افزایش ۳۴ درصدی حق بیمه

 رئیس کل بیمه مرکزی گفت: حق بیمه تولیدی به حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته با ۲۱ درصد رشد همراه بوده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۴ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به  نقل از میزان، غلامرضا سلیمانی در بیست و پنجمین همایش بیمه و توسعه اظهار کرد: بررسی عملکرد صنعت بیمه در کشور رشد اقتصادی را نشان می‌دهد.

وی افزود: نگاهی به عملکرد سال گذشته بیمه حاکی از آن است که حق بیمه تولیدی به حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته با ۲۱ درصد رشد همراه بوده است.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به رشد خسارت در سال گذشته نسبت به سال ۹۵ گفت: خسارت با رشد ۱۶ درصدی روبه‌رو شد و تعداد بیمه نامه های صادره در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۲ درصد داشته است ولی سهم بخش غیر خصوصی به ۶۸ درصد رسیده است.

سلیمانی با بیان اینکه حق بیمه سرانه در سال گذشته حدود ۴۲۰ هزار تومان برای هر بیمه گذار بوده است عنوان کرد: شاخص ضریب نفوذ در سال گذشته حدود ۲.۳ درصد بوده که درصد خوبی برای کشور نیست زیرا این درصد در کشورهای پیشرفته ای از جمله ژاپن ۷ درصد بوده است.

وی در ادامه به حمایت از شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و افزود: با توجه به ۲۷ میلیون واحد مسکونی که در کل کشور قرار دارد اگر فقط بخواهیم این تعداد واحد را در برابر زلزله بیمه کنیم، رقم قابل توجهی می شود.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به آمار اعلامی از سوی رئیس جمهور گفت: یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۴ هزار میلیارد تومان دیگر هم در قالب وام به زلزله زدگان کرمانشاه پرداخت شده است. اگر همین رقم در صندوقی واریز شود می توانیم تمام واحدهای مسکونی را بیمه کنیم.

وی با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا اظهار کرد: برای پوشش بحث اتکایی بیمه، به دنبال بهادارسازی اوراق ریسک در بازار ریسک هستیم تا بتوانیم ریسک های بزرگ از جمله پتروشیمی ها را قبول کنیم.

سلیمانی از تائید ورود اوراق بهادار بیمه ای در بازار سرمایه توسط کمیته فقهی خبر داد و افزود: برخی مجوزهای دیگر هم در این زمینه لازم است که پس از کسب آن مجوزها اوراق ریسک در بازار سرمایه وارد خواهند شد.

وی افزود: با هماهنگی ستاد تحریم در دولت، اگر شرکت های بیمه داخلی نتوانند پوشش های لازم را به ریسک های بزرگ بدهند، با استفاد از منابع صندوقی که در دولت وجود دارد، این ریسک ها پوشش داده می شود.

رئیس کل بیمه مرکزی بیمه زندگی را نمادی از رشد یافتگی ملت ایران و رشد اقتصادی کشور دانست و گفت: اگر این رشته توسعه یابد، شاید کمتر نیاز به سرمایه گذاری در مسکن، سپرده بانکی یا استفاده از وجوه صندوق بازنشستگی احساس شود.

سلیمانی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کل کشور بیمه تکمیلی درمان دارند خاطرنشان کرد: باید با طرح های مشخص این بیمه نامه برای روستاییان، مرزنشینان و افراد تحت حمایت کمیته امداد صادر شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سیاست ما درباره بیمه شخص ثالث این است که به جای خودرو محوری، راننده محوری را مبنا قرار دهیم البته کیفیت خودرو مهم است اما مساله مهم تر راننده است و می تواند مانع از بسیاری از حوادث جاده ای شود.

پاسخ دادن