اعلام نتیجه بررسی جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه (FDR و CVR) هواپیمای شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال را اعلام کرد.

تهران – اقتصاد برتر ۲ شهریور ۹۹

تورج دهقانی زنگنه در نشست اعلام نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه (FDR و CVR) هواپیمای شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال گفت : ارائه گزارش مستقل درباره پرواز، بالاخص توصیف اطلاعاتی آنها از نظر فنی و تخصصی برای عموم مردم امری مرسوم نبود و در هیچ سانحه‌ای چنین اتفاقی نیفتاد، لکن به‌دلیل موضوعات مربوط به سانحه پرواز ۷۵۲ و دستور صریح ریاست محترم جمهور و وزیر محترم راه و شهرسازی در خصوص شفافیت صرف با مردم و به ‌خصوص با داغدیدگان این سانحه سازمان هواپیمایی کشوری به‌ عنوان مرجع رسیدگی به این سانحه نتایج حاصل از بازخوانی اطلاعاتی را که دریافت کرده است آن دسته از اطلاعاتی را که مورد توجه عموم مردم است به سمع و نظر مردم شریف ایران می‌رساند.

  • بررسی جعبه سیاه

وی گفت: جعبه سیاه از تاریخ ۲۷ تیر ۹۹ تا ۳ مرداد ۹۹ در آزمایشگاه بررسی سانحه دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمای کشوری در فرانسه بازخوانی شد. این کار تحت مسئولیت سازمان هواپیمایی کشوری و مسئول بررسی سانحه و با امکانات و مساعدت فنی کشور فرانسه انجام شد. نمایندگان کشورهایی از جمله آمریکا به‌عنوان سازنده هواپیما ، اوکراین به ‌عنوان بهره‌ بردار و فرانسه به‌ عنوان کشور ارائه ‌دهنده خدمات و مشاوره فنی در این فرآیند سازمان هواپیمایی کشوری را کمک کردند. وی گفت: نمایندگانی از کشورهای کانادا، انگلستان و سوئد به‌ عنوان کشورهایی که اتباع آنها در این حادثه جان باختند جهت مشاهده و اطلاع در این فرآیند شرکت داشتند. نماینده‌ای از سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری جهت تسهیل همکاری‌های بین کشورها در این مأموریت شرکت داشت. داده‌ های هر دو جعبه سیاه به ‌خوبی و بدون مشکل فنی بازیابی و به اطلاعات قابل تحلیل تبدیل شدند. همزمان با زمان محاسبه‌ شده توسط تیم بررسی سانحه درخصوص عمل کردن مجاورتی موشک ثبت اطلاعات و ضبط‌کننده داده‌های پروازی در زمان ۶:۱۴ و ۵۶ ثانیه متوقف شده است تا این زمان تمام متغیرهای پروازی ثبت ‌شده شرایط عادی داشته است و هواپیما تا قبل از این شرایط در شرایط پروازی فنی نرمال بود و در پروفایل پروازی پیش‌بینی شده قرار داشت. دهقانی زنگنه اضافه کرد: جعبه سیاه ضبط کننده صدای درون کابین تا ۱۹ ثانیه پس از انفجار موشک مکالمات را ضبط کرده است. در کابین پرواز سه نفر گروه پرواز حضور داشتند که یکی از آنها معلم بوده که هر سه متوجه شرایط غیرعادی بودند و متناسب با صدای غیرعادی کابین تا آخرین لحظه مشغول کنترل و هدایت هواپیما بودند. معلم خلبان درون کابین برخی راهنمایی‌های لازم را می‌دهد، از این مکالمه می‌توان نتیجه گرفت که هواپیما دچار مشکل الکتریکی شده است که باعث می‌شود گروه پروازی واحد برق کمکی را روشن بکند و معلم خلبان تشخیص خود مبنی بر فعال بودن هر دو موتور هواپیما را در ثانیه‌های پس از انفجار به خلبانان اعلام می‌کند. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت : هیچ صدا و یا نشانه‌ای از وضعیت کابین مسافران در صداها و اطلاعات ضبط‌شده وجود ندارد و نحوه صحبت و واکنش گروه پروازی نشان از سلامت جسمانی آنها در این لحظات بوده است. با توجه به اینکه ضبط صدای کابین در ۱۹ ثانیه بعد از انفجار متوقف شده است و حداقل ۲۵ ثانیه بعد از انفجار اول موشک دوم به مجاورت هواپیما رسیده است تحلیلی درباره عملکرد و آثار موشک شلیک ‌شده دوم از اطلاعات جعبه سیاه به دست نیامد. وی افزود: انفجار موشک اول باعث آسیب قابل‌توجهی به هواپیما و برخورد قطعاتی ناشی از آن به هواپیما باعث قطع FDR و CVR در مدت زمان ۱۹ ثانیه بعد از آن شده است. اقدامات و مشارکت‌های صورت‌پذیرفته در فرآیند بازخوانی جعبه سیاه کاملاً حرفه‌ای و بر اساس انطباق با استانداردهای ایکائو بوده است. دهقانی زنگنه تصریح کرد: سازمان هواپیمایی کشوری ایران از دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه جهت پذیرش درخواست کمک فنی و اجرای مناسب آن تشکر و قدردانی می‌کند.

پاسخ دادن