افزایش قیمت نفت برای اوپک تهدید است

وزیر نفت با تاکید بر این‌که افزایش قیمت نفت به‌دلیل افزایش تولید نفت رقبای اوپک، برای اوپکی‌ها تهدید است؛ از عدم توافق ایران و هند بر سر توسعه میدان نفتی فرزاد B خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ اسفند ۹۵

بیژن زنگنه پس از اتمام مذاکره با وزیر انرژی روسیه، در جمع خبرنگاران با تاکید بر این‌که افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی برای کشورهای عضو اوپک تهدید محسوب می‌شود، توضیح داد: افزایش قیمت نفت در عین اینکه درآمد اوپکی‌ها را افزایش می‌دهد، در نهایت به ضرر خودشان است. زیرا رقیبان می‌توانند در این شرایط تولید خود را بالا ببرند.

وی افزود: افزایش قیمت نفت بیش از ۶۰ دلار در میان‌مدت باعث سیکل سقوط قیمت خواهد شد. همه کارشناسان بر این باور هستند که بازار نفت در سال ۲۰۱۷ به تعادل می‌رسد. البته اگر اتفاقات عجیب و غریبی در بازار رخ ندهد.

وزیر نفت با بیان این‌که، روی کار آمدن ترامپ موجب تقویت تولید نفت در آمریکا می‌شود، تصریح کرد: وزیر خارجه آمریکا برای نخستین بار یک فرد نفتی است و بیش از این‌که سابقه سیاسی داشته باشد در حوزه نفت فعالیت کرده و مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت نفتی دنیا بوده است.

*** ایران و هند در مورد میدان نفتی فرزاد به توافق نرسیدند

وی در ادامه در پاسخ به  این سئوال مبنی بر این‌که آیا پیشنهاد هندی‌ها برای توسعه میدان نفتی فرزاد B مورد قبول ایران واقع شد؟، گفت: پیشنهاد هند مورد بحث قرار می‌گیرد اما با آن‌ها به توافق نرسیدیم و بعید است به این سادگی به توافق برسیم. زیرا فاصله پیشنهاد ما و هندی‌ها از نظر قیمت خرید گاز زیاد است. بنابراین ممکن است توسعه این میدان به شرکت دیگری داده شود.

وزیر نفت در ادامه در مورد صادرات نفت کرکوک، توضیح داد: این پیشنهاد در جلسه روز گذشته که با وزیر نفت عراق داشتیم مورد بحث قرار گرفت و قرار شد یک مشاور بین‌المللی برای این منظور انتخاب شود و این مشاور بر اساس چارچوب‌هایی که ما تعیین می‌کنیم گزینه‌های مختلفی را پیشنهاد کند و توجیه فنی و اقتصادی این فعالیت را اعلام کند.

وی افزود: ترجیح ما برای نفت کرکوک سوآپ است. قرار شد بخشی از نیاز پالایشگاه‌های شمال‌غرب کشور از این طریق تامین شود. یعنی نفت موردنیاز شهرهای اراک، کرمانشاه، تهران و تبریز از این طریق تامین شود. این‌که مقدار آن چقدر باشد باید مشاور بین‌المللی تصمیم بگیرد.

*** آمادگی ایران برای صادرات گاز به عراق

وزیر نفت در ادامه با تاکید بر این‌که ایران برای صادرات گاز به عراق آماده است، افزود: در این زمینه مشکلاتی برای دریافت منابع از عراقی‌ها داریم. زیرا عراق باید ال‌سی باز کند و مشکلاتی برای باز کردن ال‌سی دارد. عراق سختگیری می‌کند و فقط از طریق یک بانک تجاری عمل می‌کند. زیرا این موضوع جنبه انحصاری دارد که این مشکل باید برطرف شود. امیدوارم این موضوع در روزهای آینده حل شود.

*ایسنا

 

پاسخ دادن