با گشایش‌های ایجاد شده در فضای «پسابرجام»، جاذبه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت  بهترین بهانه برای نمایندگان شرکت‌های خارجی برای دریافت روادید ایران شده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ اردیبهشت ۹۶

از زمان اجرای «برجام» تا کنون، چندین هیات اقتصادی با محوریت سرمایه‌گذاری در بخش انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی به ایران سفر کرده و البته تفاهمنامه‌هایی نیز امضا شده است. این در حالی است که ایران با الگوی جدید قراردادهای نفتی خود را برای استقبال از سرمایه گذاران خارجی آماده می‌کند. مسئولان وزارت نفت نیز به سرمایه‌گذاران خارجی اطمینان می‌دهند که نگران بازگشت تحریم‌ها نباشند.

پتروشیمی پیشتاز جذب سرمایه

«مرضیه شاهدایی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این باره با اشاره به فضای پسابرجام اظهار داشت: تاکنون چهار تفاهمنامه با شرکت‌های بزرگ دنیا در صنعت پتروشیمی امضا شده و در مرحله اجرا قرار دارند.

گفت: با توجه به رفع تحریم‌ها، استقبال خوبی از سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران شده و تاکنون چهار تفاهم‌نامه با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی امضا شده که در مرحله اجرا قرار دارد.

وی با بیان اینکه برآوردهای اقتصادی و فنی پروژه‌های مذکور امسال به ثمر می‌رسد و منجر به امضای قرارداد می‌شود، تصریح کرد: هلدینگ‌های بزرگ برای تکمیل پروژه‌های خود از شرایط خوب به وجود آمده در پسابرجام استفاده کردند و با شرکت‌های خارجی برای انتقال تکنولوژی، آوردن دانش فنی و جذب سرمایه‌گذاری وارد مذاکره شدند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی صنعتی ارزبر است، توضیح داد: توسعه این صنعت به سرمایه‌گذاری بالا نیاز دارد و بدون کمک سرمایه‌گذار خارجی اتفاق نمی‌افتد. بعد از تحریم‌ها و پس از برجام شرایطی ایجاد شد که بین ایران و شرکت‌های خارجی اعتماد به وجود آمد و این زمینه‌ساز حضور پررنگ شرکت‌های خارجی در ایران شد.

شاهدایی با اشاره به پتانسیل ایران در توسعه صنعت پتروشیمی، افزود: موقعیت جغرافیایی، وجود انواع خوراک‌ها، پایین‌بودن هزینه تولید و غیره برای سرمایه‌گذاران جذابیت ایجاد می‌کند.

وی در ادامه در مورد چهار طرح مذکور گفت: ارزش این طرح‌ها مشخص نیست. یکی از شرکت‌ها اعلام کرده بین چهار تا شش میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد در حالی که شرکت دیگر میزان سرمایه‌گذاری خود را حدود ۵/۲ میلیارد دلار اعلام کرده است. تاکنون با شرکت‌هایی مانند «شل»، «توتال»، «سوجیتس» و غیره تفاهمنامه امضا کرده‌ایم که این شرکت‌ها در حال بررسی و برآورد فنی پروژه هستند و در پایان برآورد میزان دقیق سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به مشکلات مالی در زمان تحریم، خاطرنشان کرد: در زمان تحریم تلاش کردیم راهکاری برای برطرف کردن مشکلات بانکی پیدا کنیم. البته بخشی از این مشکلات نگرانی روانی هستند اما هنگامی که وارد مذاکره می‌شویم متوجه می‌شویم شرکت‌هایی که صنعت پتروشیمی را می‌شناسند تمایل دارند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. یکی از راهکارهایی که برای رفع مشکلات بانکی در نظر گرفتیم این بود که از آنجایی که سطح بین‌المللی شرکت‌ها بالاست برای اینکه نگرانی بانک‌ها برطرف شود پیشنهاد کردیم شرکت‌ها خودشان با بانک‌ها وارد مذاکره شوند و سرمایه‌گذاری در ایران را تضمین کنند که این تضمین هم از جانب ایران و هم از جانب شرکت‌های سرمایه‌گذار در ایران صورت بگیرد. سیگنال‌هایی که از دو یا سه شرکت معتبر جهانی دریافت کرده‌ایم نشان از این دارد که شرکت‌های بیمه‌ای این روش را پسندیده‌اند.

شاهدایی با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای توسعه طرح‌های پتروشیمی حدود ۴۰ میلیارد دلار است، افزود: طرح‌هایی که از خوراک گاز طبیعی استفاده کنند و زنجیره را تکمیل کنند در اولویت قرار دارند و سعی می‌کنیم برای این طرح‌ها از صندوق توسعه ملی کمک بگیریم.

دومین سفر رئیس کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به تهران

رئیس کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا، به زودی برای دومین بار در دو سال گذشته به ایران سفر می‌کند.

«میگوئل آریاس کانته» که در فروردین ماه سال گذشته همراه با ۶کمیسیونر اروپایی دیگر اتحادیه اروپا به سرپرستی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده بود، به زودی بار دیگر در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات ایران به تهران سفر می‌کند.

کانته را در جریان این سفر هیاتی بلندپایه همراهی می‌کند و طبق برنامه‌ریزی انجام شده، او با برخی مقامات ایران از جمله «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت، «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در سفر قبلی خود به تهران با تعدادی از مقامات کشورمان از جمله صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و مسئولان صنعت نفت ایران از جمله بیژن زنگنه دیدار و رایزنی کرد.

سال گذشته کانته پس از دیدار با مسئولان ایرانی اعلام کرد: اکنون باور دارد که در سه یا چهار سال آینده، حجم قابل توجهی از گاز ایران می‌تواند به اروپا فرستاده شود، زیرا مسئولان ایرانی برای تکمیل عملیات ساخت سه مجموعه تاسیسات «ال ان جی» تلاش می‌کنند. توسعه تاسیسات گاز، به زمان چندانی نیاز ندارد؛ بی‌گمان این اتفاق فردا محقق نمی‌شود، اما در میان مدت روشن است که ال ان جی یکی از گزینه‌هاست و این مسأله با راهبرد امنیت عرضه اتحادیه اروپا همخوانی دارد.

به گفته کانته، مسئولان ایرانی به روشنی اعلام کردند که در کوتاه مدت، علاقه‌ای به ایجاد خط لوله

صادرات گاز به اروپا ندارند، زیرا چنین پروژه‌ای به زمان زیاد و رایزنی‌های پیچیده سیاسی نیازمند است.

شهریورماه سال گذشته نیز علی‌اکبر صالحی در جریان سفر به بروکسل با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا دیدار و مذاکره کرد.

توسعه منابع نفتی دریای خزر با سرمایه‌گذاری خارجی

«علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز گفت: امیدواریم در فضای پسابرجام و با افزایش تعامل بین‌المللی، منافع شرکت نفت خزر با جذب سرمایه خارجی و انتقال فناوری مرتبط با آب‎های عمیق تامین شود. برای پیشبرد اهداف توسعه ای شرکت نفت خزر و توجیه اقتصادی آن نیاز به جذب سرمایه خارجی و مشارکت بین المللی است  و ضرورت دارد در این مسیر مدیرعامل جدید با همکاری نهادهای مرتبط و تعامل‎های برون سازمانی در مسیر جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی بیش از پیش گام بردارد.

وی با تقدیر از تلاش‌های مدیران قبلی شرکت نفت خزر در حفظ و استمرار برنامه‌ها و سیاست‌های کلان صنعت نفت در حوزه خزر جنوبی و سه استان ساحلی مازندران، گلستان و گیلان، تاکید کرد: اکنون نیز مانند گذشته باید در حفظ و نگهداری سرمایه‌های این شرکت و همچنین ارتقای توان فنی با تکیه بر تعامل‎های بین المللی توجه و اقدام شود.

کاردر در ادامه اظهار امیدواری کرد با توجه به حضور نیروهای برجسته و متخصص در شرکت نفت خزر، این شرکت در مسیر جذب تکنولوژی بین‌المللی با تمام توان حرکت کند.

