اعلام نتایج اولیه کنکور دکتری ۹۹ و راهکار حذف کنکور رشته‌های پرطرفدار

دفعات تحصیل رایگان در یک دوره در اختیار سازمان سنجش
اقتصادبرتر

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، نتایج اولیه کنکور دکتری ۹۹ تا فردا دوم شهریور ماه اعلام می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر کنکور دکتری ۹۹ روز پنجشنبه ۹ مرداد ماه در ۶۰ شهر کشور با رقابت بیش از ۱۵۰ هزار نفر و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. ظرفیت پذیرش در این آزمون برای رشته های دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی ۲۴ هزار نفر اعلام شده است. نتیجه اولیه این آزمون در قالب کارنامه تا ۲۴ ساعت آینده از طریق سایت سازمان سنجش کشور به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org منتشر خواهد شد.

انتخاب رشته کنکور دکتری: از سوم شهریور

به گزارش #اقتصادبرتر همچنین دفترچه‌ی انتخاب رشته دکتری فردا در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان مجازشده، از سوم شهریورماه قادر به انتخاب رشته هستند.

فرایند انتخاب رشته آزمون دکتری از دوشنبه سوم شهریورماه در سایت این سازمان به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org آغاز شده و تا چهارشنبه پنج شهریورماه ادامه خواهد داشت. هر داوطلب مجاز، حق انتخاب ۵۰ کد رشته محل دارد. همچنین اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و …) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه‌های مجری در دهه سوم شهریورماه ۹۹ از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر خواهد شد.

آن دسته از داوطلبان مجاز که علاقه‌مند به انتخاب رشته‌های دانشگاه‌های آزاد اسلامی هستند، لازم است به درگاه دانشگاه مذکور به آدرس www.azmoon.org مراجعه کنند.

به علت شیوع ویروس کرونا در کشور فرایند مصاحبه این آزمون به صورت مجازی توسط دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و نتایج نهایی در قالب کارنامه در مهرماه ۹۹ اعلام خواهد شد.

راهکار حذف کنکور رشته‌های پرطرفدار از نظر وزیر علوم

منصور غلامی، وزیر علوم، با بیان اینکه جایگزینی برای حذف کنکور در رشته‌های پرطرفدار وجود ندارد، گفت: سال گذشته با وزارت آموزش و پرورش موضوع حذف کنکور را پیگیری کردیم. آموزش و پرورش برای حذف کنکور باید سه سال آخر تحصیلی دانش‌آموز را به صورت امتحان نهایی و با ارزیابی یکسان برگزار کند تا دانشگاه‌ها بتوانند نتیجه تحصیل سه سال دانش‌آموزان را کنار هم قرار داده و با دقت بیشتری دست به انتخاب بزنند. در غیر این صورت، تنها ارزیابی امتحانات نهایی سال آخر دبیرستان دقت لازم را برای پذیرش در رشته‌های پرطرفدار فراهم نمی‌کند. به عنوان مثال، به یک رشته محل ۵۰ نفر ظرفیت اختصاص می‌یابد، اما ناگهان ۲۰۰ نفر شرایط مشابه برای پذیرش در آن رشته دارند که هیچ راهی برای انتخاب آنها نیست و باید کنکور برگزار شود. تا زمانی که این مسأله به صورت استاندارد برطرف نشود، کاری از دست سازمان سنجش و آموزش کشور ساخته نیست.

وزیر علوم همچنین با اشاره به رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌ها، افزود: ضرورت برگزاری آزمون برای رشته‌های پرطرفدار مثل مهندسی، پزشکی و رشته‌های تاپ علوم انسانی در دانشگاه‌های بزرگ مطرح است؛ اما در سایر دانشگاه‌ها امکان پذیرش بدون آزمون وجود دارد. همانطور که این امر سال گذشته هم انجام شد و امسال امکان ثبت‌نام در پذیرش بدون آزمون تا هفته اول شهریور ماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور وجود دارد. اگر فردی به هر دلیل مانند مشغله کاری امکان شرکت در کنکور را ندارد و در شهرستان محل زندگی وی، دانشگاه یا رشته پرطرفدار وجود ندارد، در پذیرش بدون آزمون ثبت نام کند.

پاسخ دادن