افت شاخص بورس، فرصت طلایی برای حرفه ای‌ها

عضو شورایعالی بورس گفت : شرایط افت بازار برای بورس بازان حرفه ای موقعیتی مناسب جهت خرید محسوب می‌شود، نه فرصتی برای فروش

تهران – اقتصاد برتر – ۶ مهر ۹۹

مصطفی مهماندار حقیقی گفت : ماهیت ذاتی بازارسرمایه نوسان است ضمن اینکه افت و خیز قیمت‌ها دایمی نبوده، بلکه دوره‌ای است.

وی اضافه کرد: یکی از اشکالات موجودِ سهامداران این است که در گرانیِ قیمت ها، خریدار سهام بوده و در ارزانی فروشنده می‌شوند، در حالیکه در بورس‌های رایج دنیا دقیقا برعکس این حالت اتفاق میافتد. به این معنی که با ریزش قیمت‌ها، اغلب خریداران حرفه‌ای به جمع کردن سهم‌ها در کف قیمتی خود اقدام می‌کنند تا در آینده به سود مورد نظر برسند. این عضو شورای عالی بورس گفت : بنابراین نبودِ چنین عملکردی سبب تشکیل بحران در تشدید تنزل قیمت‌ها و نیز افزایش قیمت‌ها در روند صعودی می‌شود. وجود چنین روندی قیمت‌ها را دچار بحران کرده و به این ترتیب عموم سهامداران دچار آسیب می‌شوند. مهماندار حقیقی به سهامداران توصیه کرد تا از انجام معاملات هیجانی خودداری کنند و افزود: لازم است سهامداران آموزش‌های لازم و مطالعات کافی را قبل از ورود به بازارسرمایه داشته باشند و اگر دانش کافی در این حوزه ندارند حداقل می‌توانند از امکانات موجود در بازار مانند شرکت‌های بازارگردان و سبدگردانان و نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهره مند شوند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در قیمت‌ها مداخله کرده و سبب افت اخیر بورس شده است، گفت: دولت در رشد بازار، سود می‌برد، بنابراین افت قیمت‌ها و ضرر و زیان بازار، معضلات زیادی را برای دولت‌ها ایجاد می‌کند. از طرفی دیگر، سازمان بورس به عنوان متولی بازار و نیز دولت بر بازارسرمایه نظارت دارند و در موارد لازم اخطارهای لازم را به سهامداران می‌دهند.

 این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: بازارسرمایه مانند تمام بازارها متاثر از عرضه و تقاضاست و براین اساس، امکان مداخله در سازوکار بورس وجود ندارد. این بازار شفاف است و تمام اطلاعات لازم برای انجام معاملات در اختیار مردم و سهامداران گذاشته می‌شود، اما در نظر داشته باشید که هر فردی اختیار دارایی خود را دارد و نمی توان چیزی را به سهامدارن تحمیل کرد.

پاسخ دادن