۱۰۰ هزار شغل ارمغان قراردادهای جدید

 بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز گفت: اگر قراردادهای نفتی جدید منعقد شود به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد می شود.

زنگنه درمورد اشتغال‌زایی در حوزه نفت تصریح کرد: ایجاد شغل در این زمینه متفاوت است، به عنوان مثال گازرسانی روستایی بسیار اشتغال زاست چرا که کار ساده‌ای است اما کارهای ما به دلیل تخصصی بودن به خصوص بعد از بهره برداری، شغل کمتری ایجاد می‌کند.

زنگنه با بیان اینکه هدف اصلی بخش نفت ایجاد شغل نیست اما می توان اشتغال ایجاد کرد، افزود: به عنوان مثال یک دکل حفاری ۲۰۰ تا ۲۵۰ شغل ایجاد می‌کند، اگر ما ۲۰۰ دکل حفاری داشته باشیم خود آن ۴۰ تا ۵۰ هزار شغل مستقیم ایجاد می‌کند و علاوه بر آن به طور غیر مستقیم نیز تجهیزات سازان کشور مشغول به کار می‌شوند.

وزیر نفت تصریح کرد: به طور قطع در سال ۹۶ سطح اشتغال نسبت به سال ۹۵ در بخش نفت به خصوص اگر چند قرارداد نفتی منعقد کنیم، بالا می رود.

سرمایه‌گذاران خارجی نگران بازگشت تحریم‌ها نباشند

«امیرحسین زمانی نیا» معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت نیز در باره نگرانی

سرمایه‌گذاران در صورت بازگشت دوباره تحریم‌ها علیه ایران گفت: تحریم‌ها عطف به ماسبق نمی‌شوند و در مورد کسب و کارهایی که پیش از تحریم‌ها وجود داشته اعمال نمی‌شود.

زمانی نیا با اشاره به اینکه جذب سرمایه گذاران خارجی پس از تغییر رئیس جمهوری در واشنگتن زیر سوال قرار گرفت، اظهارداشت: بی اطمینانی سرمایه گذران در صنعت نفت و گاز مقطعی بوده و مذاکرات ایران همچنان با شرکت‌های بین‌المللی ادامه دارد و این روند روزهای آینده شتاب می‌گیرد.

وی در مورد نگرانی سرمایه گذاران درباره بازگشت دوباره تحریم‌ها علیه ایران افزود: در باره عرضه کنندگان کالا و خدمات نیز در صورت بازگشت تحریم‌ها، نگرانی وجود ندارد و وام‌ها و کالاها براساس مفاد قراردادهای مکتوب پول‌هایشان مسترد می‌شود.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت به ١۵ کشور همسایه ایران که اکثرا به گازطبیعی نیز احتیاج دارند اشاره کرد و افزود: ظرفیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار در ایران با توجه به ذخایر نفت و گاز در کشور وجود دارد. واحدهای پتروشیمی در ایران خصوصی هستند  و مذاکرات شرکت‌ها با سرمایه گذاران خارجی در حال انجام است که حدود ١٠ میلیارد دلار پروژه را تشکیل می‌دهد.

زمانی نیا با اشاره به اینکه براساس تجارب گذشته، انتقال فناوری صنایع پایین دست از کشورهای صاحب نام بسیار سخت است که وضع برد – برد را می طلبد و دو طرف باید در این قضیه سود ببرند، گفت: کسب فناوری‌های نو در صنعت پتروشیمی از اهداف ایران است که نیازمند دقت و هوشمندی بالاست.

معاون وزیر نفت، ایجاد حداقل ١٠٠ هزار شغل مستقیم را از اهداف وزارت نفت تا پایان امسال عنوان کرد و افزود: تحقق این رقم در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی خیلی دور از ذهن هم نیست؛ همچنین بیش از ١۵٠ هزار شغل غیرمستقیم نیز در کنار انجام طرح‌های صنعت ایجاد می‌شود.

پاسخ دادن