اعلام نتایج نشست سه جانبه روسیه، ایران، ترکیه در سوچی

رئیس‌جمهوری کشورمان روابط ایران و روسیه را صمیمانه و رو به رشد دانست و تصریح کرد: همکاری‌های تهران-مسکو به سمت روابط راهبردی پیش می‌رود و دو کشور در موضوعات مهم منطقه‌ای به ویژه سوریه همکاری‌های خوبی دارند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اسپوتنیک، حسن روحانی عصر امروز (پنج‌شنبه) در دیدار با ولادیمیر پوتین در حاشیه اجلاس سه‌جانبه سوچی اظهار کرد: همکاری‌های ایران، روسیه و ترکیه در خصوص سوریه، دستاوردهای خوبی داشته و گام‌های باقی‌مانده مانند تلاش برای حفظ تمامیت ارضی آن کشور و فرایندهای سیاسی لازم هم باید با هماهنگی برداشته شود.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به تلاش برخی کشورها از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه، رژیم صهیونیستی را ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی‌ها در منطقه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که اجلاس سه جانبه چهارم در سوچی قدم بلند دیگری برای تأمین صلح و امنیت در منطقه باشد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه پیوند بخش‌های تجاری، حمل و نقل و بانکی، روابط دو کشور را پایدار می‌کند، افزود: انجام معاملات با ارزهای ملی دو کشور گام بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی است.

رئیس‌جمهور همچنین یادآور شد: از سرمایه گذاری شرکت‌های روسی در حوزه‌های انرژی ایران استقبال می‌کنیم.

روحانی همچنین به موضوع برجام اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و سایر طرفین نیز متعهدند به وظایف خود عمل کنند. اگر طرفین خواستار استحکام برجام هستند اجرای یک طرفه تعهدات، ما را به این هدف نمی‌رساند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اروپا باید تأخیرهای خود را در اجرای تعهدات جبران کند، افزود: نقش روسیه در استحکام برجام بسیار مهم است.

روحانی در ابتدای سخنان خود نیز از ابراز همدردی و تسلیت رئیس جمهور روسیه به مناسبت حادثه تروریستی در زاهدان تشکر کرد و گفت: این حادثه همفکری و اراده مستحکم‌تر در مبارزه مشترک با تروریسم را ضروری کرده است.

رئیس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر این که روسیه با قدرت از حفظ برجام حمایت می‌کند، گفت: هیچ شاهدی مبنی بر نقض تعهدات ایران یافت نشده است.

ولادیمیر پوتین افزود: از همکاری‌های ایران در چارچوب تعهدات تقدیر می‌کنیم و امیدواریم طرفین هم به تعهدات خود عمل کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به برگزاری نشست سوچی، خاطرنشان کرد: از سهم ایران در حل و فصل مشکلات در سوریه تشکر می‌کنم و معتقدم همکاری دو کشور در چارچوب دو جانبه و روند آستانه دستاوردهای بسیار بزرگی داشته و سایر مسائل باقی‌مانده نیز باید در همین مسیر حل شود.

پوتین افزود: اکثر توافقات دو کشور در حال اجراست و همکاری‌ها باید تقویت شود، در حوزه‌های حمل و نقل و انرژی، صنعت و کشاورزی و همچنین امور دفاعی همکاری‌های خوبی داریم و مسکو هم به دنبال تعمیق این همکاری‌ها با تهران است.

رئیس‌جمهوری روسیه در ابتدای این دیدار حادثه تروریستی زاهدان را به همه ملت ایران و خانواده آسیب دیدگان تسلیت گفت و با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پیروزی و پیشرفت ملت ایران را آرزو کرد.

اعلام نتایج نشست سه جانبه روسیه، ایران، ترکیه در سوچی

پس از پایان نشست سه جانبه ترکیه ایران و روسیه در سوچی، ولادیمیر پوتین از مذاکرات سه جانبه خرسندی خود را اعلام نمود.

پوتین گفت: “مذاکرات پیرامون بحران سوریه در اجلاس سران (ترکیه ایران و روسیه) در سوچی به طور سازنده برگزار شد، این مذاکرات بسیار کامل بود”.

پوتین در عین حال اعلام نمود که روسیه، ترکیه و ایران، مشارکت در روند آستانه را تقویت خواهند کرد. فدراسیون روسیه، ترکیه و ایران بر مبارزه با تروریسم در سوریه با یکدیگر همکاری مناسبی دارند. روسیه، ایران و ترکیه به زودی کمیته مشورتی در سوریه را راه اندازی خواهند نمود.

پوتین: رهبران فدراسیون روسیه، ایران و ترکیه، اولویت انهدام تروریست ها در سوریه را تایید می کنند.
به عقیده رهبران روسیه، ترکیه و ایران، خروج ایالات متحده آمریکا از سوریه نتیجه مثبت خواهد داشت.

رئیس جمهور روسیه در نطق پایانی خود اعلام نمود: “ما مذاکرات بسیار دقیق و کاملی را در خصوص سوریه انجام داده ایم. این مذاکرات به شیوه سازنده و کارآمد برگزار شد. جلسات ما در قالب نشست سه جانبه، دیگر به یک مذاکره منظم تبدیل شده است. امروز ما چهارمین نشست خود را برگزار کردیم. چنین هماهنگی نزدیک به ما این اجازه را می دهد تا به طور موثری دستیابی به هدف برای عادی سازی کشور سوریه را انجام دهیم”.

وی گفت: “ما در این نشست، به همراه همتایان خود زمینه های کلیدی برای همکاری بیشتر در حل بحران سوریه را شناسایی کردیم. در بیانیه مشترک نهایی سه کشور این توافق ها ذکر شده است”.

پوتین در ادامه گفت: ما به دنبال دیدار با رهبران ایران و ترکیه، حسن روحانی و رجب اردوغان هستیم. ما همچنان تلاش های خود را برای مبارزه با تروریسم، تقویت گفتگوی مذاکرات سوریه و بهبود وضعیت بشردوستانه در سوریه انجام می دهیم”.

ایران و ترکیه توافق کردند تا اقدامات بیشتری را برای تثبیت وضعیت در شهر ادلب سوریه انجام دهند.

رئیس جمهور روسیه گفت: “بعضی کشورها می خواهند در روند مذاکرات آستانه در سوریه به عنوان ناظر شرکت کنند.”

پاسخ دادن