افزایش ۱۰۰ درصدی مالیات قلیان در عربستان

اقتصاد برتر

تصمیم وزارت امور روستایی و شهرداری عربستان برای اعمال مالیات ۱۰۰ درصدی قبض در رستوران هایی که قلیان سرو می کنند ، انتقادهایی را در رسانه های اجتماعی سعودی بهمراه داشت.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۸ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصاد_برتر ،استعمال دخانیات همانند قلیان یک سرگرمی محبوب در این کشور بشمار می رود. طبق قانون جدید مالیاتی ، شهروندان سعودی غیر سیگاری در صورت مراجعه به رستورانهایی که این خدمات را ارائه می دهند نیز مشمول پرداخت این مالیات هستند.

در حال حاضر برخی از رستوران ها پیشنهاد ارائه قلیان را متوقف کرده اند و برخی دیگر قیمت خود را پایین آورده اند.

روزنامه رسمی دولت سعودی نوشت: این ماه مالیات بر تمام محصولات دخانیات اعمال می شود. در عین حال ، این وزارتخانه توضیح داد که این حکم “در مورد کل فاکتور مشاغل ارائه دهنده محصولات دخانی” اعمال خواهد شد .

هشتگ عربی “مالیات بر رستوران های قلیان دار” در حال حاضر در شبکه های اجتماعی رواج دارد ، به طوری که مشتریان عکس قبض های رستوران خود را ارسال می کنند. لوایح با در نظر گرفتن مالیات ۱۰۰ درصدی جدید و مالیات بر ارزش افزوده نسبت به سال گذشته که پنج درصد ارزش افزوده نیز به مرحله اجرا در آمد ، مبلغ اولیه را بیش از دو برابر نشان می دهد.

این اقدام جدید مالیاتی علاوه بر سایر اقلامی همانند قطع یارانه سوخت و برق  و تحمیل مالیات های جدید از جمله سیگار و نوشیدنی های غیر الکلی است.

برخی معتقدند مالیات جدید می تواند اقدامی برای حمایت از سلامت عمومی باشد.

یکی از کاربران توییتر گفت: “این یک روش غیرمستقیم برای ممنوع کردن قلیان است .

دیگری تصریح کرد که این تصمیم مخالف جاه طلبی های ویژن ۲۰۳۰ این کشور برای تغییر چهره فوق محافظه کارانه و تجدید اقتصاد است.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن