افت قیمت سکه و دلار ادامه دارد؟

آخرین خبر از قیمت ارز و طلا و سکه

 بازیگران فنی اعتقاد دارند رفتن دلار به زیر محدوده حساس ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی می‌تواند زمینه‌ساز نزول این ارز تا ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر ، پیش‌بینی تحلیلگران فنی درست از آب درآمد. این گروه عنوان کرده بودند در صورتی که دلار زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، راه کاهشی را به تدریج طی خواهد کرد. روز پنج‌شنبه دلار در ادامه روند کاهشی ۱۹۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

دنیای اقتصادنوشت: در واقع اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، قیمت دلار روز امروز در کانالی قرار خواهد گرفت که از دی ماه ۹۹ در آن نوسان نکرده بود. در بازار سکه نیز روند قیمتی نزولی بود. سکه در آخرین روز هفته در کانال ۹ میلیون تومانی پایین‌تر رفت و با ۴۰ هزار تومان افت به بهای ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید.

سکه جمعه در معاملات پشت‌خطی در کانال ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز معامله شد. تحلیلگران فنی باور دارند سکه در صورت از دست دادن محدوده ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی ممکن است تا سطح ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی کاهش پیدا کند؛ عاملی که می‌تواند زمینه‌ساز بالا رفتن انتظارات افزایشی در بازار سکه و برگشت این فلز گرانبها به بالای مرز ۱۰ میلیونی شود.

نزدیک ۲ درصد افت طی یک هفته
دلار در هفته‌های اخیر سیر نزولی داشته است؛ به‌طوری که دو هفته پیش ۱. ۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و هفته گذشته نیز افت ۷. ۱ درصدی را به ثبت رساند. به گفته فعالان، با از دست رفتن محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی، انتظارات کاهشی در بازار بیشتر و این موضوع موجب شد که فشار فروش بیشتر شود.

در کنار این، در انتهای هفته اخبار مثبتی از مذاکرات وین به بازار مخابره شد که توجه معامله‌گران کاهشی را به خود جلب کرد. به‌عنوان مثال، سخنگوى وزارت خارجه آمریکا عنوان کرده است، در مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای آمریکا و ایران در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما این گفتگو‌ها هنوز تا رسیدن به موفقیت فاصله دارد.

در حال حاضر، ما بیشتر دانسته‌ایم برای بازگرداندن ایران به اجرای تعهداتش باید چه کار کنیم و برداشت ما این است که ایران نیز بیشتر متوجه شده برای بازگشت به تعهداتش در برجام باید چه کار کند. شبکه آمریکایی بلومبرگ نیز گزارش داده که قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق هسته‌ای را تا اول خرداد و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند. چنین اخباری از مذاکرات وین موجب شد که قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی نیز راه نزولی را طی کند.

گفته می‌شد در این معاملات ارزش دلار تا ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان افت کرده است. در کنار اخبار سیاسی، برخی فعالان عنوان می‌کنند عرضه بازارساز نیز در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است؛ به‌عنوان مثال، سامانه نیما در فروردین ماه ۱۴۰۰ شاهد عرضه ۴. ۸ میلیارد دلار به‌صورت حواله ارزی بوده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در فروردین امسال ۴. ۸ میلیارد دلار به‌صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان و به ارز‌های مختلف در سامانه نیما عرضه شد که از این میزان، حدود ۳. ۱ میلیارد دلار معامله شده است.

براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ معاملات دلاری ۲۲۹ هزار و ۳۵۸ ریال بوده است. همچنین در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه جاری، ۲۶۴ میلیون دلار عرضه به‌صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار ثانویه (نیما) صورت گرفته است که از این میزان، مجموع معاملات انجام شده در بازار ثانویه ۱۰۳ میلیون دلار بوده است. براساس معاملات انجام شده میانگین موزون نرخ معاملات دلاری در روز جاری ۲۲۵ هزار و ۸۵۸ ریال بوده است.

پاسخ دادن