اصطلاح گربه چاق به زبان ساده

اصطلاح گربه چاق به زبان ساده

اصطلاح گربه چاق به مدیران عاملی اطلاق می‌شود که حقوق بالایی دریافت می‌کنند اما عملکرد مناسبی ندارند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ مهر ۹۸

این مدیران مزایا و شرایط بازنشستگی ویژه‌ای هم دارند که سایر کارکنان شرکت از آن بی‌بهره‌اند. گربه‌های چاق اولویت اصلیشان منافع شخصی است نه منافع شرکت.

آن‌ها برای این که پاداش بیشتر دریافت کنند، حاضرند خط تولید را مجبور کنند که بیشتر از ظرفیتش تولید کند. این عمل در کوتاه‌مدت موجب رشد سودآوری خواهد شد اما در بلندمدت هزینه‌های گزافی را به شرکت تحمیل خواهد کرد.

اصطلاح گربه چاق به زبان ساده

اصطلاح گربه چاق لقب مدیران عاملی است که فقط به فکر جیب خود هستند. پست مدیرعاملی آنقدر جایگاه ویژه‌ای است که اغلب افراد پس از تصدی این سمت، فراموش می‌کنند که وظیفه‌شان خدمت به شرکت و سهامدارن شرکت است نه خدمت به حساب بانکی خودشان.

این مدیران مانند گربه‌ای هستند که غذای زیادی می‌خورد اما به دلیل این که عملکرد زیادی ندارد، اضافه وزن پیدا می‌کند. گربه‌های چاق اغلب به سراغ اهداف کوتاه‌مدت می‌روند و کمتر به دنبال طرح‌های زیربنایی و کلان هستند.

یک نمونه واقعی از این دسته از مدیران، مدیرعامل سابق شرکت «دیزنی»، یعنی «مایکل ایزنر» است. در اواخر دهه ۱۹۹۰ او مبلغ ۷۳۷ میلیون دلار از شرکت دریافت کرد. درحالی که درآمد سالانه شرکت «دیزنی» در این پنج سال به طور میانگین ۳٫۱ درصد کاهش یافت.

*حسین زمانی تحلیلگر و کارشناس بورس

پاسخ دادن