اشتغال و افزایش تولید ۲۲ هزار تنی با احیای معادن کوچک

به گفته مدیر اجرایی طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک ایمیدرو، از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه ۴۵۳ معدن کوچک احیا و فعال‌سازی شده که پتانسیل اشتغال مستقیم بیش از سه‌هزار و ۵۰۰ نفری و افزایش ظرفیت تولید بیش از ۲۲هزار تنی را به دنبال خواهد داشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، سید رضا عظیمی افزود: نهضت فرآوری و بهره‌وری در معادن کشور در دوم مهرماه سال ۹۶ آغاز به‌کار کرد و در ۲۴ بهمن‌ماه همان سال، تفاهم‌نامه طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس منعقد شد. مهمترین هدف این طرح، فعال‌سازی معادن کشور است که نتیجه آن افزایش تولید و اشتغال به‌ویژه در مناطق محروم با محوریت توسعه و حمایت از اکتشاف و بهره برداری از ظرفیت معادن غیرفعال و قابل توسعه در کشور با استفاده از سرمایه بخش خصوصی خواهد بود که با استراتژی‌های کلان اقتصاد مقاومتی، ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تطابق دارد.

به گفته این مقام مسئول، شناسایی فرصت‌های کوچک معدنی برای سرمایه‌گذاران در بخش ­های مختلف کشور، استفاده از فناوری جدید برای فرآوری معان با عیار پایین­تر، استفاده بهینه و به‌کارگیری پتانسیل، ظرفیت­ها و توانایی­های علمی- اجرایی موجود و تاکید بر تامین نیاز داخلی و صادرات محصول مازاد بر نیاز داخل، سایر اهداف این طرح را تشکیل می‌دهد. در مجموع از ابتدای طرح تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۰، شاهد احیا و فعال‌سازی ۸۵۲ معدن بودیم.  تعداد معادن احیا و توسعه یافته در سال‌های گذشته به ترتیب شامل ۱۴۶ معدن در سال ۹۸، ۲۵۳ معدن در سال گذشته و در ۱۱ ماهه امسال با حمایت کارگروه استانی ۴۵۳ معدن بوده است. با توجه به میزان اشتغال و تولید مندرج در پروانه بهره‌برداری پس از فعال‌سازی نهایی معادن، موجب ایجاد ۱۳ هزار و ۸۰۰ نفر شغل مستقیم و تولید سالیانه بیش از ۳۳ میلیون تن مواد معدنی می­شود.

  • اقدامات انجام شده در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰

مدیر اجرایی طرح احیاء و فعال‌سازی معادن کوچک ایمیدرو، در ادامه به اقدامات انجام شده در این طرح در ۱۱ ماهه امسال اشاره کرد و گفت: بر اساس اطلاعات محدوده­های معدنی اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت با تایید سازمان صمت استان‌ها حدود هفت‌هزار و ۱۰۰ محدوده بر اساس مزیت نسبی ۲۱ استان بررسی و بلوک‌بندی شد. این محدوده ها شامل پروانه اکتشاف، گواهی کشف، پروانه بهره‌برداری و همه محدوده‌های در اختیار سازمان‌های صمت استان‌ها است.

وی با اشاره به انجام اقدام کلینیکی ۵۰۳ معدن با همکاری کارگروه استانی طرح احیاء، ادامه‌داد: بر اساس گزارش‌های احصاء شده از کارگروه استانی، نیمی از این معادن با پیگیری و اخطارهای سازمان صمت در مسیر احیاء‌سازی قرار گرفته ­‌است. معرفی ۱۵ درصد از معادن به صندوق بیمه سرمایه‌گذاری برای اخذ تسهیلات، رفع موانع اداری ۱۰ درصد معادن از طریق مکاتبه‌های انجام شده با همکاری سازمان‌های صمت و کارگروه طرح احیا، تامین زیرساخت راه ۹ درصد معادن، همچنین انتقال پروانه به بهره‌برداری جدید، معرفی به سرمایه‌گذار، تجهیز معدن و تامین بازار فروش، از جمله این اقدامات است.

عظیمی اظهار داشت: از مجموعه معادن مذکور، نتیجه اقدام کلینیکی امسال و سال گذشته منتج به احیاء و توسعه ۴۵۳ معدن شدده و مطابق با اظهارات کارگروه‌های استانی سازمان­های صمت، به چرخه تولید بازگشتند. در صورت تکمیل ظرفیت پروانه بهره‌برداری معادن احیاء و فعال شده، قابلیت ایجاد پتانسیل اشتغال مستقیم بیش از سه‌هزار و ۵۰۰ نفر و افزایش ظرفیت تولید بیش از ۲۲ هزار تن در ۱۱ ماهه سال جاری که همه اقدامات با وجود شرایط و محدودیت ­های کرونا، انجام شده وجود دارد.

پاسخ دادن