افزایش معافیت مالیات حقوق‌بگیران با تداوم برخورد با فرار مالیاتی

جزئیات معافیت های سالانه حقوق اعلام شد

به گفته رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور، با استمرار برخورد قاطع با فرارهای مالیاتی و ریشه‌کنی این پدیده، عملاً زمینه افزایش معافیت مالیات بر حقوق‌بگیران میسر می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سازمان مالیاتی، داود منظور با بیان اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی عمدتاً باتکیه‌بر کوشش مالیاتی و تداوم مبارزه با فرار مالیاتی محقق خواهد شد، اظهار کرد: نباید به پرداخت‌کنندگان منظم مالیات در اقتصاد از جمله بخش حقوق‌بگیران و مشاغل و اقشار ضعیف‏تر، فشار مالیاتی وارد شود. بدیهی است اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی بر فعالیت‏ های اقتصادی از مرحله تولید تا مرحله مصرف‌کننده نهایی است که می‌تواند مانعی در برابر مودی برای کتمان درآمد و اقدام به فرار مالیاتی به وجود بیاورد. افرادی که با روش‌ها و ترفندهایی مانند کارت به کارت کردن، دریافت سکه و دلار و … در تلاش برای کتمان درآمد و نپرداختن مالیات هستند، در حقیقت حقوق عامه را نادیده می‌گیرند. چرا باید صاحبان برخی مشاغل از پرداختن مالیات ممانعت کنند و کارمندان و حقوق‌بگیران با درآمد ثابت به‌صورت منظم مالیات بپردازند. باید عدالت مالیاتی برقرار شود.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور، در ادامه به تصویب دستورالعمل اجرایی تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری در شورای پول و اعتبار و اعلام آن توسط بانک مرکزی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: بر اساس این دستورالعمل، حساب‏هایی که توسط فعال اقتصادی به‌عنوان حساب تجاری اعلام می‌شود، مبنای محاسبه مالیات قرار می‌گیرد چرا که تراکنش‏ها و هرگونه واریزی به این حساب‌ها به‌عنوان درآمد و فروش مؤدی تلقی می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. تمام فعالان اقتصادی باید حساب‌های تجاری و شخصی خود را تعیین تکلیف کنند و اگر فردی از حساب شخصی برای کار تجاری استفاده کند، شناسایی شده و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که این امر نیز به نوبه خود در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و عدم کتمان درآمد و اقدام به فرار مالیاتی، نقش بسزایی خواهد داشت.

وی تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان بر اساس ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را یکی از محورهای مهم عملیاتی برای هوشمندسازی نظام مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی برشمرد و گفت: باتکیه‌بر اطلاعات این پایگاه و همچنین بررسی صورت معاملات فصلی اشخاص، قادر به سنجش فعالیت اقتصادی مودیان خواهیم بود. در وصول مالیات، بخش رسمی اقتصاد که شناسایی شده، نباید تحت‌فشار باشد، سازمان امور مالیاتی در دوره جدید، توجه خود را بر روی بخش‏های خاکستری اقتصاد که شناسایی نشده‌اند، متمرکز کرده و به دنبال کاهش فشار از مودیان شناسایی شده و افزایش و اعمال فشار بر مودیان شناسایی نشده است. تکریم و حمایت از مودیان خوش‌حساب و مودیانی که به‌موقع به تکالیف قانونی خود عمل می‌کنند، یک اصل و ضرورت است. با برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده، اجازه سوء استفاده به کسانی که به اشکال مختلف درصدد فرار مالیاتی یا اجتناب از پرداخت مالیات هستند را نمی‌دهیم.

منظور با تأکید بر ضرورت مبارزه جدی با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید برای برقراری عدالت مالیاتی گفت: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان که کمک شایان توجهی به هوشمند شدن فرایندها و تشخیص عادلانه و واقعی درآمد اشخاص می‌نماید، فرار مالیاتی به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت. با توجه به پیگیری‌های صورت‌گرفته جهت تحولات بنیادین در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مودیان مالیاتی و با افزایش اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی طی دوره اخیر، چند باند و شبکه بزرگ فساد و فرار مالیاتی نیز کشف شده و برخی از آن‏‏ها، اطلاع‌رسانی شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: فرار مالیاتی عموماً به سه شکل اساسی یعنی عدم ثبت‌نام به‌عنوان مؤدی مالیاتی، کتمان درآمد و ثبت هزینه‌های غیرواقعی صورت می‌پذیرد و باتوجه‌ به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور، عزم جدی و اراده قاطع سازمان امور مالیاتی و همکاری و تعامل دستگاه‏های نظارتی از جمله قوه قضائیه و پلیس امنیت اقتصادی برای برخورد با جرایم اقتصادی و فساد اداری یک ضرورت است.

پاسخ دادن