افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها تنها در ۴ ماه گرم سال

اقتصاد برتر

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به موافقت کمیسیون‌های تخصصی دولت با افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها که صرفا ۱۴ درصد مشترکین هستند، گفت: اگر دولت تصویب کند اجرای افزایش تعرفه برق از اول خردادماه تا پایان شهریورماه خواهد بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از فارس، محمود رضا حقی فام در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود ظاهراً دولت با افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها مخالف است گفت: پیشنهاد افزایش تعرفه برق پرمصرف ها از کمیسیون‌های تخصصی دولت عبور کرده و تائید شده است و بنابراین قرار است پیشنهاد در هیأت دولت مطرح و به آن رأی داده شود.

وی افزود: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم کمیسیون‌های تخصصی دولت با پیشنهاد وزارت نیرو برای اصلاح و افزایش تعرفه برق موافقت کرده و آن را تائید کرده‌اند اما اطلاعی از اینکه دولت با آن مخالف باشد ندارم.

سخنگوی صنعت برق با تأکید بر اینکه قطعاً پیشنهاد اصلاح و افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها برای افزایش درآمد شرکت‌های توزیع برق نیست، تصریح کرد: در پیشنهاد ارائه شده به دولت برای اصلاح تعرفه‌های برق پرمصرف‌ها موضوع افزایش تعرفه مربوط به چهارماه اوج مصرف است و از اول خرداد تا پایان شهریورماه را در بر خواهد گرفت.

حقی‌فام ادامه داد: هدف از این برنامه تنها کاهش میزان مصرف برق پرمصرف‌ها و ملحق شدن این گروه به خوش مصرف‌ها است.

وی اضافه کرد: در پیشنهاد ارسالی وزارت نیرو به رئیس جمهور و دولت به صراحت اعلام شده است که این برنامه تنها محدود به ۴ ماه از سال است و قرار نیست که این افزایش تعرفه مشمول قبوض تمام مشترکان برق شود.

حقی‌فام خاطرنشان کرد: ۸۶ درصد مشترکان برق مشمول این طرح افزایش تعرفه پرمصرف‌ها نخواهند شد بنابراین اگر دولت در زمان مناسب این طرح را به تصویب برساند ۱۴ درصد مابقی هم می‌توانند با آموزش و تبلیغات لازم به جرگه کم مصرف‌ها در فصل تابستان بپیوندند.

به گفته وی، اگر این طرح به درستی اجرا شود می‌توانیم میزان مصرف برق را در فصل تابستان کنترل کنیم و شاید حتی درآمدها کاهش هم داشته باشد.

آمارها نشان می دهد مشترکین خانگی بیش از ۵۱ درصد از تقاضای مصرف برق در ساعات اوج بار شبکه را به خود اختصاص داده اند که تنها ۲۰ درصد از آنها، در زمره مشترکین پرمصرف برق قرار می گیرند. همچنین از آنجا که مشترکین پرمصرف غالبا از طبقات مرفه و برخوردار جامعه هستند، اصلاح تعرفه برق آنها معادل افزایش فشار اقتصادی به عموم مردم نیست.

با توجه به حمایت کارشناسان صنعت برق، مسئولین وزارت نیرو، کمیسیون انرژی و کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی از افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف و در عین حال قطعی بودن بروز خاموشی در تابستان ۱۳۹۸، دولت می تواند با تصویب پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر افزایش تعرفه برق پرمصرف ها از میزان مصرف برق در تابستان به مقدار قابل قبولی بکاهد و از خاموشی های پی در پی جلوگیری کند.

پاسخ دادن