افزایش قیمت نفت با حمله به تانکر نفت ایران

افزایش قیمت نفت با حمله به تانکر نفت ایران
اقتصادبرتر

پس از حملات موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی عربستان سعودی ، قیمت نفت رو به افزایش است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ مهر ۹۸

به گزارش رویترز، پس از آنکه مقامات ایرانی اعلام کردند که دو راکت به یک نفتکش ایرانی که در حال عبور از دریای سرخ بود برخورد کرده است، قیمت نفت خام صبح جمعه به شدت افزایش یافت.
استفان اینز ، استراتژیست بازار آسیا و اقیانوس آرام در AxiTrader ، به رویترز گفت: “ظرفیت لوازم یدکی شکننده است و با آسیب پذیری زنجیره تامین نگرانی ها در هر میدان نفتی خاورمیانه افزایش می یابد و تقریباً ، بازرگانان همچنان از حق بیمه ریسک تأمین استفاده می کنند.”
روز جمعه بعد از حملات موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان سعودی، انفجارها باعث سرازیر شدن نفت به دریای سرخ شد.
رویترز می افزاید: این تانکر نفتی متعلق به شرکت نفتی دولت ایران بود و در دریای سرخ در ۶۰ مایلی ساحل سعودی دچار آتش سوزی شده است. رسانه های محلی می گویند ، این حادثه یک حمله تروریستی بوده است.
نفتکش Sinopa که توسط شرکت ملی نفت ایران (NIOC) اداره می شد ، هنگام وقوع انفجار از طریق دریای سرخ در حال قایقرانی بود. این انفجار به اندازه کافی عظیم بود که به دو مخزن آن آسیب برساند و منجر به ریزش نفت در منطقه بشود.
رسانه های محلی به نقل از “کارشناسان فنی” ایران نقل کرده اند که معتقدند این واقعه می تواند ناشی از یک “حمله تروریستی” باشد .
در این حادثه که در نزدیکی جده ، بزرگترین بندر در دریای سرخ و دروازه دریایی عربستان سعودی رخ داد ، خدمه نفتکش زخمی نشدند.
NIOC ، که از نظر استخراج نفت خام ، پس از عربستان سعودی در رده دوم قرار دارد ، به خبرگزاری ایرنا گفت: به نظر می رسد دو موشک به این نفتکش اصابت کرده است و به جای دیگری گسترش نیافته است.

*گزینه های روی میز و انتقام نظامی سعودی ها

پس از آنکه تاسیسات نفتی آرامکو سعودی دستخوش حملات پهبادی حوثی های یمن قرار گرفت، آمریکا و متحدانش تلاش بی شائبه ای در متهم جلوه دادن ایران داشتند و مرتب از سوی پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام می شد که همه گزینه های روی میز همچنان وجود دارند و نمی خواهیم از گزینه جنگ استفاده کنیم اما سعودی ها در نظر دارند تا از حملات نفتی صورت گرفته به تاسیساتشان انتقام نظامی بگیرند.
” عادل الجبیر” وزیر امور خارجه عربستان گفت : ” ما می خواهیم حمایت بین المللی را بسیج کنیم و می خواهیم همه گزینه ها – گزینه های دیپلماتیک ، گزینه های اقتصادی و گزینه های نظامی را بررسی کنیم” و سپس تصمیم بگیریم . وی افزود: ” ریاض معتقد است که ایران مسئول حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو است زیرا این تجهیزات نظامی، تجهیزات ایرانی است”!
وی همچنین گفت: ” به زودی ” تحقیقات در باره حملات به تاسیسات آرامکو عربستان در بقیق در ۱۴ سپتامبر باید تکمیل شود ، وی ادعا کرد ” ما یقین داریم این پهپادها از شمال آمده است .”

الجبیر گفت: ” پس از تحقیق و تفحص کامل ، اعلام می کنیم که حملات واقعی از سوی چه کسانی بوده است.” در همین حال ، ما باید به ایرانیان نشان دهیم که “رفتار شما نمی تواند ادامه یابد”.
با وجود تمایل به استفاده از ” گزینه های نظامی ” ، الجبیر گفت: عربستان سعودی می خواهد ” اطمینان دهد که ما به هر قیمتی از جنگ جلوگیری می کنیم .”
ریاض هفته گذشته قطعاتی از موشک ها را به عنوان دلایل” اثبات ” مقصر بودن ایران نشان داد ، و اصرار داشت که هیچ راهی برای حوثیهای یمن – که مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته اند وجود ندارد.
آمریکا ، انگلیس ، فرانسه و آلمان که همه آنها به عربستان که درحال جنگ علیه حوثی های یمن است اسلحه فروخته اند نیز ایران را مقصر دانستند! و اصرار دارند همین که تجهیزات یمنی ها ایرانی است کفایت می کند که ایران را مقصر حملات به تاسیسات نفتی آرامکو بدانیم!

* چرا واشنگتن مجبور است ایران را به خاطر حملات سعودی مقصر بداند

ایران قاطعانه دخالت را رد کرده است ، این سؤال را مطرح می کند که آیا حتی سعودی ها هم معتقدند که ایران مسوول است و خاطرنشان می کند که حوثی ها با این حملات ، سیستم دفاع موشکی سعودی ها راکه محصول آمریکایی هاست درواقع ” آمریکا را تحقیر کردند “.
این خبر کمتر از یک ماه پس از آن اتفاق می افتد که ازدحام هواپیماهای بدون سرنشین و موشک ، میدان نفتی بزرگ آرامکو را در شهر آبقایق هدف قرار داده و خسارت های سنگینی را به تاسیسات وارد کرده و تولید را به نصف کاهش داده است. حوثی های یمنی ، که از سال ۲۰۱۵ با سربازان سعودی می جنگند ، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند ، اما ریاض و متحد آن واشنگتن ، ایران را مقصر می دانند ، ادعایی که از سوی ایران با قوت رد می شود.
تانکر نفتی Sinopa ، متعلق به شرکت ملی نفت ایران (NIOC) ، هنگام حمله ، از طریق دریای سرخ در حال سفر بود. . NIOCبه NBC گفت که این نفتکش در ساعت ۵ صبح و ۵:۲۰ دقیقه به وقت محلی با دو موشک مورد اصابت قرار گرفت.
منابع خبری گفتند ، این کشتی صدمات سنگینی را متحمل شد و نفت آن به دریای سرخ سراریز شد. در این حادثه خدمه نفتکش زخمی نشدند.

این حادثه پس از حملات ۱۴ سپتامبر به دو پالایشگاه نفتی عربستان سعودی که بیش از نیمی از تولید نفت خام این پادشاهی را تولید می کند از بین برد و این امرباعث افزایش قیمت نفت شد.
پس از این خسارت که به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وارد شد، دولت عربستان گفت: اگر هیچ اقدام جهانی “برای جلوگیری از ایران” صورت نگیرد ، افزایش شدید قیمت نفت را پیش بینی می کند
تنش های اخیر در تنگه هرمز ، که مهمترین آبراه نفتی جهان است و تقریباً یک سوم دروازه نفت خام و حمل سایر فرآورده های نفتی توسط نفتکش هاست ، افزایش یافته است.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن