«عبدالفتاح السیسی» ۳ روز عزای عمومی اعلام کرد.

تهران – اقتصاد برتر -۲۰ فروردین ۹۶

به گزارش المیادین، دولت مصر در پی انفجارهای امروز در شهرهای اسکندریه و قاهره سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

ساعاتی پیش چندین انفجار تروریستی در مصر در نزدیکی کلیساهای واقع در قاهره و اسکندریه به وقوع پیوست.

انفجار کلیسای بزرگ قاهره

طبق اعلام وزارت بهداشت مصر، به دنبال این انفجارها، در مجموع تاکنون بیش از ۳۰ نفر کشته و ۱۱۱ نفر نیز زخمی شده اند.

انفجار در قاهره

گروه تروریستی داعش با صدور بیانیه ای مسئولیت انفجارهای تروریستی در استان های قاهره و اسکندریه را برعهده گرفت.

**واکنش ایران و روسیه به حملات تروریستی کلیساهای مصر

سخنگوی وزیر خارجه ایران تعرض به اماکن و مراکز دینی و ترور بی گناهان عین بربریت و امری محکوم و منفور است.

بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان انفجارهای تروریستی در کلیساهای مصر و کشته و زخمی شدن ده ها تن از مردمی که در حال نیایش و عبادت بودند را به شدت محکوم و با دولت و ملت مصر و بازماندگان این جنایت شرم آور و نفرت انگیز ابراز همدردی کرد.

قاسمی تاکید کرد: قاطعانه هرگونه تعرض به اماکن و اجتماعات دینی و مذهبی و هدف قرار دادن مردم عادی و بی دفاع را با هر بهانه و انگیزه ای محکوم و تاکید می کنیم اینگونه اقدامات جنایتکارانه در راستای فتنه جویی مذهبی و ایجاد هراس و اختلاف نزد پیروان ادیان بزرگ آسمانی برنامه ریزی و اجرا می شود و چنین توطئه هایی جز با هم اندیشی و هوشیاری دولت ها و ملت های منطقه خنثی و متوقف نخواهد شد.

**پوتین بمب گذاری در قاهره را جنایت بی شرمانه خواند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پیامی به عبدالفتاح السیسی همتای مصری با محکوم کردن دو انفجار خونین تروریستی در قاهره، اعلام کرد: جنایتی که در جریان یک جشن مذهبی انجام گرفت، بی رحمی و بی شرمی حیرت آور بود.

پوتین روز یکشنبه در پیامی به السیسی با تسلیت واقعه انفجار تروریستی در کلیسای مارجرجس قاهره که تاکنون ۲۵ کشته برجا گذاشته، نوشته است: همگرایی و همکاری کشورها و اعضای جامعه جهانی می تواند پاسخ محکمی به تروریست ها بدهد.

پایگاه اینترنتی کاخ کرملین به نقل از پیام رئیس جمهوری روسیه نوشته است: بدیهی است که تروریست ها تلاش می کنند، مردم را بترسانند و کینه و دشمنی بین پیروان مذاهب ایجاد کنند.

پوتین ادامه داده است: اما اطمینان دارم، آنها نمی توانند به اهداف جنایتکارانه خود دست یابند. با همکاری یکدیگر و سایر کشورهای مسئولیت پذیر می توان به تروریسم پاسخی کوبنده داد و ایدئولوژی ضدبشری آنها را ریشه کن کرد.

 

پاسخ دادن