افزایش عرضه ارز و ریزش بازار در هفته آینده

بازار ارز با چشم انداز منفی انتظارات تورمی با عرضه بیشتر مواجه شده و انتظار می‌رود هفته بعد را با ریزش آغاز کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

گزارش‌های میدانی حاکی است، بازار دلار در ماه‌های اخیر بی ثبات بوده و به طور کلی روند کاهشی داشته است.

فعالان بازار ارز می‌گویند، از وقتی عبدالناصر همتی از سمت رئیس کلی بانک مرکزی کنار گذاشته شده، بازار ارز ثبات بیشتری پیدا کرده است و جلوی نوسانات قیمتی بازار گرفته شده است.

بازار ارز از پاییز ۱۳۹۹ به سمت ثبات بیشتر حرکت می‌کند و قیمت ۳۳ هزار تومانی برای دلار در زمانی که نقدینگی کل کمتر از ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان بود، منطقی نبود و سیاست همتی باعث باد شدن زود هنگام و بحران زای قیمت دلار در بازار شد. درحالیکه بانک مرکزی می‌بایست به طور تدریجی و متناسب با واقعیت‌های حجم پول و حجم تولید ناخالص داخلی اقدام به قیمت گذاری کنترل شده نرخ ارزهای خارجی کند.

اکنون حجم نقدینگی از ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته و با حفظ همین میزان رشد در حجم پول، در سال ۱۴۰۱ می‌بایست شاهد رسیدن مجدد قیمت دلار به اعدادی مانند آنچه در مهرماه ۱۳۹۹ اتفاق افتاد باشیم، مگر اینکه بازگشتی مجدد به سیاست سرکوب ارزی با استفاده از ورودی‌های جدید ارزی به دلیل توافقات بین المللی اتفاق بیافتد.

ظاهرا این گزاره در حال روی دادن است و سیگنال‌هایی که به بازار ارز می‌رسد نشان می‌دهد که ورودی ارزی کشور افزایش یافته و منطق ضعیف اقتصادی همراه با منطق بسیار قوی سیاسی باعث افت بیشتر قیمت دلار در بازار در تابستان ۱۴۰۰ خواهد شد.

این مساله در بازار حواله‌ها خود را نشان داده و قیمت دلار نیمایی به سختی در ۲۰ هزار تومان مشتری دارد که به دو دلیل؛ به عقب انداختن ثبت سفارش توسط واردکنندگان به دلیل انتظار قیمت‌های پایین تر و عرضه بیشتر ارزهای حاصل از صادرات توسط خصوصی‌های وابسته به حلقه قدرت، خصولتی‌ها و برخی شرکت‌های دولتی باز می‌گردد که برآوردشان از بازار ارز کاهشی است و تاخیر زیادی در بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات داشته اند. در سال ۱۳۹۹ کسری حساب سرمایه تقریبا ۵ میلیارد دلار بوده است که به تدریج و با ورود ارزهای حاصل از صادرات به اقتصاد؛ این رقم کاهش پیدا خواهد کرد.

شکسته شدن ذهنی ساختار تحریم با خارج شدن چند چهره سرشناس ایرانی از فهرست تحریم‌های آمریکا نشانه قوی ای به بازار داخلی داده است که نتیجه آن تسریع کاهش قیمت دلار در بازار آزاد است که از قیمت بازار نیما فاصله زیادی گرفته بود.

نتیجه اینکه بازار داخل از سرمایه گذاری در ارزهای خارجی فاصله گرفته و تقاضای سفته بازانه در این بازار کاهش می‌یابد و روند کاهش قیمتها در هفته آینده محتمل ترین وضعیت در بازار ارز خواهد بود.

پاسخ دادن