افت دلار در مسکن بیشتر است یا بورس؟

تحلیلگر بازارسرمایه با اشاره به دیدگاه موافقین و مخالفین تغییر دامنه نوسان، تحلیلی از فروش اوراق دولتی و بازار مسکن ارائه کرد و گفت: فقط دلار در بورس کمتر از ۲۰ هزار تومان قیمت دارد !

تهران- اقتصادبرتر- ۱۶ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا ، روزبه شریعتی با اشاره به تغییر دامنه نوسان نامتقارن  گفت: موافقین این تصمیم منطقی به ماجرا نگاه می کنند و معتقدند زمانی که دولت مردم را بدون زیرساخت فرهنگی و آموزشی به سرمایه گذاری در بازار سرمایه دعوت کرد، باعث شد جمعیت فعالان از ۲۰۰ هزار نفر به چهار میلیون نفر(بدون در نظر گرفتن مشمولان سهام عدالت) برسد. هرچند نقدشوندگی بازار فدای این تصمیم شده که قیمت سهم ها کاهش نیابد اما درکل تصمیم خوبی است.

برخی بر این باورند هر ساز و کاری مخالف کارایی عملیاتی باشد به بازار آسیب می زند. این افراد نیز طبق منطق مالی و اقتصاد درست می گویند زیرا بازار نقدشونده نیست اما ابهاماتی که روی آن سایه انداخته بسیار تاثیرگذارتر است.

طبق گزارش بانک مرکزی، بازار مسکن در بهمن ماه چهار درصد قیمت ملک رشد کرده و حجم معاملات نیز نسبت به سال گذشته بسیار کاهش داشته اما نسبت به ماه قبل صعودی بوده و از آنجایی که میانگین قیمت مسکن در تهران به دلار است هر متر مربع با دلار ۲۸.۴ هزار تومانی قیمت می گیرد. دلار هم بیش از ۲۵ هزار تومان معامله می شود. فقط در بورس، اهالی بازار سرمایه به پیشواز توافق، سرمایه گذار خارجی، گشایش اقتصادی و دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان رفته اند.

فروش اوراق دولت هم بسیار چشمگیر شده و بهمن بطور میانگین روزانه ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان اوراق فروخت. گفته می شود دولت تاکنون بیش از صد هزار میلیارد تومان اوراق فروخته و تا پایان سال هم باید نزدیک به ۲۵ هزار میلیارد تومان به فروش برساند. اوراق بازار رقیب بازار سهام است و هرچه پول ریسک گریز از سهام فرار کند به صندوق درآمد ثابت می رود که در نهایت باید با این پول اوراق دولتی بخرند. شاید اتمام این داستان و کاهش ابهام بتواند شرایط بورس را بهتر کند.

پاسخ دادن