اعتراضات معلمان رضا نهضت را از حکم شلاق نجات داد

رضا نهضت، معلمی با سابقه به خاطر یک کاریکاتور انتقادی از وزیر آموزش و پرورش در کانال تلگرامی خود به شلاق محکوم شد. اما موج اعتراض فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش را وادار به عقب‌نشینی از شکایت خود علیه او کرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۲ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، رضا نهضت، یکی از معلمان و فعالان فرهنگی با سابقه آموزش و پرورش است. او سه سال پیش کانال تلگرامی به نام «حرف حساب» را راه‌اندازی کرد. کانالی که او در آن به صراحت از عملکرد و سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش و وزیر آن انتقاد می‌کرد.

انتشار یک کاریکاتور انتقادی در «حرف حساب» بالاخره به شکایت علیه او منجر شد. کانال تلگرامی او در تاریخ ۲۱ فروردین امسال بسته شد و رضا نهضت به تحمل شلاق محکوم شد. در همین رابطه کانال تلگرامی «آموزگاران» نوشت:

«کانال حرف حساب یکی از کانال های منتقد سیاست‌های وزیر و دیگر مدیران وزارت آموزش و پرورش بود. گفته می شود با شکایت وزارت آموزش و پرورش به دادسرای فرهنگ و رسانه، آقای نهضت برای مدت کوتاهی بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده است. همچنین وسایل ارتباطی مدیر کانال حرف حساب از قبیل گوشی تلفن و کامپیوتر و… در منزل ایشان توسط ماموران ضبط شده است.»

به دنبال شکایت محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و ترکمن الله یار معاون او از رضا نهضت نهایتا دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران او را به ۴۵ ضربه شلاق تعزیری محکوم کرد، حکمی که با واکنش‌ بسیاری از معلمان و فرهنگیان روبرو شد. در شبکه‌های اجتماعی نیز هشتگی به حمایت از او؛ «رضا نهضت، این حکم اجرا نشود» به راه افتاد.

کانال «آموزگار» در رابطه با این اعتراضات نوشت: «از زمانی که این حکم اعلام شده، معلمان سراسر کشور در ابراز همدردی با معلم محکوم، در شبکه های اجتماعی آمادگی خود را برای تحمل ضربات شلاق وی اعلام می کنند.»

دادگاه چگونه برای یک معلم حکم شلاق صادر کرد؟

اتهامی که دادگاه به آن استناد کرده «ترسیم کاریکاتور توهین آمیز نسبت به وزیر آموزش و پرورش و معاون وی» است. به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی جماران» دادگاه دفاعیات متهم «دایر بر اینکه این مطالب در قالب طنز منتشر شده را غیر موجه و غیر مستدل» دانسته و بر اساس ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی او را محکوم به شلاق کرده است.

هم‌چنین گفته شد که رای صادره ظرف مدت ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی است. کاری که رضا نهضت از آن خودداری کرد. و گفت حاضر نیست از دادگاه تقاضای تجدیدنظر کند.

واکنش وزیر آموزش و پرورش به فضای اعتراضی

اعتراض‌ها به حکم شلاق برای یک معلم بی‌اثر نبود و ‌نتیجه داد. آموزش و پرورش در بیانیه‌ای اعلام کرد که از این اقدام صرفنظر کرده است.

در بیانیه آمده است که رضا نهضت به اتهام «نشر اکاذیب، توهین و هتک حرمت و نقض حریم نظام تعلیم و تربیت و خروج از دایره نقد منصفانه و همچنین ایجاد شبهات و فرافکنی در جامعه فرهنگیان» محکوم شناخته شده، با این همه، وزارت آموزش و پرورش «از حق قانونی خود گذشت می‌نماید و امیدوار است ازاین پس ضمن حفظ احترام متقابل و در نظر گرفتن رسالت و اخلاق حرفه‌ای در مسیری گام بردارند که به ارتقای نظام تعلیم و تربیت منتهی شود.»

این وزارتخانه هم‌چنین مدعی شده است که «پاسخگویی شفاف» به انتقادات و شبهات و «اطلاع رسانی به موقع و صادقانه بخشی از سیاست‌های اطلاع رسانی و تبیین‌گری وزارت آموزش و پرورش بوده است و با همین رویکرد کما فی السابق از نقدهایی که به نظام آموزشی می‌شود در جهت ارتقای نظام تعلیم و تربیت استفاده خواهد کرد.»

پاسخ دادن