افزایش دمای هوا در بیشتر مناطق کشور

از امشب تا اواسط هفته روند تدریجی افزایش دما بین ۷ تا ۱۰ درجه در بیشتر مناطق کشور به جز سواحل دریای خزر و شمال غرب، پیش بینی می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۹ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امیر حسین نقشینه کارشناس هواشناسی  با بیان اینکه امشب در اکثر مناطق کشور جوی آرام حاکم است گفت: در استان های کهگیلویه و بویر احمد ، چهارمحال و بختیاری بارش پراکنده برف و باران پیش بینی می شود. از اواخر فردا با ورود سامانه ای از جنوب غرب کشور در استان های خوزستان ، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد ، چهارمحال و بختیاری و ایلام،  ابرناکی و رگبار پراکنده گاهی رعد وبرق و وزش باد شدید موقتی آغاز خواهد شد.  این شرایط روز دوشنبه با گسترش فعالیت این سامانه، علاوه بر استان های چهارمحال  و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد و ایلام ، اصفهان، یزد ،فارس و شمال کرمان و در اواخر وقت جنوب خراسان رضوی و بخش هایی از خراسان جنوبی را نیز فرا می‌گیرد.

نقشینه اظهار داشت: همچنین در روز دوشنبه با شمالی شدن جریانات بر روی دریای خزر، کاهش دما ، مواج شدن دریا و بارندگی پیش بینی می شود. او با اشاره به اینکه در اواخر روز دوشنبه در شمال غرب کشور نیز بارش های پراکنده دور از انتظار نخواهد بود افزود: شدت بارندگی در روز دوشنبه در زاگرس مرکزی شامل شرق خوزستان ، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و غرب فارس خواهد بود. از امشب تا اواسط هفته روند تدریجی دما را در بیشتر مناطق کشور به جز سواحل دریای خزر و شمال غرب کشور شاهد خواهیم بود و این افزایش دما در نیمه شرقی کشور محسوس تر خواهد بود و بین ۷ تا ۱۰ درجه سانتی گراد پیش بینی می شود.

وی درباره آب وهوای تهران هم گفت: فردا آسمان تهران صاف همراه با غبار صبحگاهی و در بعد از ظهر قسمتی ابری همراه با وزش باد است.  بیشترین دمای هوای تهران فردا  به ۱۳ درجه و کمترین آن به ۳ درجه خواهد رسید. نقشینه درباره هشدار سطح زرد هم که امروز از سوی هواشناسی صادر شد توضیح داد: از بعدازظهر فردا یکشنبه سامانه بارشی فعالیت خود را آغاز می کند و در اواخر وقت سه‌شنبه پایان می یابد. با ورود این سامانه شاهد بارش باران در مناطق گرمسیر توام با رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر همراه با بارش برف خواهیم بود.

این کارشناس هواشناسی تصریح کرد: بر اثر این مخاطره شاهد افزایش حجم روان‌آب و احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی،اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، احتمال تاخیر در پروازها، احتمال تگرگ در مناطق مستعد خواهیم بود. در این مدت احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه مناطق کوهستانی، آمادگی تجهیزات برف‌روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر لازم است.

پاسخ دادن