اعطای ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن

اقتصاد برتر

مدیرعامل بانک مسکن از پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات طی ۷ ماه ابتدایی امسال به گروه‌های متقاضی در بازار خرید، ساخت و تعمیرات مسکن خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، محمود شایان اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه، رقمی معادل ۲۰ هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان انواع تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و قرض الحسنه توسط شعب بانک در سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شده است. این میزان تسهیلات به لحاظ ارزش، رشد ۴۶ درصدی از خود نشان می‌دهد که با توجه به اوضاع رکود نسبی در بازار مسکن، بیان‌کننده قدرت نفوذ تسهیلات بانک مسکن در طیف حاضر در این بازار است. از ابتدای امسال تاکنون، یک میلیون و ۱۳۵ هزار و ۲۳۵ فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن به سازنده‌ها و تولیدکنندگان مسکن و همچنین خریداران واحدهای مسکونی و خانوارهایی که قصد تعمیر محل مسکونی خود را داشتند پرداخت شد.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: بانک مسکن در این مدت، با توجه به تعهداتی که برای خود منظور کرده و به دنبال سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب دولت و بانک مرکزی، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به واجدین شرایط نیز اقدام کرده است.  طی ۷ ماهه اول امسال ۶۶ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش کل بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان توسط این بانک به خریداران خانه در مناطق مختلف کشور پرداخت شده است.  با توجه به آمار معاملات مسکن در کشور طی ماه‌های اخیر برآورد می‌شود حداقل ۳۰ درصد از کسانی که در ماه‌های گذشته از امسال در شهرهای کشور صاحب مسکن شدند و اقدام به خرید واحد مسکونی کردند، از تسهیلات خرید بانک مسکن استفاده کرده‌اند.

به گفته شایان، بانک مسکن دو دسته تسهیلات برای خرید مسکن پرداخت می‌کند که شامل تسهیلات اوراق و تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم می‌شود. اما در این مدت تعداد تسهیلات جعاله مسکن پرداختی، بیشتر از تسهیلات خرید بوده است. به نحوی که در ۷ ماهه اول امسال ۸۴ هزار و ۳۶۶ فقره تسهیلات جعاله (تسهیلات مخصوص تعمیر منزل) توسط بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که ارزش ریالی کل این تسهیلات نزدیک به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است. دلیل آنکه تعداد تسهیلات جعاله بیشتر از تسهیلات خرید است به شرایط بازار مسکن و رشد شدید نرخ در تهران، شهرهای بزرگ و حتی شهرهای متوسط و کوچک برمی گردد. در ماه‌های اخیر رشد نرخ مسکن باعث کاهش قدرت خرید افراد و افت معاملات مسکن شد. در نتیجه افرادی که قصد خرید و تبدیل به احسن کردن آپارتمان داشتند تصمیم گرفتند منزل مسکونی خود را بازسازی کنند. این تغییر تصمیم خود عاملی برای افزایش تقاضا برای تسهیلات جعاله نسبت به تسهیلات خرید مسکن است. همچنین یک عامل دیگر، امکان استفاده از تسهیلات جعاله در کنار تسهیلات خرید مسکن است.

وی اضافه کرد: طی ۷ ماهه اول سال ۹۹ برای ساخت ۱۲ هزار و ۱۸۱ واحد مسکونی در کشور، از تسهیلات ساخت این بانک استفاده شده است و بانک مسکن بیشترین سهم را در تامین مالی بخش مسکن و ساختمان دارد به نحوی‌که ارزش ریالی تسهیلاتی که در این مدت برای ساخت مسکن پرداخت شده به میزان ۳ هزار و ۳۵۱ میلیارد تومان برآورد شده است. طی مهرماه امسال تعداد ۴۳ هزار و ۴۴۸ فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد که ارزش کل این تسهیلات ۲ هزار و ۷۶۹ میلیارد و ۳۱۸ هزار تومان است. با اینکه در نیمه دوم سال معمولاً حجم فعالیت‌های ساختمانی و معاملات کاهش پیدا می‌کند اما تسهیلات پرداخت شده در این ماه نسبت به ماه مشابه در سال گذشته ۲۴ درصد رشد پیدا کرده است.

پاسخ دادن