اصلاحات بن سلمان؛ تنوع درآمدی یا ریاضت اقتصادی؟

اقتصادبرتر

به نظر می‌رسد «سند چشم انداز ۲۰۳۰» و «اصلاحات اقتصادی» پر سر و صدای «محمدبن‌سلمان» برای تنوع بخشیدن به منابع درآمدی عربستان، در ورطه چالش‌های پیچیده، مسیری خارج از چارچوب انتظارات و برنامه‌های تعیین شده را در پیش گرفته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، دولت عربستان به منظور آموزش و توانمندسازی شهروندان سعودی جهت تصاحب فرصت‌های شغلی، صندوق توسعه منابع انسانی موسوم به (هدف) را تأسیس و در قالب طرح(حافز) مبلغ ۱۰۷ میلیون دلار به ۲۶۹هزار ثبت نام کننده پرداخت کرد، اما نه تنها پدیده بیکاری درمان نشد بلکه نرخ بیکاری نیز افزایش پیدا کرد.

عربستان با اخراج بیش از یک میلیون نیروی کار خارجی امیدوار بود که شهروندان سعودی به منظور مشارکت در مسیر توسعه ملی، فرصت‌های شغلی را در اختیار بگیرند اما شهروندان این کشور تمایل چندانی به فعالیت، به ویژه در مشاغل سطح پایین و خدماتی از خود نشان ندادند.

به رغم خروج بیش از ۴۰ هزار مهندس خارجی در نتیجه بومی سازی مشاغل، کاهش فرصت‌های اشتغال و افزایش مالیات، اما باز هم در حدود ۱۲ هزار مهندس سعودی بیکار مانده و از بیمه های اجتماعی حقوقی کمتر از ۱۰۰۰ دلار دریافت می‌کنند.

برنامه دولت سعودی برای حذف یارانه‌های انرژی، دریافت مالیات بر ارزش افزوده و تقویت بخش خصوصی، باعث افزایش نارضایتی عمومی، اجبار دولت به بازگرداندن یارانه‌ها، افزایش حقوق و حتی ایجاد نهادهای حمایتی جدیدی شد که در حال حاضر بیش از دوسوم مردم این کشور را تحت پوشش قرار داده‌اند.

کاهش ذخایر ارزی، کاهش درآمدهای نفتی، تداوم وابستگی به درآمد نفت و مشکلات سیاست خارجی سبب شده است تا طرح اصلاحات اقتصادی بن سلمان عملا با رکودی اجباری مواجه و چشم انداز تحقق آن در بازه زمانی تعیین شده در هاله‌ای از ابهام و تردید قرار گیرد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن