اصلاح قیمت یا پولبک (pullback) چیست؟

تحلیل تکنیکال یکی از بهترین روش‌های تحلیل بازار است؛ روشی که عقیده دارد «همه چیز در قیمت لحاظ شده است».  تحلیلگران تکنیکال بر اساس این عقیده و با استفاده از ابزارهای متعدد، به بررسی نمودارهای قیمت می‌پردازند و بهترین نقاط را برای خرید و فروش سهام پیدا می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

یکی از مفاهیم مهم در حوزه تحلیل تکنیکال، مفهوم پولبک است که با استفاده از آن به نوعی می‌توان قیمت‌های آینده سهم و روند آینده آن را پیش‌بینی کرد. در این مطلب قصد داریم شما را با مفهوم پولبک یا اصلاح قیمت آشنا کنیم.

پولبک چیست؟

همان طور که گفتیم یکی از اصطلاحات تحلیل تکنیکال، پولبک است و روی نمودار‌ها به حرکت بازگشتی ناگهانی قیمت به سطوح حمایتی و مقاومتی ( استاتیک یا دینامیک ) شکسته شده اطلاق می‌شود. در لغت پولبک به معنی عقب کشیدن یا برگشت و مترادف کلمه hood به معنای‌ قلاب است. به همین منظور در نمودارها به شکل قلاب نمایش داده می‌شود.

معنای دیگر این واژه «خداحافظی» است که در بازار بورس این معنا بسیار کاربردی است؛ زیرا سهمی که یک بار نقطه حمایت یا مقاومت خود را شکسته است میل به بازگشت به نقطه قبل دارد. زمانی که این اتفاق رخ دهد، به نوعی سهم تغییر وضعیت می‌دهد و ممکن است سهم از سطح مقاومت به سطح حمایت یا بالعکس تبدیل شود؛ از این فرآیند در اکثر مواقع در بازار با عنوان پولبک یاد می‌شود. البته هر شکست معتبر در سهم لزوما پولبک نیست و در واقع پولبک به معنی بازگشت دقیق سهم به همان سطح شکسته شده نیست؛ بلکه در صورت بازگشت سهم به محدوده احتمالی شکست نیز می‌توان گفت که با مفهوم پولبک رو به رو هستیم.

انواع پولبک در بازار بورس

سه نوع پولبک در بازار بورس وجود دارد که در ادامه به تعریفی از هر کدام می‌پردازیم.

  1. پولبک عادی یا نرمال (Normal Pullback)

در این حالت سهم دقیقا در نقطه برخورد به سطوح مقاومتی یا حمایتی واکنش نشان می هد و شروع به حرکت می‌کند.

  1. پولبک خارجی (Outside Pullback)

در این حالت قیمت سهم، قبل از این که به سطح مقاومت یا حمایت خود نزدیک شود، به مسیر خود ادامه می‌دهد. در واقع هنگامی که تقاضا برای خرید سهم در حالت صعودی زیاد است، این پولبک رخ می‌دهد. همچنین در حالت نزولی نیز تقاضایی برای سهم دیده نمی‌شود. به یاد داشته باشید زمانی که این نوع از پولبک را در سهم مشاهده کردید به احتمال خیلی زیاد روند بعدی سهم صعودی است.

  1. پولبک داخلی (Inside Pullback)

این نوع پولبک در بازار بورس برای سهامداران گنگی و سردرگمی ایجاد می‌کند و خطرناک است؛ زیرا در این حالت، قیمت سطح مقاومت را رد می‌کند و بعد از آن حالت نزولی و بعد حالت صعودی به خود می‌گیرد. اگر خریداران سهم تردید نداشته باشند و در زمان برخورد با سطح مقاومت اقدام به خرید کنند، سهم صعودی خواهد بود و در غیر این صورت همچنان روند نزولی خود را ادامه خواهد داد.

به طور قطع می‌توان گفت که بهترین نوع پولبک در بازار بورس، پولبکی است که به آرامی در حال وقوع باشد. هنگامی که یک سطح با یک یا چند کندل قدرتمند شکسته می‌شود، اگر پولبکی که به سمت این سطح می‌آید حالت ضعیف و فشرده‌ای داشته باشد، در وضعیت مناسبی برای معامله قرار داریم. در این شرایط است که نوع پولبک‌ها در بازار اهمیت بالاتری پیدا می‌کنند.

تفاوت اصلاح قیمت با پولبک چیست؟

در بازارهای سهام شاهد روندهای صعودی و نزولی هستیم که این روندها هیچ‎گاه به صورت یک خط راست با شیب ۴۵ درجه در حرکت نیستند؛ یعنی سهم‌ها همیشه در حال صعود یا نزول نیستند و در بین راه اصلاحاتی انجام می‌دهند. در واقع عموما شاهد حرکت‌های پلکانی در سهم هستیم. برخی از سرمایه‌گذاران در بازار بورس فکر می‌کنند بعد از وقوع پولبک روند سهم نیز همان حالت قبلی خود را ادامه خواهد داد؛ در صورتی که این فکر نیز اشتباه است. طبق آن چه که گفتیم سهم‌ها پس از مدتی که روند صعودی یا نزولی دارند، تغییر روند می‌دهند و اصطلاحا اصلاح می‌کنند اما در فرآیند پولبک سهم در یک بازه کوتاه به روند قبلی خود برمی‌گردد و مجددا روند معکوس را آغاز می‌کند.

 اصلاح قیمتی یک سهم و پولبک هر دو به معنای تغییر روند در سهم مورد نظر هستند، با این تفاوت که پولبک‌ها موقت و کوتاه‌مدت هستند و اصلاح قیمت‌ها می‌توانند بلند مدت باشند. البته نظریه‌های متعددی در این رابطه وجود دارد اما بالای ۵۰ درصد از روندهای سهم‌ها بعد از وقوع پولبک، در مسیر جدیدی حرکت می‌کنند.

بررسی پولبک در روندهای صعودی، نزولی و خنثی

روند صعودی: در رفتار صعودی، یک سهم در حال ساخت سقف‌ها و کف‌های بالاتری نسبت به سقف و کف‌های قبلی است. در این حالت بالاخره در یک محدوده‌ای این روند شکسته خواهد شد و بعد از اصلاح چند درصدی قیمت سهم، مجدد به خط روند نزدیک می‌شود. پس از آن که سهم حالت کاهشی به خود گرفت دیگر نمی‌تواند روند صعودی خود را ادامه دهد.

روند نزولی: این حالت در روند نزولی هم به نوعی تکرار می‌شود. یعنی سقف و کف‌های بعدی در حالت پایین‌تری نسبت به سقف و کف‌های قبلی قرار می‌گیرند که در ادامه روند، قیمت خط روند را شکسته و تمایل دارد مجدد به خط روند برخورد کند. پس از آن در بازار شاهد هستیم که روند سهم در حالت صعودی قرار می‌گیرد.

روند خنثی: فرآیند پولبک در روند خنثی به این شکل است که ما شاهد نوسان قیمت سهم بین یک سقف و کف هستیم که در هر یک از این دو حالت معمولا شاهد پولبک به سطح قبلی و سپس ادامه مسیر حرکتی سهم  هستیم.

به عنوان یک جمع‌بندی می‌توانیم بگوییم پولبک یکی از مهمترین مفاهیم تحلیل تکنیکال است. در اکثر مواقع زمانی که در یک سهم شاهد پولبک باشیم، روند سهم بعد از مدت کمی تغییر خواهد کرد و به نوعی حرکت جدیدی را پیش خواهد گرفت. بهتر است یادآور شویم که برای یادگیری تکنیک‌های تحلیل تکنیکال، مخصوصا مفهوم پولبک می‌توانید از خدمات آموزش بورس آگاه استفاده کنید. کارگزاری آگاه، با برگزاری دوره‌‌های تحلیل تکنیکال این امکان را برای علاقه‌مندان فراهم کرده‌ است تا بتوانند مفاهیم مقدماتی و پیشرفته تکنیکال را تحت نظر مدرسان باتجربه بیاموزند.

پاسخ دادن