افزایش ۱.۵ درصدی مصرف آب در تهران

روز گذشته مصرف آب روزانه در کلان شهر تهران، با رشد ۱.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به سه میلیارد و ۴۷۰ میلیون لیتر رسید، در حالی که میزان بارش‌های فصل بهار نسبت به دوره بلندمدت کاهش ۵۹.۸ درصدی داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۹ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، شهروندان تهرانی دیروز (هشتم خردادماه) سه میلیارد و ۴۷۰ میلیون لیتر آب تصفیه شده به مصرف رسانند که این میزان نسبت به دوره مشابه پارسال از رشدی ۱.۵ درصدی برخودار شده است. این میزان مصرف درحالی صورت گرفته که بنا برتازه ترین گزارش مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی از ابتدای فصل بهار تا هفتم خردادماه تنها ۲۲ میلی‌متربارندگی در کشورمان به وقوع پیوسته است. میزان بارش‌های ابتدای فصل بهار تا هفتم خردادماه در مقایسه با دوره بلندمدت که ۵۴.۷ میلی‌متربارش به وقوع پیوسته بوده با کاهش ۵۹.۸درصدی روبرو شده است.

وضعیت بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه ۱۳۹۹ تا آخرشهریور ۱۴۰۰) حدود ۱۲۹.۵ میلیمتر بارندگی است که در مقایسه با دورره بلندمدت که ۲۱۹.۲ میلیمتر بارندگی داشته کاهش ۴۰.۹ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین از ابتدای خردادماه تا هفتم این ماه، ۱.۹ میلیمتر بارش در کشور روی داده که نسبت به دوره بلندمدت اختلاف ۶.۶ درصدی دارد. پیش از این حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: بیش از ۲۱۰ شهر کشور تحت تنش آبی قرار دارند که از این تعداد وضعیت یکصد شهر قرمز است. همچنین احتمال دارد در برخی شهرها و روستاها که وضعیت بدتری دارند با قطع آب روبرو شویم که تلاش می‌شود از طرق دیگر آب مورد نیاز تامین شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از افزایش تعداد روستاهای که با تانکر آب رسانی خواهند شد خبرداد و گفت: تابستان امسال بیش از هفت هزار روستا در لیست آبرسانی تانکری قرار گرفته اند. همانطور که پیش بینی می شد امسال سال بسیار سختی به لحاظ بارشی داریم که جزو کم بارش‌ترین سال‌های ۵۰ ساله اخیر است.

پاسخ دادن