استیضاح وزیر آموزش و پرورش کلید خورد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد ؛ ۱۰ نماینده مجلس استیضاح وزیر آموزش و پرورش را بخاطر قصور در رتبه بندی معلمان کلید زدند.

تهران – اقتصاد برتر – یکم مرداد ۱۴۰۱

«جلیل رحیمی جهان‌آبادی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  در مورد طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش و علل آن گفت : محورهای نه‌گانه‌ای که احساس می‌کردیم وزیر در آن ها ضعف دارد را در طرح استیضاح بیان کردیم ؛ مسئله اول رتبه‌ بندی معلمان است. طرح رتبه‌بندی معلمان نه تنها تا به حال اجرایی نشده، بلکه هر روز اخبار ضد و نقیضی از آموزش و پرورش به گوش می‌رسد که نارضایتی گسترده‌ای را بین معلمان ایجاد کرده است.

رحیمی جهان‌آبادی گفت : وضعیت استخدامی معلمان چه آن‌هایی که نهضتی هستند چه معلمان خرید خدماتی یا برون سپاری یا معلمان مدارس غیردولتی، وضعیت اسفناکی است و نمی‌شود نیروی آموزشی که دروس پایه و اساسی را به دانش آموز تدریس می‌کند را به صورت روزمزد، بلاتکلیف، بدون هیچ آینده و رابطه استخدامی با وزارتخانه به کارگیری کرد که متاسفانه وزارتخانه آموزش و پرورش این کار را انجام می‌دهد. از سوی دیگر در بحث پرداخت مطالبات معلمان خارج از کشور هم اهمال می‌شود. به هرحال آن‌ها تدریس کرده‌اند و خارج از کشور مشکلاتی را به همراه خانواده‌هایشان تحمل کرده‌اند و حالا برای دریافت مطالبات مشکل دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به قانون ترمیم و افزایش حقوق و مزایای کارکنان با ارتقای مدرک تحصیلی یادآوری کرد: موضوع دیگر مدارک تحصیلی فرهنگیان است که وزارت آموزش و پرورش هر روز موضوعی را در این رابطه مطرح می‌کند. معلمان از این شرایط شکایت دارند ؛ در قانون مصوب شده است که اگر معلمی در حین کار مدرک تحصیلی بالاتری کسب کرد این مدرک در وضعیت او اعمال شود. ممکن است معلمی با لیسانس وارد کار شده، اما حالا دکتری گرفته باشد، ولی هنوز حقوق یک لیسانسه را دریافت می‌کند؛ این ظلم است. در آموزش عالی فردی با معادل همین مدرک دکتری یک معلم با حقوقی نزدیک به ۲۰ میلیون تومان کار می‌کند، اما معلم چون آموزش و پرورشی شده، فقط مدرک لیسانسش اعمال می‌شود یا نهایتا یک مقطع بالاتر برایش حساب می‌شود. این موضوع قبلا در مجلس حل شده است و باید مدرک بالاتر افراد را در حقوقشان اعمال کنند تا هم از مزایایش استفاده کنند و هم برایشان انگیزه ایجاد شود. آموزش و پرورش وزارتخانه‌ای شده است که وقتی با نیروهایش مواجه می‌شوی می‌بینی که واقعا انگیزه لازم را ندارند.

وی با بیان اینکه رابطه وزیر آموزش و پرورش با بدنه کاری و مجموعه ستادی و نیروهایی که در آموزش و پرورش هست بسیار ضعیف است، ادامه داد: وقتی وزیری در راس یک وزارتخانه قرار می‌گیرد باید اقبال عام و حداقلی را داشته باشد؛ چه در قبال کارکنان و چه در قبال نیروهای تحت امر و ستادی. این ضعف در آقای نوری بعد از گذشت حدود یک سال کاملا مشهود است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نبود طرح استیضاح وزیر را به بعد از اجرای رتبه‌بندی معلمان در مهرماه موکول کنند تا شاید وعده اجرای رتبه‌بندی این بار به دلیل استیضاح وزیر عقب نیفتد، گفت: روند استیضاح عموما کوتاه مدت نیست و طرح به هیئت رئیسه می‌آید و آنجا توسط هیئت رئیسه بررسی می‌شود و به کمیسیون می‌رود و تازه آنجا رایزنی صورت می‌گیرد. بنابراین این کار چندماه طول می‌کشد.

پاسخ دادن