افزایش نرخ سپرده‌های بانکی خوب یا بد؟

نرخ سود بانکی
اقتصاد برتر

احمد خادم المله- مدیر مسئول- پس از پایان ماه مبارک رمضان که فعالیت‌های اقتصادی و فضای کسب و کار رونق می‌گیرد، این روزها زمزمه افزایش نرخ سود بانکی هم مطرح شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ خرداد ۹۸

 کارشناسان مالی و پولی پیش بینی می‌کنند با توجه به اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه کل کشور برای اولین بار طی چند سال اخیر از ۵۰ درصد فراتر رفته و به ۵۱٫۴ درصد رسیده است. همچنین بازده سرمایه طی سال گذشته در بازار ارز ۱۶۰ درصد، در بازار سکه ۱۸۰ درصد و در بازار مسکن بیش از ۹۰ درصد بوده، لازم است نرخ سود بانکی سپرده‌ها از ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش پیدا کند تا مردم رغبت بیشتری برای سپردن سرمایه‌های خود به بانک‌ها داشته باشند. در غیر اینصورت ممکن است سپرده‌های مردم از بازار‌های پایه دیگری سر در آورد و ثبات این بازار‌ها را مثل گذشته بر هم بزند که نهایتا به زیان اقتصاد کشور تمام خواهد شد.

طبق معمول با شروع زمزمه‌های افزایش نرخ سود بانکی بلافاصله دو گروه موافق و مخالف درباره آن موضع گرفتند، مخالفان معتقدند افزایش نرخ سود بانکی باعث خواهد شد، نقدینگی از بخش تولید و صنعت فرار کند و به سوی بانک‌ها سرازیر شود که این به ضرر تولید و اقتصاد کشور است لذا بانک مرکزی نباید نرخ سود بانکی را افزایش دهد و باید به نحوی شرایط را مدیریت کند که نقدینگی از سوی بانک‌ها به بخش تولید سرازیر شود. مخالفان نیز می‌گویند، افزایش نرخ سود بانکی باعث ایجاد شبه پول و افزایش حجم نقدینگی در کشور می‎شود.

از سوی دیگر موافقان افزایش نرخ سود بانکی معتقدند با توجه به افزایش تورم در کشور منطقی این است که نرخ سود سپرده‌های بانکی بطور متعادل افزایش یابد در غیر اینصورت نقدینگی به سمت بازار‌های پایه موازی حرکت خواهد کرد و تعادل سایر بازار‌ها را مثل گذشته بر هم خواهد زد لذا اگر بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را بطور منطقی افزایش دهد مردم نقدینگی بیشتری را به بانک‌ها تزریق خواهند کرد و بانک‌ها با هماهنگی دولت می‌توانند نقدینگی جمع آوری شده را به سوی تولید هدایت کنند اما نکته سومی که دو گروه موافقان و مخالفان به آن بی توجه هستند اینکه سرمایه و صاحب سرمایه هوشمند است و به سمت بازاری حرکت می‌کند که سرمایه اشان امنیت بیشتر داشته باشد و بالاترین بازدهی را بدهد لذا دولت نمی تواند برای سرمایه‌های در اختیار مردم خیلی تصمیم گیری کند و تاثیر گذار صرف باشد. باید اجازه داده سرمایه مردمی با تصمیم خود مردم هوشمندانه به سمت و سویی حرکت کند که منافع مردم را تضمین کند. نکته دیگر اینکه در شرایط کنونی اقتصاد با توجه به اینکه سود بانکی نرخ جذابی ندارد نمی تواند رقیب قدرتمندی برای بازار سرمایه محسوب شود و باعث تزلزل در این بازار باشد. ضمن اینکه بسیاری از مردم آگاهی، دانش و توانایی فعالیت در بازار سرمایه و یا سایر بازار‌های پایه را ندارند و ترجیح می‌دهند سپرده‌های خرد خود را با اطمینان بیشتر به بانک‌ها بسپارند لذا افزایش نرخ سود سپرده‌ها در شرایط کنونی می‌تواند اقدامی منطقی از سوی بانک مرکزی باشد و نباید به آن خرده گرفت.

پاسخ دادن