افزایش بی سابقه نرخ سود وام مسکن

هزینه وام مسکن در پایان دومین هفته پاییز دو رکورد بی سابقه از خود به جای گذاشت و سبب شد تا پس از ۱۰ ماه هزینه وام مسکن مجردین باز هم از مرز ۲۰ میلیون تومان عبور کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۱۴۰۰

مقایسه ماهانه قیمت‌ها نشان از رشد ۲۱ درصدی دارد که در تابستان امسال بی سابقه بوده است.

هزینه وام مسکن تا ابتدای هفته اخیر روندی صعودی داشت. این مسیر تا پایان دومین هفته پاییز نیز ادامه پیدا کرد و در انتها به بیشترین سطح خود از روزهای آغازین آذر ماه سال گذشته تا کنون دست پیدا کرده است.

 هزینه هر کدام از اوراق تسهیلات بانک مسکن در روز چهارشنبه ۱۵ مهر ماه با رشد ۸٫۵ درصد نسبت به پایان هفته قبل خود به ۷۳ هزار تومان رسیده و بالاترین رکورد را در ۱۰ ماه اخیر به ثبت رسانید.

با توجه به اینکه، در دریافت وام مسکن، مجردها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق هستند بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از ۱۸ میلیون و ۸۳۲ هزار تومان در روز شنبه به ۲۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در روز چهارشنبه رسید.

این رقم در ابتدای این دوره برای متاهلین ۳۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان ثبت شده بود که در انتهای هفته با نزدیک به ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان افزایش در انتهای هفته به ۳۵ میلیون تومان نائل آمد.

باتوجه به آن که نرخ سود واقعی به مبلغ اولیه پرداخت شده نیز وابسته بوده بنابراین با تغییر قیمت اوراق هزینه وام نیز تغییر خواهد کرد.

با این اتفاق نهایتا خالص هزینه‌های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند رفتاری متناسب با هزینه وام مسکن دارد. بر این اساس متغیر مذکور باتوجه به قیمت‌های روز چهارشنبه ۱۵ مهر ماه در پایان هفته برابر با ۱۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و این رقم برای متاهلین برابر با ۳۳۵ میلیون تومان بوده است.

پاسخ دادن