افزایش نرخ تضمینی گندم یا واردات؛ کدام بهتر بود؟

افزایش نرخ تضمینی گندم یا واردات؛ کدام بهتر بود؟
اقتصادبرتر

نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم برای سال زراعی جاری نیز ۲۲۰۰ تومان تعیین شده که این قیمت نیز پایین تر از قیمت های منطقه است و مورد اعتراض جامعه کشاورزی قرار گرفته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، بعد از ۴ سال تکرار خودکفایی در تولید گندم، دولت امسال برای تامین آرد خبازی ها اقرار به نیاز برای واردات کسری این محصول کرده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: نرخ پایین خرید تضمینی گندم احتمالا باعث واردات ۲ میلیون تن از این محصول با قیمت ۵ هزار تومانی به کشور می‌شود.

جلال محمودزاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، سال جاری در حدود ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شده است، اظهار داشت: ۵ میلیون گندم نیز به دلیل پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم به سیلو‌ها تحویل نشده و در انبار کشاورزان برای استفاده‌ها مختلف از جمله خوراک دام ذخیره شده است.

وی افزود: دولت از ۱۳ میلیون گندم تولیدی در کشور ۸ میلیون تن گندم را از گندمکاران خریداری کرده است؛ این در حالی است که نیاز کشور به گندم در حدود ۱۰ میلیون تن است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: دولت مجبور است برای تامین کمبود ۲ میلیون تن گندم این میزان را با قیمت ۵۰۰۰ تومان از خارج وارد کند؛ در حالی که اگر قیمت مناسبی را برای خرید تضمینی گندم تعیین می‌کرد، کشاورزان گندم خود را به سیلو‌ها تحویل می‌دادند و نیاز نبود که دولت برای واردات گندم ارز مورد نیاز کشور را هزینه کند.

محمودزاده ضمن انتقاد از پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم، تصریح کرد: قیمت پایین خرید تضمینی گندم باعث شده دلالان گندم را با قیمت بالاتر از قیمت تعیین شده دولت، خریداری کنند و با قیمت بیشتر به کشور‌های همسایه بفروشند.

در سه سال گذشته حجم گندم فروخته شده به صورت خرید تضمینی به دولت، نیاز کشور را تامین می کرد اما در سال جاری با وجود اینکه از لحاظ تولید به خودکفایی رسیده ایم اما دولت نتوانست خرید تضمینی مطابق با تولید داشته باشد.

درحالی که وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرده بود که ۱۰ میلیون تن خرید تضمینی خواهد داشت تنها ۷٫۷ میلیون تن از این محصول را خریداری کرد.

 در ماه های گذشته طی  اخبار متعددی درباره تفاوت نرخ گندم داخلی و خارجی و احتمال قاچاق این محصول نرخ پایین خرید تضمینی گندم هشدار داده شد اما گوش شنوایی برای شنیدن وجود نداشت؛ درحالی که نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم در سال زراعی گذشته ۱۷۰۰ تومان تعیین شده بود که قیمت این محصول در کشور های همسایه بیش از ۳۰۰۰ تومان و هزینه واردات آن با ارز نیمایی بیش از ۴۰۰۰ تومان است.

بیشتر بخوانید: گندم مقصد بعدی قاچاق

این شرایط باعث شد که ۳ میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شود و سرنوشت نامعلومی داشته باشد؛ به طوری که برخی اذعان می کنند که به دلیل قیمت پایین این محصول در مقایسه با سایر محصولات وارد خوراک دام و طیور شده است، برخی می گویند به خارج از کشور قاچاق شده و برخی صحبت از ذخیره آنها در انبار ها برای فروش در سال زراعی آینده می کنند که البته در صورت نگهدای به روش های غیر اصولی آلودگی هایی برای مصرف کننده به همراه دارد.

نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم برای سال زراعی جاری نیز ۲۲۰۰ تومان تعیین شده که این قیمت نیز پایین تر از قیمت های منطقه است و مورد اعتراض جامعه کشاورزی قرار گرفته است.

ربیعی سخنگوی دولت درباره نرخ خرید تضمینی گندم اظهار داشت که قیمت نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زارعی جاری منطقی است و دولت نمی تواند مبلغ بیشتری برای خرید تضمینی این محصول پرداخت کند.

تا به امروز واکنش رسمی در ارتباط با کمبود گندم برای تامین آرد خبازی ها و احتمال واردات این محصول به میان نیامده بود تا اینکه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز با حضور در جمع بازرگانان از واردات این محصول به کشور با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت، خبر داد.

بنابراین گزارش هنوز میزان واردات گندم و ارز اختصاصی برای واردات این محصول اعلام نشده اما پیش بینی شده که ۲ میلیون تن گندم برای جبران کسری مورد نیاز است.

وزیر جهادکشاورزی در این جلسه اظهار داشت: به رغم افزایش تولید گندم در کشور طی سال جاری اما کشاورزان در بسیاری از استان ها و به ویژه استانهای غربی و شمال غرب حتی گندم کشت آبی را به دولت نفروختند.

حجتی در ادامه در خصوص موضوع واردات گندم به کشور و گلایه یکی از اعضای اتاق بازرگانی نسبت به عدم اطلاع‌رسانی شفاف نسبت به این موضوع گفت: علی‌رغم آنکه در سال جاری تولید گندم‌مان افزایش داشت به دلایلی نتوانستیم گندم را حتی به میزان سال قبل‌تر که با خشکسالی هم مواجه بودیم خریداری کنیم.

وزیر جهادکشاورزی افزود: من نمی‌خواهم این موضوع را خیلی باز کنم ولی یکی از دلایل اصلی آن، این بود که کشاورزان در برخی استان‌ها، گندم‌های تولیدی‌شان را به ما نفروختند و حتی میزان خرید ما به اندازه کشت آبی آن‌ها هم نبود که این موضوع در استان‌های غربی و شمال‌غربی بیش از سایر استان‌ها بود.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت خرید جو در کشورمان حدود ۱۸۰۰ تومان است و قیمت همین جو در آنسوی مرزها، بیش از ۳۰۰۰ تومان است، طبیعی است که مشکلاتی پیش خواهد آمد.

پاسخ دادن