اصلاحات همسان‌سازی از آذرماه اجرایی می‌شود

در جلسه ماهانه اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بر لزوم اصلاح همسان‌سازی، پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان و همچنین ترمیم مزد و مستمری تاکید شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، جلسه ماهانه اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با موضوع گزارش عملکرد ۶ ماهه اول و چشم‌انداز فعالیت ۶ ماهه دوم به صورت مجازی برگزار شد. علیرضا حیدری (نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) و حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این جلسه حضور داشتند.

حیدری نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این جلسه گفت: ما در حوزه‌هایی مثل تامین اجتماعی، درمان، متناسب‌سازی حقوق نیز فعال هستیم. اتحادیه با کانون بازنشستگان تهران به صورت مشترک، مطالبات بازنشستگان را از دولت پیگیری کردند.  به دیوان عدالت شکایت شد؛ بدهی دولت به تامین اجتماعی و اختلاف درباره نحوه محاسبه توسط هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تایید شد و بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان احصا شده است. ما می‌توانیم این مبلغ را از دولت وصول کنیم که خود عاملی برای ارائه بهتر خدمات است. همه ما مشکلات اقتصادی را لمس می‌کنیم ولی گروه‌های کم درآمد، فشار اقتصادی را بیشتر حس می‌کنند. . متاسفانه نرخ تورم در کشور ما در دو سه سال گذشته، بالای ۳۵ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: درست است که ماده ۴۱ از ارزیابی سالیانه برای افزایش حقوق سخن گفته  ولی این در شرایطی است که نرخ تورم زیر ۲۰ درصد باشد. وقتی تورم بالای ۳۰ درصد باشد، تورم متعارف نیست و در این شرایط نامتعارف باید تصمیم دیگری گرفت.  بزرگ‌ترین درخواست بازنشسته‌ها، متناسب‌سازی حقوق است که در مرحله اول صورت گرفت. یکی از مشکلاتی که با آن روبرو بودیم، متناسب‌سازی مشاغل سخت و زیان‌آور و اجرای متناسب‌سازی در قالب افزایش حقوق است. بسیاری از مشکلات مشاغل سخت و زیان‌آور برطرف شده است. موضوع بعدی که باید وارد مذاکره شویم، افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان برای سال ۱۴۰۰ است. بخش‌نامه رئیس سازمان برنامه بودجه تاکید بر افزایش ۲۵درصدی دارد. این افزایش حقوق تناسبی با نرخ تورم ندارد. ما درباره افزایش حقوق وارد مذاکره خواهیم شد.

حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز درباره همسان‌سازی توضیح داد: متاسفانه همسان‌سازی اتفاق نیفتاد و به متناسب‌سازی تبدیل شد. این دستاورد در این شراط سخت، دستاورد خوبی است. دریافتی مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در مقایسه با بازنشستگان کشوری و لشکری بسیار ناچیز است.  اگر دولت بدهی خود را بدهد، شاید وضعیت ما بازنشستگان کارگری بهبود یابد.  جلساتی با مسئولان درباره متناسب‌سازی داشتیم و اصلاحات مورد نظر انجام شد. نکته دیگر درباره مشاغل سخت و زیان‌آور است که مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نظر ما را پذیرفت. سوابق مشاغل سخت و زیان‌آور محاسبه می‌شود و پرداختی بر اساس ۴ سی‌ام انجام می‌شود. پیش‌نویس آماده شده و در آذر ماه اجرا می‌شود. اگر در آذرماه اجرا نشود ما موضوع را رسانه‌ای می‌کنیم.

پاسخ دادن