افزایش ۴۰ درصدی قیمت میوه در بازار

آنطور که مسئولان تامین اقلام ضروری خبر می‌دهند بازار گوشت قرمز با تامین نهاده‌های دامی رو به کاهش نرخ متمایل شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، معیشت و سفره مردم، همواره از مهم اولویت‌های تامین نیازهای یک جامعه توسط دولت هاست، موضوعی که در رکود اقتصادی بعد از شیوع ویروس کرونا نیز بیش از پیش مورد اهمیت واقع شده است. ایران در این روزها علاوه بر مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا با ویروسی دیگر با نام “تحریم” نیز می‌جنگد.

  • هر کیلو شقه گوسفندی ۱۲۰ هزار تومان

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه نرخ گوشت گوسفندی در بازار تغییری نداشته، اظهار داشت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۰۶ تا ۱۰۸ هزار تومان به مغازه دار و ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌شود.  با توجه به تعطیلی پیش رو مردم بلاتکلیف هستند و این امر روی بازار هم تأثیرگذار است. با توجه به واریز حقوق کارمندی و کارگری پیش‌بینی می‌شود که اتفاق خاصی در بازار رخ ندهد و تنها در صورت بارندگی و ایجاد اختلال در حمل‌ونقل، قیمت‌ها کاهش بسیار ناچیزی داشته باشد که آن هم موقتی خواهد بود.

  • انباشتگی دام در واحدهای دامداری علت اصلی کاهش نرخ گوشت در بازار

منصور پوریان رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور  از روند کاهشی نرخ دام در بازار خبر داد و گفت: با توجه به انباشت دام در واحدهای دامداری و روند کاهشی نرخ ها، نرخ دام به حد منطقی خود رسیده است.  نرخ هر کیلو گوساله  ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان و گوسفند ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است. با توجه به انباشتگی دام سبک و سنگین پیش‌بینی می‌شود که طی روزهای آتی نرخ دام در بازار کاهش یابد.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام از افزایش ۳۰ درصدی تولید دام خبر داد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت دام و رفع نسبی مشکلات نهاده‌های دامی، نرخ کاهش می‌یابد.

  • قیمت مرغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان

محمد علی کمالی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، از استمرار روند افزایش نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۸ هزار و ۷۰۰ تومان، مرغ آماده به طبخ درب کشتارگاه ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان و خرده فروشی ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان است. با توجه به واریز حقوق کارمندی و کارگری و ازدیاد تقاضا برای خرید پیش‌بینی می‌شود که نرخ مرغ در بازار افزایش یابد.  در تعطیلات عادی با ازدیاد سفرها، نرخ مرغ افزایش می‌یابد، اما طی این ۲ هفته برای ارزاق عمومی محدویت و تعطیلی وجود ندارد که بر بازار اثر بگذارد. مرغداران کماکان نگران تامین نهاده‌های دامی هستتد که با استمرار روند فعلی احتمال می‌دهیم که نرخ مرغ در بازار افزایش یابد. با وجود انکه صد درصد نیاز مرغداران از طریق سامانه بازارگاه تامین نمی‌شود و تولیدکنندگان در تامین نهاده با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند، همین امر موجب شده مرغداران در امر جوجه ریزی احتیاط کنند که ثبات نرخ مرغ طی هفته‌های اخیر مصداق بارز این موضوع است.

  • هر شانه تخم مرغ ۲۴ هزار تومان

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران نیز  با اشاره به اینکه بازار تخم‌مرغ تعریفی ندارد، تصریح کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۱۲ هزار تومان معادل شانه‌ای ۲۴ هزار تومان است.  نرخ تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ  بالای ۱۵ هزار تومان است که فروش با نرخ‌های فعلی برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد.  وضعیت صنعت مرغداری طی ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه است،  با گسترش شیوع آنفلوانزا، مرغ‌های تولیدی در واحدهای مرغداری به طور کامل از بین می‌رود، اما هم اکنون به سبب نبود ذرت و کنجاله به مرور از بین می‌رود. نرخ کنونی هر کیلو ذرت  ۴ هزار و ۴۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.  با توجه به افزایش نرخ نهاده‌های دامی و جوابگو نبودن سامانه بازارگاه، نرخ تخم‌مرغ باید به نرخ تمام شده تولید برسد، در غیر این صورت صنعت مرغداری به تعطیلی کشیده می‌شود‌.

  • هر بطری شیر کم چرب ۷ هزار و ۱۰۰ تومان

محمد رضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی نیز  از افزایش نرخ لبنیات در بازار خبر داد و گفت: نرخ ماست دو و نیم کیلو دبه پرچرب ۲۴ هزار تومان، دبه کم چرب ۲۱ هزار تومان، شیر نایلون ۵ هزار و ۴۰۰ تومان و پنیر ۴۰۰ گرمی کاپ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان، ماست کم چرب ٩٠٠گرمی ۸ هزار تومان و ماست پرچرب ٩٠٠ گرمی ۹ هزار و ۷۰۰ تومان است.  نرخ شیر بطری کم چرب ۷ هزار و ۱۰۰ تومان و نرخ هر کیلو شیر بطری نیم چرب ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر ۳ درصد چربی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر کامل ۸ هزار و ۶۰۰ تومان، نرخ شیر خام درب دامداری ۴ هزار و ۱۵۰ تومان و نرخ کره حیوانی ۱۰۰ گرمی ۱۰ هزار تومان تعیین شد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی نرخ شیر خام درب دامداری ۴ هزار و ۱۵۰ تومان را اعلام کرد و گفت: نرخ شیرخام به ازای هر دهم چربی بالاتر از ۳.۲ درصد ۶۰ تومان اضافه می‌شود و در صورتیکه کمتر از ٢. ٣ درصد چربی باشد ۶۰ تومان کسر می‌شود.

  • رشد ۴۰ درصدی نرخ میوه در بازار

اصغر یاوری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میدان مرکزی میوه و تره بار با اشاره به دلایل گرانی گوجه فرنگی در بازار اظهار داشت: با تغییر فصل و بارندگی شدید، تولید گوجه فرنگی استان فارس به عنوان قطب اصلی تولید خدشه دار شد که کاهش عرضه، زمینه را برای گرانی نرخ در بازار فراهم کرده است.  نرخ هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی ۷ تا ۱۱ هزار تومان است و  مغازه داران برمبنای فاکتور بین ۲۵ تا ۳۵ درصد سود باید لحاظ کنند و فروش با نرخ‌های بالای ۳۵ درصد گرانفروشی است. در مورد دلایل گرانی پیاز در بازار نیز  باید گفت که با توجه به صادرات پیاز قرمز به پاکستان و هندوستان، نرخ با نوساناتی در بازار روبه‌رو شد به طوری که نرخ در میدان مرکزی به ۶ هزار تومان رسیده است‌.

این مقام مسئول از افزایش ۴۰ درصدی نرخ میوه در بازار خبر داد و گفت: با توجه به سال ناآور درختان و کاهش تولید، نرخ برخی اقلام همچون سیب درختی، انار و پرتقال نسبت به سال قبل افزایش داشته است. نرخ کنونی هر کیلو پرتقال شمال در میدان مرکزی ۸ هزار تومان و سیب درختی  ۶ تا ۱۵ هزار تومان است این درحالی است که سال گذشته هر کیلو‌ پرتقال با نرخ ۴ هزار تومان و سیب ۴ تا ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شد‌.

پاسخ دادن