افسانه‌ی یکشنبه‌ی سیاه #بورس تهران چه بود؟

افسانه‌ی یکشنبه‌ی سیاه #بورس تهران چه بود؟

در ۲۲ دی ۹۲ که به یکشنبه سیاه ‎#بورس تهران معروف است شاخص کل با افت ۲.۷۲ درصدی تنها ۲۳۸۸ واحد ریزش داشت!

تهران – اقتصاد برتر – ۶ شهریور ۹۹

‏بیاین براتون قصه بگم، افسانه یکشنبه سیاه سال ۹۲!

در دو سال اخیر هر وقت بازار کمی اصلاحی به خود گرفت، عده‌ای همیشه در صحنه وارد میدان شدند و گفتند “وای بازار مثل ۹۲ شد”!

اما ماجرای ریزش بورس در سال ۹۲ چه بود؟
در ۲۲ دی ۹۲ که به یکشنبه سیاه ‎#بورس تهران معروف است شاخص کل با افت ۲.۷۲ درصدی تنها ۲۳۸۸ واحد ریزش داشت!
‏در آن روز ارزش معاملات ۸۵۶ میلیارد تومان بود و شاخص در محدوده ۸۵۴۰۴ قرار گرفت. سهمی مثل ‎#فولاد مبارکه از ۲۲ دی ۹۲ ظرف ۷ ماه از محدوده ۴۹۵ تومان به ۳۳۵ رسید یعنی حدود ۳۰ درصد اصلاح کرد. در آخرین ‎#عرضه_اولیه سال ۹۲ که فولاد ‎#ارفع بود، تنها ۴۷ هزار نفر مشارکت داشتند.

‏مهمترین عامل که سبب ریزش بورس در آن سال‌ها شد؛ ۵ برابر شدن نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، کاهش و ثبات ‎#دلار در سایه توافق اولیه سیاسی، رشد عجیب سود بانکی و کاهش شدید قیمت‌های جهانی بود.

طیب‌نیا به تنهایی ریسک سیستماتیک محسوب می‌شد!
‏بدتر از همه اینکه اصلا مدیران ارشد کشور با بازار سرمایه هیچ آشنایی نداشته و حتی در جلسات خصوصی از لفظ “قمارخانه” برای این بازار استفاده می‌کردند. همین اعداد و ارقام کافی است که بدانید قدیمی بودن هیچ امتیازی محسوب نمی‌شود. حتی افراد قدیمی در دو سال گذشته کمترین سود را داشتند.

‏شرایط کنونی بازار هیچ شباهتی به هیچ کدام از دوران گذشته بورس ندارد. بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ‎#عرضه_اولیه مشارکت می‌کنند که ۱۱۷ برابر شرکت کنندگان در عرضه اولیه‌ی فولاد ارفع است. ‏ارزش معاملات به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده که ۳۰ برابر میانگین سال ۹۲ است. در ریزش اخیر، شاخص کل از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد به نزدیکی یک میلیون و ۶۰۰ هزار سقوط کرد.

پس قدیمی بودن هیچ امتیازی برای کسی محسوب نمی‌شود و بازار سال ۹۲ در مقایسه با بازار امروز شوخی بیش نیست!

‏مهمترین نکته این است که در سال ۹۲ اصلاح فرسایشی بود و تعداد ناچیز فعالان باعث می‌شد دولتمردان هیچ اقدامی برای بهبود شرایط انجام ندهند. اما امروز می‌بینیم تمام ارکان کشور به واسطه نفوذ بورس برای بهبود شرایط آن بسیج می‌شوند. چون به آن نیاز دارند و می‌توانند از آن تامین مالی کنند.

همه این نکات را گفتم تا بدانید ‎#بورس در حال تثبیت جایگاه خود در اقتصاد ایران است و دیگر به حاشیه رانده نخواهد شد. بازار بدهی روزبه‌روز عمیق‌تر می‌شود.

روزی برایمان آرزو بود مردم حتی یک زمینه‌ی ذهنی از ‎بورس داشته باشند اما امروز حتی در صف نانوایی و مترو از بورس صحبت می‌کنند.

✍️ بهنام صمدی

پاسخ دادن