استیضاح ترامپ همچنان پابرجاست

جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا از دموکرات‌ها درخواست کرده‌اند که شروع دادرسی برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین را تا ماه آینده میلادی (فوریه) به تاخیر بیندازند.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۳ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز جمهوریخواهان گفته‌اند این تاخیر به آقای ترامپ فرصت می‌دهد تا خود را برای دفاع آماده کند. آقای ترامپ متهم شده که در سخنرانی خود در روز ۶ ژانویه در واشنگتن، هوادارانش را به یورش به ساختمان کنگره تشویق کرده است.

در پی اظهارات ترامپ هواداران او به زور وارد کنگره شدند که در نتیجه قانونگذاران مجبور شدند روند تایید نهایی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را معلق کنند و به پناهگاه بروند.

ساختمان تحت محاصره درآمد و در جریان آن حوادث ۵ نفر جان خود را از دست دادند. در پی این حادثه مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۲ رای مثبت در مقابل ۱۹۷ رای منفی به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا رای داد.

ترامپ اولین رئیس جمهور در تاریخ این کشور بوده که دو بار استیضاح شد. آقای ترامپ اکنون در سنا با محاکمه روبروست و اگر محکوم شود ممکن است برای همیشه از امکان شرکت در انتخابات محروم شود.

مجلس نمایندگان دفعه قبل روز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹ دونالد ترامپ را با دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی علیه کنگره استیضاح کرده بود.  ترامپ متهم بود به اوکراین فشار آورده درباره رقیب سیاسی او جو بایدن تحقیق کند. با این حال مجلس سنا دو هفته بعد به تبرئه او رای داد.

آقای ترامپ با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری اش روز چهارشنبه (۲۰ ژانویه/ اول بهمن) به فلوریدا رفت و از شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهور خودداری کرد.

درخواست جمهوری‌خواهان چه هست؟
میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا، روز گذشته در تماسی با سناتورهای جمهوری‌خواه گفت که از دموکرات‌های مجلس درخواست کرده تا از ارسال لایحه استیضاح به سنا تا ۲۸ ماه جاری (ژانویه) خودداری کنند. اقدامی که باعث آغاز مرحله اول رسیدگی به استیضاح دونالد ترامپ می‌شود.

براساس این برنامه زمانی، آقای ترامپ سپس دو هفته یعنی تا ۱۱ فوریه فرصت دارد تا دفاع مقدماتی خود را ارائه دهد. انتظار می‌رود که بحث‌ها از اواسط ماه فوریه آغاز شود.

جمهوری‌خواهان که از روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه عملا دیگر کنترل سنا را در دست ندارند، برای عملی شدن به تاخیر افتادن روند رسیدگی استیضاح در سنا، به موافقت رهبر جدید اکثریت دموکرات در سنا یعنی چاک شومر نیاز دارند.

ده نماینده جمهوری‌خواه در جریان رسیدگی به استیضاح دونالد ترامپ در ۱۴ ژانویه در کنار دموکرات های مجلس نمایندگان بودند.

اگرچه اکثریت سنا درحال حاضر در اختیار دموکرات‌هاست، اما برای محکومیت آقای ترامپ حمایت حداقل ۱۷ نماینده جمهوریخواه ضروری است. چرا که برای هر گونه تصمیمی دو سوم آرا نمایندگان لازم است.

تعداد انگشت شماری از جمهوری‌خواهان سنا اعلام کرده‌اند که حاضر به محکومیت ترامپ هستند، اما اکثر آن‌ها یا قانونی بودن محاکمه رئیس جمهور را پس از ترک مقام مورد تردید قرار داده‌اند و یا گفته‌اند که این روند بسیار تفرقه انگیز است.

پاسخ دموکرات‌ها چه خواهد بود؟
دفتر آقای شومر هنوز در مورد پیشنهاد سناتور میچ مک کانل، اظهارنظری نکرده است. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان هم روز گذشته از پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد زمان رسیدگی به استیضاح آقای ترامپ در سنا خودداری کرد. اما گفت که آقای ترامپ به این خاطر که دوران ریاست جمهوری‌اش به پایان رسیده، به معنای “قسر دررفتن از محاکمه نیست”.

سناتور کریس کونز هم گفته اگر جمهوریخواهان در پذیرش نامزدهای کابینه آقای بایدن کمک کنند در این صورت احتمال دارد که دموکرات‌ها تاخیر در استیضاح آقای ترامپ را بپذیرند.

پاسخ دادن