افزایش پرونده‌های مهریه به علت افزایش قیمت سکه

رئیس کمیسیون حمایت و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه: هر چقدر قیمت سکه افزایش پیدا می‌کند، دادخواست‌های مهریه به همان نسبت به سمت دادگاه‌ها سرازیر می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۱ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصاد برتربه نقل از صدا و سیما، برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفتگو با موضوع مهریه؛ حمایت از زنان یا ابزار سوء استفاده از مردان و با حضور دکتر فرزام اردلان رئیس کمیسیون حمایت و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه به روی آنتن رفت.
فرزام اردلان با اشاره به اینکه اکثر مهریه‌ها سکه تعیین شده و مهریه‌های غیر منقول خیلی اندک است، گفت: هر چقدر قیمت سکه افزایش پیدا می‌کند، دادخواست‌های مهریه به همان نسبت به سمت دادگاه‌ها سرازیر می‌شود. در حقیقت آنچه در ارتباط با مهریه در جامعه امروز پیش می‌آید، بی ارتباط با مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی روز نیست.

وی با بیان اینکه قرآن کریم تحت عبارت صداق از مهریه نام می‌برد، توضیح داد: از مهریه با عنوان صداق یاد می‌شود، زیرا مرد در جهت اثبات صداقت خودش به زن، باید تضمین‌هایی در اختیار زوجه قرار دهد و در شرع اسلام، حمایت از زن مقصود بوده است.
رئیس کمیسیون حمایت و صیانت مرکز وکلای قوه قضاییه با اشاره به مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه بیان کرد: بیماری کرونا امروز دامن خیلی از خانواده‌ها را گرفته است و فشار‌های روحی و روانی این موضوع و کنار هم قرار گرفتن زوجین در ساعات زیادی از روز به دلیل قرنطینه در کنار مسائل معیشتی ناشی از تعطیل شدن کار‌ها و بحران اقتصادی واقعا در گسترش دعاوی بی تاثیر نیست.

وی با بیان اینکه ریاست قوه قضاییه در سال ۱۳۹۸ به جهت حفظ شان حقوق عامه و کیان خانواده بخشنامه تسهیل در صدور احکام اعسار در احکام مالی را صادر کرد، گفت: متاسفانه زندان‌های کشور به دلیل بدهی‌های مالی گاهی ناچیز، پر از زندانی شده که بخش عمده‌ای از این افراد زندانیان مهریه هستند.

پاسخ دادن