افزایش صادرات ال پی جی ایران در ۲۰۲۲

طبق پیش بینی منابع تجاری ، صادرات ال پی جی ایران در سال جاری میلادی تا حدود ۶ میلیون تن افزایش می یابد و چین همچنان اصلی‌ترین خریدار است.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۰ بهمن ۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر ، اس پی گلوبال پلتس از قول منابع تجاری اعلام کرد: پیش‌بینی می‌ شود، صادرات ال پی جی ایران در سال جاری میلادی تا حدود ۶ میلیون تن افزایش یابد و چین همچنان اصلی‌ترین خریدار این محموله‌ها باشد.

بر اساس این گزارش، اگر آمریکا تحریم‌های اعمال‌ شده بر بخش انرژی ایران را بردارد این مقدار می‌تواند بیش از این رقم هم باشد. میزان صادرات گاز مایع با توجه به در دسترس بودن نفت‌کش‌ها، حدود ۴۵۰ تا ۵۳۰ هزار تن در ماه خواهد بود.

تولید ال‌پی جی ایران رو به‌ افزایش است اما مشکل ، تعداد نفت‌کش‌های موجود در بنادر ایران است. صادرات این محصول در آخرین ماه سال گذشته میلادی به ۵۳۱ هزار تن رسید.

به گفته محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، ۱۳۰ میلیون مترمکعب ظرفیت تولید گاز در سال جاری میلادی افزایش می یابد که شامل تولید گاز از میدان ۱۱ پارس جنوبی و افزایش تولید از میادین ساحلی به‌ دنبال بالا رفتن مصرف داخلی می‌شود.

اصلی‌ترین مانع افزایش صادرات ال‌پی جی ایران به آسیا محدودیت‌هایی است که شرکت‌های بین‌المللی تجارت و کشتیرانی به‌ دلیل تحریم‌ها با آن مواجه هستند.

طبق آمار ، صادرات ایران در دسامبر ( آذر) سال گذشته میلادی حدود ۳۱۶ هزار تن پروپان و ۲۱۵ هزار تن بوتان بوده‌ و محموله‌ها بیشتر در بنادر عسلویه و گاهی در بندر سیراف استان بوشهر بارگیری شده اند.

پاسخ دادن