افزایش ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۹۶

معاون وزیر نیرو با اشاره به راه اندازی ۵ نیروگاه تولید برق از زباله در کشور گفت: سال ۹۶ میزان ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور به حدود ۷۰۰ تا ۸۵۰ مگاوات می‌رسد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ فروردین ۹۶

سیدمحمد صادق‌زاده افزود: حدود ۹۰ درصد از این میزان ظرفیت تولیدی در بخش بادی و خورشیدی خواهد بود و بقیه نیز به نیروگاه‌های زمین گرمایی، زیست توده و… تعلق خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: عمده این نیروگاه در ظرفیت‌های ۱۰، ۲۰ تا ۳۰ مگاواتی در سراسر کشور است و مزیت عمده احداث این نوع نیروگاه ها این است که تلفات چندانی در حوزه انتقال برق نخواهند داشت.
صادق زاده با اشاره به ساخت نیروگاه‌های زباله سوز در کشور، گفت: ۵ نیروگاه تولید برق از زباله در کشور راه اندازی شده که در مجموع حدود ۹ مگاوات ظرفیت تولید برق خواهند داشت. عمده این نیروگاه‌ها در شمال کشور است و تفاوت آن با سایر نیروگاه‌ها وابستگی آن‌ها با اقتصاد تأمین زباله است.
مدیرعامل ساتبا اضافه کرد: معمولاً در دنیا روال این است که در ساخت این نوع نیروگاه‌ها نهادهای دیگری چون شهرداری‌ها و نهادهای زیست محیطی مشارکت دارند، اما متأسفانه تاکنون این نهادها در ایران برای همکاری و سرمایه گذاری در این زمینه اعلام امادگی نکرده‌اند.
وی گفت: میزان درخواست سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور حدود ۳ میلیارد دلار بوده که البته تاکنون تنها بخشی از آن محقق شده است.
صادق‌زاده افزود: ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر برای مدیریت بار تابستان ۹۶ حدود ۴۵۰ مگاوات است که حدود ۱۰۰ مگاوات آن خورشیدی است و در سه ماهه اول سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد.

*مهر

پاسخ دادن