این کشور خبر دادند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱ شهریور ۹۶

به نقل از روزنامه زمان ترکیه، وزارت دفاع ترکیه امروز سه‌شنبه اعلام کرد که هفت تن از ژنرال‌های بلندپایه ارتش ترکیه خواستار بازنشستگی پیش‌از موعد شده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هجدهم آگوست جاری با درخواست استفعای این افراد موافقت کرده است.

روزنامه‌های ترکیه‌ای هفته گذشته اعلام کرده بودند که ۱۰ تن از فرماندهان نظامی از جمله ژنرال ذکایی آکساکالی فرمانده نیروهای ویژه و کسی که نقشی اصلی در شکست کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ داشت، درخواست استفعا داده‌اند.

آکساکالی که آگوست گذشته عملیات مرزی این کشور در سوریه موسوم به سپر فرات را رهبری کرده است، از سوی اردوغان با تنزل درجه روبه‌رو شد و پس از آن درخواست بازنشستگی کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این به آکساکالی گفته بود که هیچ‌گونه نارضایتی نباید در نیروهای ارتش وجود داشته باشد و سرباز باید دستورات را بدون اعتراض انجام دهد.

پس از کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ در ترکیه دولت ترکیه با اعلام وضعیت فوق‌العاده در ۲۰ جولای همان سال، شروع به بازداشت و بازپرسی از مظنونان این کودتا کرد که در نتیجه این عملیات، ۵۰ هزار و ۵۱۰ نفر از بازداشت‌شدگان، به اتهام همکاری با کودتا به زندان محکوم شدند و ۱۱۱ هزار و ۲۴۰ نفر از کارمندان دولت که متهم به ارتباط با تشکیلات فتح‌الله گولن بودند به صورت رسمی از کارشان اخراج شدند.

پاسخ دادن